Idén is folytatódik a brutális német gazdasági hanyatlás

A cégcsődök száma magasabb, mint az elmúlt tíz évben bármikor. A kár óriási, és javulás idén sem látszik. Munkahelyek százezrei vannak veszélyben – vagy már meg is szűntek.

GAZDASÁG 2025. MÁRCIUS 21. 04:56

Németország gazdaságát komoly csődhullám sújtja. A vállalati fizetésképtelenségek száma több hónapja emelkedik, többnyire kétszámjegyű százalékos mértékben. „A gazdasági válság egyre több vállalat létfenntartásába kerül” – mondta Volker Treier, a Német Ipari és Kereskedelmi Kamara (DIHK) külgazdasági ügyekért felelős vezetője és elnökségi tagja, utalva a két egymást követő recessziós évre, amelyről a Welt német lap számolt be.

A szövetségi statisztikai hivatal 2024-re közel 22 ezer cégcsődöt jelentett, ami közel tíz éve a legmagasabb szám. A hatóság szerint a növekedés mértéke 22,4 százalék, az egy évvel korábbi bő 22 százalékos megugrást követően.

„A vállalatok jelentős problémákkal néznek szembe” – magyarázza Frank Schlein, a Crif pénzügyi információs szolgáltató németországi ügyvezető igazgatója. Mindenekelőtt a megrendelések hiányát említi a tartósan gyenge hazai gazdaság és a világkereskedelem lassúsága miatt, a magas energia- és személyi költségek miatti rossz telephelyi feltételeket, valamint az egyre növekvő bürokratikus terheket. Sok vállalat kimaradt a strukturális kiigazításokból is. A világjárvány felzárkóztató hatása is érvényesül. Hiszen a koronavírus idején a fizetésképtelenségi kérelem benyújtásának kötelezettségét sok hónapra felfüggesztették, és egyes esetekben masszív állami támogatásra került sor.

„Mindent egybevetve, nem csak egy, hanem több párhuzamos válság fennállása a vállalatok pénzügyi instabilitásának növekedéséhez vezet” – mondja Schlein.

A gazdasági kár jelentős. Különösen azért, mert tavaly az átlagot jelentősen meghaladó mértékben nőtt a nagyobb fizetésképtelenségek száma – derül ki a Creditreform elemzéséből. Felmérésében a hitelminősítő mintegy 56 milliárd euróra becsüli a bedőlt követelések veszteségének összegét. A tanulmányok azt mutatják, hogy a legtöbb esetben a hitelezők nagyrészt üres kézzel maradnak, és az esetek több mint 90 százalékában le kell mondaniuk követeléseik többségéről. A Creditreform a veszélyeztetett vagy megszűnt munkahelyek számát mintegy 320 ezerre teszi. Ez a szint utoljára a 2020-as koronavírusos évben volt jellemző.

 

GAZDASÁG

Címkék:

economy, eu, germany