Rekordszinten a hajléktalanság az Egyesült Államokban
Joe Biden elnöksége alatt megugrott a hajléktalanok száma az Egyesült Államokban. Az úgynevezett „Bidenomics” alatt sok amerikai került nehéz helyzetbe.
A hajléktalanság minden idők legmagasabb szintjét érte el az Egyesült Államokban, derült ki a House and Urban Development (HUD), az szövetségi kormány lakhatási és fejlesztési minisztériumának jelentéséből – írta meg a Slay News hírportál.
A HUD jelentése szerint mintegy 653 ezer ember hajléktalan az Egyesült Államokban, ami 12 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest.
Ez a szám Joe Biden elnök kormányzása alatt ugrott meg, ami rávilágít arra, hogy az úgynevezett „Bidenomics” alatt sok amerikai került nehéz helyzetbe. A HUD jelentéséből kiderül, hogy a hajléktalanság megugrásának két fő oka az infláció és a kilakoltatás elleni, világjárvány idején bevezetett rendelet megszűnése. Ann Olivia, a hajléktalanság megszüntetésére létrehozott nemzeti szövetség vezérigazgatója elmondta, hogy azok számára, akik a válság frontvonalában állnak, ez nem meglepő. „Az emberek országszerte küzdenek az egekbe szökő bérleti díjak kifizetéséért” – emelte ki.
A hajléktalanok között a gyermekes családok körében volt a legjelentősebb, 15,5 százalékos növekedés, a második legnagyobb csoport pedig a kísérő nélküli fiatalok voltak, akiknél 15,3 százalékos volt a növekedés.
„Egyszerűen nincs elég olyan lakásunk, amit az emberek megengedhetnének maguknak” – mondja Jeff Olivet, az Egyesült Államok hajléktalansággal foglalkozó ügynökségközi tanácsának ügyvezető igazgatója. Kari Lake korábbi arizonai kormányzójelölt egyenesen Biden politikáját okolta a hajléktalanság járványának szításáért. „Joe Biden Amerikájában szinte lehetetlen kifizetni a lakbért vagy megengedni magunknak egy otthont” – írta az X-en közzétett bejegyzésében. A Center on Budget and Policy Priorities nevű szervezet a Népszámlálási Hivatal adatait elemezve arra jutott, hogy az inflációval kiigazított medián lakbér 18,8 százalékkal emelkedett 2001 és 2022 között, míg a háztartások medián jövedelme csak 4,3 százalékkal emelkedett.