Jöhet a műhús a briteknél
A laboratóriumban termesztett hús, tejtermékek és cukor két éven belül forgalomba kerülhet forgalomba az Egyesült Királyságban.
A brit élelmiszer-szabványügyi hivatal (FSA) azt vizsgálja, hogyan lehetne felgyorsítani a laboratóriumban termesztett élelmiszerek engedélyezési folyamatát – írja a Document norvég hírportál a BBC alapján. Brit vállalatok ugyanis élen járnak a gyártásban, de úgy érzik, hogy a jelenlegi szabályozás hátráltatja őket. A múlt hónapban került először forgalomba az Egyesült Királyságban az üzemi gazdaságokban termesztett húsból készült kutyatáp.
2020-ban Szingapúr volt az első ország, amely engedélyezte a termesztett hús emberi fogyasztásra történő értékesítését, majd három évvel később az Egyesült Államok, tavaly pedig Izrael következett. Olaszország, valamint az Egyesült Államok Alabama és Florida államai azonban tiltást vezettek be.
A laboratóriumban termesztett élelmiszer apró sejtekből növesztett növényi- vagy állati szövet. A sejteket erjesztő tartályokban tenyésztik, majd feldolgozzák, hogy úgy nézzenek ki, mint az élelmiszer. Ez bizonyos esetekben génszerkesztést is magában foglalhat az élelmiszer tulajdonságainak finomhangolása érdekében.
Az állítólagos előnyök közé tartozik, hogy környezetkímélőbb az előállításuk, és potenciálisan egészségesebbek lehetnek. Pat Thomast, a Beyond GM kampánycsoport igazgatója azonban úgy véli, hogy ezek a csúcstechnológiás élelmiszerek talán nem is olyan környezetbarátok, mint amilyennek látszanak. Az előállításuk energiát igényel, és az állítólagos egészségügyi előnyök nem nyilvánvalóak.
„A laboratóriumban termesztett élelmiszer végső soron ultrafeldolgozott élelmiszer, és most épp arra próbáljuk rávenni az embereket, hogy kevesebb ultrafeldolgozott élelmiszert fogyasszanak, mert ennek egészségügyi következményei vannak”
– mondja Pat Thomas, és hozzáteszi, hogy arra is érdemes felhívni a figyelmet, hogy ezek az ultrafeldolgozott élelmiszerek korábban nem voltak részei az emberi táplálkozásnak.
Címkék: