
Keresztény közösségek tűnhetnek el a brutális üldöztetés miatt
A kereszténység a világ egyes részein a fokozódó üldöztetés miatt a „kihalás” veszélyének van kitéve – figyelmeztetett David Smith, az Egyesült Királyság vallás- és meggyőződés szabadságáért felelős különmegbízottja. Különösen súlyos a helyzet Szíriában, ahol a keresztény közösséget brutális támadások érik a Asszad-rezsim bukása óta.
A kereszténység a világ egyes részein a fokozódó üldöztetés miatt a „kihalás” veszélyének van kitéve – figyelmeztetett David Smith, az Egyesült Királyság vallás- és meggyőződés szabadságáért felelős különmegbízottja. A brit kormány most 10 országot céloz meg felülvizsgált külpolitikája részeként, hogy megvédje ezt az emberi jogot – írja a The Christian Post hírportál. Smith elmondta, hogy a kormány ezen vizsgálata a vallás és meggyőződés szabadságát helyezi előtérbe azokban az országokban, ahol a vallási kisebbségek, köztük a keresztények, a bahái hit követői és az ahmadijja muszlimok elnyomással vagy erőszakkal szembesülnek – jelentette a Religion Media Centre.

Szíriában különösen súlyos a keresztények helyzete (Fotó: AFP)
Az Egyesült Királyság 10 országra fog összpontosítani, megnevezve Vietnamot, Algériát, Indiát, Nigériát, Pakisztánt, Kínát, Szíriát, Ukrajnát, Afganisztánt és Irakot. Elmondta, hogy ezeket a szükséglet súlyossága, az Egyesült Királyság diplomáciai kapcsolatai és az előrelépés lehetősége miatt választották ki. Hozzátette, hogy az üldöztetés, amelyet mind a kormányok, mind a társadalmi csoportok elkövetnek, magában foglalhatja a rendőrségi zaklatást, a társadalmi kiközösítést, az indok nélküli fogva tartást, az állampolgárság megtagadását, a kínzást, az istentiszteleti helyek elleni támadásokat és akár a gyilkosságokat is, hivatkozva a Pew Research Center kutatására.
A legfrissebb adatokra hivatkozva kiemelte, hogy világszerte 380 millió keresztényt üldöznek, és figyelmeztetett:
„A valláson vagy meggyőződésen alapuló üldöztetés, amelyet maguk az államok és társadalmi csoportok követnek el, a világ minden kontinensén zajlik.”
Smith az Egyesült Királyság elkötelezettségét „új fejezetnek” nevezte a külpolitikában, és azt mondta, hogy a vallásszabadság összefügg más szabadságjogokkal, beleértve a szólás-, a lelkiismeret- és a gyülekezési szabadságot. Mint mondta, a vallás- és meggyőződés szabadsága, nem pusztán a vallási meggyőződésről szól, hanem a társadalmak egészségéről.
„A vallási intolerancia és üldöztetés táplálhatja az instabilitást és a konfliktusokat”
– fogalmazott.
Fokozódik a félelem Szíriában
Júniusban legalább 25 ember meghalt és több mint 60 ember megsérült, amikor egy öngyilkos merénylő tüzet nyitott, majd felrobbantotta magát a szíriai Dweilaa-ban található görög ortodox Szent Illés templomban.
„Éppen prédikáltam, amikor elkezdődött a lövöldözés” – emlékezett vissza Baselios atya, a Szent József templom papja, amely a Szent Illés templom közelében található.
„Aztán jöttek a sikolyok. Mindenki ösztönösen a földre rogyott. A félelem kimondhatatlan volt. Mindannyian sokkos állapotban voltunk, megbénított minket a borzalom. Az a pillanat, ami igazán tehetetlenné tett, az volt, amikor egy gyerek, egyike azoknak, akik elvesztették a családjukat, odarohant hozzám, és azt mondta: »Rejts el, Atya, nem akarok meghalni«”
– fogalmazott a pap az Open Doors beszámolója szerint.
„Elvesztettem minden reményemet, hogy van még itt élet számunkra” – mondta egy fiatal, rémült keresztény nő, aki lövéseket és a robbanást hallotta. „Ez csak a vég kezdete” – mondta egy másik nő.
A Szíriában, főleg az ország déli részén fokozódó feszültség a keresztény közösséget is egyre jobban fenyegeti, ugyanakkor üldöztetésük nem most kezdődött, az Aszad-rezsim 2024. decemberi bukása óta felerősödtek a keresztényellenes támadások és mészárlások, különösen a HTS iszlamista csoport részéről. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (SOHR) emberi jogi szervezet jelentése szerint a támadásokban legalább 1500 ember halt meg, és a halottak száma tovább emelkedhet.
A mészárlásokat részben a bosszúvágy táplálja, mivel a HTS harcosai az alavitákat a decemberben megbuktatott diktátor, Bassár el-Aszad híveinek tekintik.
A Global Christian Relief (GCR) segélyszervezet szerint azonban a támadások célja már nemcsak az alaviták likvidálása, hanem a keresztény kisebbségek megfélemlítése és elpusztítása is.
A kétezer éves közösségek léte veszélyben van, templomokat rongálnak, keresztényeket ölnek meg, és sokan menekülnek.
Az új kormány ígéretei a vallási kisebbségek védelméről nem valósultak meg, a nemzetközi közösség pedig nem lép fel hatékonyan. A keresztények száma drasztikusan csökkent, míg 14 évvel ezelőtt a lakosság 10 százalékát adták, addigra ma már alig 2 százalékát teszik ki.
Július elején félelmetes jelenséggel szembesültek a keresztény közösségek.
A szíriai Safitában szórólapokat találtak templomok ajtaján, amelyek keresztények – kortól függetlenül – meggyilkolására, nők rabszolgasorba taszítására és otthonaik kifosztására szólítottak fel, mindezt vallás nevében.
80% of Syria’s Christians, who were 10% of the population just 14 years ago, fled the country during Assad’s war. Now the Islamists are coming for the rest of them.
Tell me again about the terrible, horrible, no good, very bad idea of Jewish self-determination. https://t.co/jgnzCEltSv
— Haviv Rettig Gur (@havivrettiggur) July 7, 2025
Címkék: