Csak a szokásos: mentális betegségre hivatkozva mosdatják a késelő migránst
Több embert megkéselt egy iraki férfi Németországban a napokban. A hatóságok – ahogy korábban már számos alkalommal – arra a következtetésre jutottak, hogy a támadó mentális betegségben szenved, így börtönbüntetés helyett egy pszichiátriai klinikára utalták be.
A 31 éves bevándorló öt embert késelt meg egy regionális vonaton a németországi Aachen közelében, csak a szerencsén múlt, hogy az egyik utasnak és egy szabadnapos rendőrnek sikerült lefegyvereznie az iraki migránst. Az iszlamista támadó azóta se került előzetes letartóztatásba – annak ellenére hogy a férfi már egy ideje a hatóság látókörében mozgott a radikális nézetei miatt. Kiderült, hogy a férfi a 2015-ös menekülthullám során vándorolt be Németországba. Azóta több személyazonosságot is felvett, így a személyes adatai és az állampolgársága is sokáig tisztázatlan volt. Letartóztatás helyett azonban inkább egy pszichiátriai klinikára utalták be, a hatóság szerint ugyanis a támadó mentális betegségben szenved, és valószínűnek tartják hogy emiatt támadta meg az utasokat.
Ez az eljárás egy bevett szokás Nyugat-Európában, ha ugyanis sikerül bebizonyítani egy agresszív radikális támadóról, hogy mentális betegsége miatt követte el a bűncselekményt, akkor az eredeti büntetését jelentősen enyhíteni tudják. Így kitoloncolni sem kell az országból a bevándorlókat, és a közfelháborodást is csillapítani tudja a hatóság.
Számos olyan támadás és gyilkosság történt már Nyugaton, amelyeket radikális iszlamisták követtek el, és később mentális betegséggel próbálták leplezni a bűncselekményeket.
Így sikerült megakadályozni a súlyos büntetését annak a fiatal szomáliai férfinak, aki még 2021 nyarán Würzburgban késelt halálra három nőt egy bevásárlóközpontban. Bár a tanúvallomások szerint a gyilkos bevándorló a támadás közben Allahot dicsőítette, az ügyészek szerint ez nem volt elegendő bizonyíték arra, hogy vallási hátterű indítéka volt a migránsnak.
Würzburg-Attentäter ist „möglicherweise schuldunfähig”https://t.co/3V6nZOueot pic.twitter.com/hJkmJyy3Vu
— WELT (@welt) July 20, 2021
Franciaország még a szomszédját is felülmúlja a muszlim radikálisok mosdatásában. 2017-ben egy muszlim férfi meggyilkolt egy 65 éves zsidó óvodaigazgatót. A támadó éjszaka betört Sarah Halimi harmadik emeleti lakásába, majd brutálisan megverte, miközben Allahot dicsőítette. A fiatal férfi ezután a lakás ablakán kilógatta az idős nőt, majd ledobta az utcára, miközben az áldozat könyörgött az életéért. A hatóságok többször is megjegyezték, hogy a dohányzás úgynevezett „pszichotikus zavart” okozott a muszlim támadónál és szakértői kezelésre kötelezték. Az eset óriási tüntetéshullámot eredményezett Franciaországban.
There are crimes and cases that feel especially consequential. I didn’t know Sarah Halimi personally, but her brutal murder in Paris in 2017 felt like a national tragedy – every twist and turn in this case seems to suggest a country in crisis.
A very long thread 🧵: pic.twitter.com/u5L9zJk2wg
— eden 🪬 (@edenamrai) January 31, 2022
Mohamed Salmene Lahouaiej-Bouhlel egy teherautóval belehajtott a Bastille napját ünneplő tömegbe Nizzában még 2016-ban. A támadásban 86-an meghaltak és több százan megsérültek. Az eset után a családja és a média azt hangoztatta, hogy a férfi mentálisan beteg volt. Az NBC tévécsatorna pedig azt állította, hogy a nizzai támadó nem volt dzsihadista, annak ellenére hogy az Iszlám Állam nevű terrorszervezet magára vállalta a tömeggyilkosságot.
„Nice Attack” in France, after a terrorist attack by Islamic State. When a truck driver plowed into the throngs of revelers out on the street for Bastille Day in the coastal town of Nice on Thursday night, killing at least 84 people and injuring dozens more on 15th July 2016. pic.twitter.com/pbhTNoKopv
— Andrea Abellana (@andrea_abellana) May 17, 2019
Egy évvel korábban Dijon városában is gázolásos terrortámadás történt. Egy férfi a kisteherautójával a város több pontján az emberek közé hajtott, miközben Allahot dicsőítette, késsel hadonászott és azt kiabálta, hogy “Palesztina gyermekeinek nevében” jár el. Bár senki sem vesztette életét a támadásokban, többeknek maradandó sérülést okozott. A helyi ügyész akkor azt állította, hogy az incidens nem állt összefüggésben terrorizmussal, az elkövetőnek pedig nem voltak vallási indítékai, csupán mentális zavarban szenvedett.
Dijon attack ‘not an act of terrorism’, says prosecutor http://t.co/QgQuZNwhZw pic.twitter.com/nBbPp0iiyh
— FRANCE 24 English (@France24_en) December 22, 2014
Címkék: