Hat éve nem tudják megoldani a migránsválságot a La Manche-csatornán

A „Csatorna-válság” kezdete óta több mint 150 000 migráns érte el kis csónakokon Nagy-Britanniát.

NAGYVILÁG POLITIKA 2024. DECEMBER 30. 12:56

A legfrissebb belügyminisztériumi adatok szerint 407 migránst vittek Doverbe a határőrség hajóin december 26-án, miután elfogták őket a La Manche-csatornán – írja a Daily Mail brit lap.

Ezzel a munkáspártiak hatalomra kerülése óta összesen több mint 22 ezer migráns érkezett az Egyesült Királyságba, összesen pedig 150 220 migráns jutott át a Csatornán az embercsempészek kis csónakjaiban azóta, hogy az első lélekvesztők 2018-ban elindultak.

A napokban volt a hatodik évfordulója annak is, hogy Sajid Javid akkori konzervatív belügyminiszter „súlyos incidensnek” nyilvánította, hogy 281 migráns érte el Nagy-Britanniát kis csónakkal.

Chris Philp árnyékbelügyminiszter most azzal vádolja a Munkáspártot, hogy „szörnyű hibát” követett el, amikor az előző kormány ruandai menekültügyi programját eltörölte. A politikus szerint a projekt megállította volna a Csatorna-válságot, és sürgette a francia kormányt is, hogy kezdje meg a csónakok visszafordítását. Mint mondta:

„Egyértelmű, hogy új megközelítésre van szükség. A ruandai elrettentő intézkedés – amelynek keretében bárkit, aki átkelt volna, gyorsan Ruandába szállítottak volna – megállította volna ezt a helyzetet. Szörnyű hiba volt a Munkáspárt részéről, hogy még azelőtt lemondta Ruandát, mielőtt még elkezdődött volna. Ezért nőtt az átkelés 20 százalékkal, mióta a Munkáspárt hatalomra került.”

Philp azt is megjegyezte:

„A belgák szinte teljesen megállították az átkelést a partjaikról azáltal, hogy a tengeren, a partok közelében elfogták a hajókat, és visszatoloncolták őket a szárazföldre. Ezt biztonságosan meg tudták tenni. Felszólítom Franciaországot, hogy ugyanezt a taktikát alkalmazza, hogy életeket mentsen a tengeren, véget vetve ennek az illegális migrációs útvonalnak – amely Calais és Dunkerque környékén is nyomort és elszabadult bűnözést okoz.”

150 ezren érkeztek

A belügyminisztérium hivatalos adatai szerint 2018. január 31-én érkezett meg a migránsok első csoportja kis csónakon, majd nyáron és ősszel is partot ért egy-egy csónak. Amikor azonban 2018 karácsonyán öt lélekvesztő érkezett összesen 45 emberrel a fedélzetén, majd a következő három napban 38 migráns, az akkori belügyminiszter személyesen vette kézbe az ügyet, és sürgős telefonbeszélgetést kért francia kollégájával, hogy megvitassák a kialakuló válságot.

A kishajós migránsok száma 2022-ben több mint 45 700 fővel tetőzött. Az év szeptemberében egyetlen nap alatt rekordszámú, 1 305 migráns érkezett.

Idén december 26-án, a ködös időjárást kihasználva 407 ember érkezett, így év eleje óta 35 898-ra emelkedett a számuk, ami a második legmagasabb éves adat.

A munkáspártiak hatalomra kerülésének egyik első lépéseként elvetették a ruandai megállapodást, és azt mondták, hogy a „bűnbandák szétzúzását” fogják célozni intézkedéseik, így fogják megakadályozni az átkeléseket. A kormány létrehozta a Határbiztonsági Parancsnokságot (BSC), amely számos kormányzati ügynökséget, köztük a határőrség, a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség és a biztonsági szolgálatok egy részét fogja össze. Keir Starmer miniszterelnök új határőrizeti főnöke a múlt hónapban azt mondta, hogy „nullára” akarja csökkenteni a kis hajókkal történő átkelést.

NAGYVILÁG POLITIKA

Címkék:

canal, migration, uk