Polgárháború szélére sodródhat az Egyesült Államok 2035-re?

A Kaliforniai Egyetem Santa Barbara-i campusának egyik professzora figyelmeztetett arra, hogy Kalifornia az elkövetkező évtizedben megkísérelheti az Egyesült Államoktól való elszakadást. Szerinte ez polgárháborút válthat ki.

NAGYVILÁG 2025. JÚLIUS 10. 22:59

Benjamin Cohen politikai közgazdász, egy nemrégiben készült elemzésében kijelentette, hogy az amerikai politikai polarizáció válságpontra jutásának kockázata „jelentősen nagyobb, mint nulla”, és akár egy polgárháború is elképzelhető.

Polgárháború szélére sodródhat az Egyesült Államok 2035-re? (Fotó: AFP)

Cohen felvázolt egy forgatókönyvet, amelyben Kalifornia 2035-re kikiáltja függetlenségét az állam és a szövetségi kormány közötti feszültségek eszkalálódása miatt, ami szerinte drámai reakciót válthat ki Washingtonból. Hipotetikus forgatókönyvének egy fiktív híradójában Cohen elképzelte egy olyan jövőt, amelyben így tudósítanak:

„J.D. Vance a közeli republikánus államok nemzetőrségének támogatásával katonai puccsal fenyegeti a sacramentói állami kormányt. A fegyveres konfliktus egyre valószínűbbnek tűnik”

– áll az elképzelt, tíz évvel későbbi tudósításban, amely szerint akkor a jelenlegi alelnök J. D. Vance már az Egyesült Államok elnöke.

Cohen azzal érvelt, hogy bár az államok elszakadásának gondolata valószínűtlennek tűnhet, az országban növekvő politikai és kulturális megosztottság táplálja az úgynevezett „álomállamok” mozgalmait, amelyek az ideológiai célokat helyezik előtérbe a nemzeti egység helyett – írja a The Post Millennial hírportál.

„Az identitás nagyon erős motiváló erő lehet” – mondta Cohen, és hozzátette: „Ezért aggódom a polgárháború kockázata miatt. Amikor olyan erős dologról van szó, mint a közösségi identitás érzése, a racionalizmus háttérbe szorul.”

Komoly ellentét van a Trump-adminisztráció és Kalifornia demokrata vezetése között

Az elmúlt hónapokban kiéleződött az ellentét a szövetségi republikánus Trump-adminisztráció és Kalifornia állam demokrata vezetése között az Egyesült Államokban. A demokrata vezetésű Kalifornia már mintegy két tucat pert visz a Trump-kormányzat különböző intézkedéseivel szemben. Szerdán pedig a Trump-kormány perelte be Kaliforniát, mert

az állam megsérti a szövetségi törvényeket azzal, hogy lehetővé teszi a transznemű diákoknak, hogy saját maguk által választott nemi identitásuknak megfelelő iskolai sportcsapatban versenyezhetnek.

Június közepén Kalifornia azért indított pert, mert Donald Trump hatályon kívül helyezte az elektromos autók forgalmazásának kizárólagosságáról szóló kaliforniai rendelkezéseket. De Gavin Newsom kormányzó a szövetségi kormány azon döntését is megtámadta a bíróság előtt, amellyel Donald Trump a Nemzeti Gárda és tengerészgyalogosok mozgósítását kezdeményezte a Los Angeles-i zavargások megfékezése és a szövetségi létesítmények védelme érdekében.

Emlékezetes, júniusban több napig tartottak a tüntetések több amerikai nagyvárosban és Los Angeles-ben is szövetségi hatóságok illegális bevándorlókkal szemben zajló intézkedéssorozata ellen. A tüntetések azonban minden egyes alkalommal durva zavargásokba fulladtak.

A tüntetők romboltak, gyújtogattak, kirakatokat törtek be, üzleteket raboltak ki és rendőrökre is rátámadtak.

Polgárháború lesz?

Bár az amerikaiak többsége úgy véli, hogy nem valószínű, hogy 2029-ig egy újabb polgárháború törjön ki az Egyesült Államokban, még így is jelentős azoknak a száma, akik szerint van erre esély. A Rasmussen Reports tavalyi közvélemény-kutatásában

az amerikai választók 41 százaléka mondta azt, hogy az Egyesült Államokban az elkövetkező öt évben (2029-ig) valószínűleg második polgárháború fog kitörni. 16 százalékuk tartotta ezt a forgatókönyvet nagyon valószínűnek.

Ezzel szemben a válaszadók 49 százaléka szerint ez nem valószínű.

NAGYVILÁG

Címkék:

california, civil war, usa