Keresztény közösségek tűnhetnek el a brutális üldöztetés miatt

Keresztény közösségek tűnhetnek el a brutális üldöztetés miatt

A kereszténység a világ egyes részein a fokozódó üldöztetés miatt a „kihalás” veszélyének van kitéve – figyelmeztetett David Smith, az Egyesült Királyság vallás- és meggyőződés szabadságáért felelős különmegbízottja. Különösen súlyos a helyzet Szíriában, ahol a keresztény közösséget brutális támadások érik a Asszad-rezsim bukása óta.

NAGYVILÁG 2025. JÚLIUS 21. 23:28

A kereszténység a világ egyes részein a fokozódó üldöztetés miatt a „kihalás” veszélyének van kitéve – figyelmeztetett David Smith, az Egyesült Királyság vallás- és meggyőződés szabadságáért felelős különmegbízottja. A brit kormány most 10 országot céloz meg felülvizsgált külpolitikája részeként, hogy megvédje ezt az emberi jogot – írja a The Christian Post hírportál. Smith elmondta, hogy a kormány ezen vizsgálata a vallás és meggyőződés szabadságát helyezi előtérbe azokban az országokban, ahol a vallási kisebbségek, köztük a keresztények, a bahái hit követői és az ahmadijja muszlimok elnyomással vagy erőszakkal szembesülnek – jelentette a Religion Media Centre.

Szíriában különösen súlyos a keresztények helyzete (Fotó: AFP)

Az Egyesült Királyság 10 országra fog összpontosítani, megnevezve Vietnamot, Algériát, Indiát, Nigériát, Pakisztánt, Kínát, Szíriát, Ukrajnát, Afganisztánt és Irakot. Elmondta, hogy ezeket a szükséglet súlyossága, az Egyesült Királyság diplomáciai kapcsolatai és az előrelépés lehetősége miatt választották ki. Hozzátette, hogy az üldöztetés, amelyet mind a kormányok, mind a társadalmi csoportok elkövetnek, magában foglalhatja a rendőrségi zaklatást, a társadalmi kiközösítést, az indok nélküli fogva tartást, az állampolgárság megtagadását, a kínzást, az istentiszteleti helyek elleni támadásokat és akár a gyilkosságokat is, hivatkozva a Pew Research Center kutatására.

A legfrissebb adatokra hivatkozva kiemelte, hogy világszerte 380 millió keresztényt üldöznek, és figyelmeztetett:

„A valláson vagy meggyőződésen alapuló üldöztetés, amelyet maguk az államok és társadalmi csoportok követnek el, a világ minden kontinensén zajlik.”

Smith az Egyesült Királyság elkötelezettségét „új fejezetnek” nevezte a külpolitikában, és azt mondta, hogy a vallásszabadság összefügg más szabadságjogokkal, beleértve a szólás-, a lelkiismeret- és a gyülekezési szabadságot. Mint mondta, a vallás- és meggyőződés szabadsága, nem pusztán a vallási meggyőződésről szól, hanem a társadalmak egészségéről.

„A vallási intolerancia és üldöztetés táplálhatja az instabilitást és a konfliktusokat”

– fogalmazott.

Fokozódik a félelem Szíriában

Júniusban legalább 25 ember meghalt és több mint 60 ember megsérült, amikor egy öngyilkos merénylő tüzet nyitott, majd felrobbantotta magát a szíriai Dweilaa-ban található görög ortodox Szent Illés templomban.

„Éppen prédikáltam, amikor elkezdődött a lövöldözés” – emlékezett vissza Baselios atya, a Szent József templom papja, amely a Szent Illés templom közelében található.

„Aztán jöttek a sikolyok. Mindenki ösztönösen a földre rogyott. A félelem kimondhatatlan volt. Mindannyian sokkos állapotban voltunk, megbénított minket a borzalom. Az a pillanat, ami igazán tehetetlenné tett, az volt, amikor egy gyerek, egyike azoknak, akik elvesztették a családjukat, odarohant hozzám, és azt mondta: »Rejts el, Atya, nem akarok meghalni«”

– fogalmazott a pap az Open Doors beszámolója szerint.

„Elvesztettem minden reményemet, hogy van még itt élet számunkra” – mondta egy fiatal, rémült keresztény nő, aki lövéseket és a robbanást hallotta. „Ez csak a vég kezdete” – mondta egy másik nő.

A Szíriában, főleg az ország déli részén fokozódó feszültség a keresztény közösséget is egyre jobban fenyegeti, ugyanakkor üldöztetésük nem most kezdődött, az Aszad-rezsim 2024. decemberi bukása óta felerősödtek a keresztényellenes támadások és mészárlások, különösen a HTS iszlamista csoport részéről. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (SOHR) emberi jogi szervezet jelentése szerint a támadásokban legalább 1500 ember halt meg, és a halottak száma tovább emelkedhet.

A mészárlásokat részben a bosszúvágy táplálja, mivel a HTS harcosai az alavitákat a decemberben megbuktatott diktátor, Bassár el-Aszad híveinek tekintik.

A Global Christian Relief (GCR) segélyszervezet szerint azonban a támadások célja már nemcsak az alaviták likvidálása, hanem a keresztény kisebbségek megfélemlítése és elpusztítása is.

A kétezer éves közösségek léte veszélyben van, templomokat rongálnak, keresztényeket ölnek meg, és sokan menekülnek.

Az új kormány ígéretei a vallási kisebbségek védelméről nem valósultak meg, a nemzetközi közösség pedig nem lép fel hatékonyan. A keresztények száma drasztikusan csökkent, míg 14 évvel ezelőtt a lakosság 10 százalékát adták, addigra ma már alig 2 százalékát teszik ki.

Július elején félelmetes jelenséggel szembesültek a keresztény közösségek.

A szíriai Safitában szórólapokat találtak templomok ajtaján, amelyek keresztények – kortól függetlenül – meggyilkolására, nők rabszolgasorba taszítására és otthonaik kifosztására szólítottak fel, mindezt vallás nevében.

NAGYVILÁG

Címkék:

attack, christianity, siria, uk