
A francia parlament elfogadta Finnország és Svédország NATO-csatlakozását – videó
Franciaországgal együtt 21-re nőtt azoknak az országoknak a száma, amelyek jóváhagyták a két skandináv állam NATO-csatlakozását, ám a végső döntéshez 30 ország beleegyezése szükséges, köztük Törökországé, ami azért érdekes, mert Erdogan török elnök a Svédországban tartózkodó kurd terroristák kiadatásától tette függővé a támogatását.
Elfogadta a francia parlament Finnország és Svédország NATO-csatlakozását. A Nemzetgyűlés elnökének bejelentése alapján a jelen lévő 308 képviselőből 209-en igennel, 46-an pedig nemmel szavaztak.
✅ Ratification des protocoles au Traité de l’Atlantique Nord (accessions de la Finlande et de la Suède á l’OTAN) | Hier soir, l’Assemblée nationale a adopté le projet de loi en première lecture.
En savoir plus ➡️ https://t.co/JwAdKAquLC#DirectAN pic.twitter.com/if6FIr9plE— Assemblée nationale (@AssembleeNat) August 3, 2022
A történtekről beszámoló BFMTV értesülései szerint a kormánypárti koalíció tagjai a két skandináv ország NATO csatlakozása mellett voksolt, csakúgy, mint a republikánusok, a szocialisták és a zöldpártiak. Ezzel szemben azonban az Engedetlen Franciaország nevű baloldali párt tagjai és kommunista képviselők nemmel szavaztak, a jobboldali Nemzeti Tömörülés párt 51 képviselője pedig tartózkodott.
A cikkből az is kiderül, hogy a múlt héten a Szenátus elsöprő többséggel, 323 igen és 17 nem szavazattal elfogadta a csatlakozási kérelmet. Catherine Colonna francia külügyminiszter történelmi jelentőségű döntésnek nevezte Finnország és Svédország NATO csatlakozásának ratifikálását, hozzátéve, hogy a két ország semlegessége mindig is sarkalatos elv volt.
Après le @Senat le 21 juillet l’@AssembleeNat a voté ce soir á une large majorité la ratification de l’adhésion de la Finlande et de la Suède á l’#OTAN. J’ai eu l’honneur de défendre ce texte au nom du gouvernement. Notre sécurité est renforcée par ces adhésions. pic.twitter.com/cpOeOGePqZ
— Catherine Colonna (@MinColonna) August 2, 2022
Franciaországgal 21-re nőtt azon államok száma, amelyek támogatják Finnország és Svédország NATO csatlakozását, ám a két skandináv államnak 30 ország beleegyezésére van szüksége a NATO tagsághoz, így Törökországon állhat vagy bukhat a dolog.