Ennyibe kerül a bandabűnözés a svéd adófizetőknek
Egy közgazdász kiszámolta, hogy egy átlagos, 15 évig aktív bandabűnöző mennyibe kerül az adófizetőknek Svédországban.
Ingvar Nilsson közgazdász kiszámolta, hogy egy átlagos, 15 évig aktív bandabűnöző mennyibe kerül az adófizetőknek Svédországban. A válasz több mint 23 millió svéd korona (több mint 2 millió euró). Becslése szerint egy két áldozattal járó lövöldözés 75 millió svéd koronába kerül a társadalomnak.
Mint ismert, a bandabűnözés már egész Svédországban elterjedt, és a társadalomnak hatalmas összegekbe kerül a rendőri munka, az orvosi ellátás, a bíróságok és a börtönök szolgáltatásai, amelyek ezzel járnak.
A rendőrség szerint 14 ezer ember tevékenykedik bűnszövetkezetekben, és ha mindegyikük 23 millió svéd koronába kerülne a társadalomnak, akkor a számla 322 milliárd koronára rúgna az adófizetőknek – mondta Nilsson, hangsúlyozva, hogy a költségek a jövőben tovább is nőhetnek.
„Ezt az összeget akkor kaptuk, amikor néhány évvel ezelőtt a södertäljei hálózat elleni pereket vizsgáltuk. Adatbázisokba ástuk bele magunkat, de mindenekelőtt rengeteg interjút készítettünk azokkal az emberekkel, akik érintettek voltak”
– mondta, írja a Samnytt svéd hírportál. Hozzátette, hogy az elkövetőtől és az áldozatoktól kezdve a rendőrökön, az egészségügyi szakembereken, a bírákon és a szociális szolgáltatásokban dolgozókon át mindenféle költséget összeszámoltak.
Egy másik érdekes adat is napvilágot látott – Németországból. A német Szövetségi Migrációs és Menekültügyi Hivatal (BAMF) közel 6000 szabadúszó tolmácsot, nyelvi közvetítőt foglalkoztat. Egészen pontosan a hivatal „nyelvi közvetítői állományában” jelenleg 5960 fő szerepel – ez derült ki a belügyminisztériumnak a Bundestag baloldali frakciójának kérdésére adott válaszából, írta meg a Nius német hírportál.
Az adatok szerint 5891 tolmács technikailag képes arra, hogy videókapcsolaton keresztül is tolmácsoljon egy migráns és egy rendőr között, ezt a hatóság „videó-nyelvi közvetítésnek” nevezi – írja a Nius, és kiemelik:
A legtöbbet foglalkoztatott tolmácsok arab nyelvről fordítanak.
Azt azonban nem tudta megmondani a német belügyminisztérium, hogy mennyit költenek az adófizetők pénzéből a tolmácsolásra. Mint közölték, „a díjat egyénileg és a szabadúszó nyelvi közvetítők kezdeményezésére tárgyalják ki. Figyelembe veszik a nyelvi közvetítők egyéni képzettségét”.
Címkék: