A nyelvtudás feltétele lenne a támogatásnak

Megvonná a családi pótlékot azon migránscsaládoktól az Osztrák Szabadságpárt Alsó-Ausztriában, ahol a gyermekek az iskolakezdésig nem tanulnak meg németül.

NAGYVILÁG POLITIKA 2025. JANUÁR 23. 04:05

Azok a migránscsaládok, amelyeknek gyermekeik német nyelvtudás nélkül kezdik meg az iskolát, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) új tervei szerint Alsó-Ausztria tartományban a jövőben azt kockáztatják, hogy elveszítik a családi pótlékot. A pénzügyi szankciók ösztönzőként szolgálhatnának azon migránsgyermekek német nyelvtudásának fejlesztésére, akik közül sokan jelenleg nem beszélnek németül otthon, és így az iskolába is úgy mennek, hogy nem tudnak hatékonyan kommunikálni.

„Ha a gyerekek egyetlen szót sem tudnak németül, nincs pénz. Ilyen egyszerű”

– mondta Edith Mühlberghuber, az FPÖ alsó-ausztriai családügyi szóvivője.

„Ennek az importált nyelvi problémának véget kell vetni. A pénzügyi szankciók szolgálhatnának a nyelvtudás fejlesztésére, ha pedig nem, akkor az állam rengeteg pénzt spórol meg magának”

– fogalmazott.

Mühlberghuber figyelmeztetett, hogy Alsó-Ausztriának el kell kerülnie azokat a problémákat, amelyekkel a szomszédos Bécsnek kell szembenéznie. A Remix News hírportál októberben számolt be új statisztikákról, amelyekből kiderült, hogy

az osztrák főváros középiskoláiban a diákok több mint háromnegyede nem beszél otthon németül.

Az osztrák statisztikai hivatal STATcube adatai szerint a 26 816 bécsi középiskolás diák közül mindössze 8 479-en használják a német nyelvet elsődleges nyelvként, míg 76 százalékuk túlnyomórészt más nyelven beszél.

Egyes kerületekben a számok 90 százalék fölé emelkednek: Margareten (95,4 százalék), Hernals (92,2 százalék) és Alsergrund (91,2 százalék) kerületekben a legmagasabb a nem németül beszélő diákok aránya. „Bécsben, mint azt sajnos mindenki tudja, a helyzet meglehetősen drámai. Az alsó-ausztriai városokban is alaposan meg kell vizsgálnunk a helyzetet” – mondta Mühlberghuber. És hozzátette:

„Elfogadhatatlan, hogy a gyerekek úgy jönnek első osztályba, hogy egy szót sem beszélnek németül. Ha minden pénzbeli juttatást nyelvtudáshoz kötnének, akkor nőne a tanulási hajlandóság.”

Az FPÖ javaslata egybecseng Natascha Taslimi, az Osztrák Általános Iskolai Hálózat elnöke ajánlásaival, aki azt javasolta, hogy a német nyelvi támogatást integrálják az osztrák „szülő-gyermek bérletbe”. A bérlet kötelező szűrővizsgálatokat tartalmaz, amelyek a családi pótlék igénybevételének előfeltételei. Taslimi kifejtette, hogy sok szülő feltételezi, hogy az óvodák és iskolák automatikusan megtanítják gyermekeiket németül, de a jelenlegi körülmények között ez az elvárás irreális, és méltánytalan terhet ró a pedagógusokra, ami kihatással lehet a többi gyermek tanulására. „Egy általános iskolai pedagógus, aki többnyire egyedül van 25 gyermekkel az osztályban, nem tudja megfelelően támogatni a gyermekek többnyelvűségét” – mondta, és kijelentette, hogy az óvodák nyelvi fejlesztésének hatékonysága a személyzet képzettségétől és a munkakörülményektől függ.

NAGYVILÁG POLITIKA

Címkék:

austria, migration, school