Sok francia kénytelen változtatni étkezési szokásain az infláció miatt – videó
A statisztikai hivatal adatai szerint márciusban tovább nőtt az élelmiszer infláció mértéke, ami miatt a lakosság több mint fele kénytelen lemondani bizonyos dolgokról. Az egyik legnépszerűbb jobboldali politikus szerint a helyzetet előre lehetett látni, de a kormány nem tett és továbbra sem tesz semmit.
Nem lassul az élelmiszer infláció üteme Franciaországban, az INSEE statisztikai hivatal adatai szerint márciusban 15,8 százalékkal kellett többet fizetni az élelmiszerekért, mint tavaly ilyenkor. A drágulás még ennél is nagyobb mértékű volt a friss élelmiszerek esetében, 16,6 százalék. Összehasonlításképp idén januárban 13,3 százalékkal kellett többet fizetni az élelmiszerekért a tavalyi év azonos időszakához képest, a friss áruk drágulása pedig 10,2 százalékos volt. Februárban a 2022-es év azonos periódusához képest 14,8 százalékkal drágultak az élelmiszerek, a friss áruk pedig 15 százalékkal.
Érdekes megjegyezni, hogy összességében lassult Franciaországban az infláció üteme, idén januárban 6 százalék volt, ezt követte februárban egy 6,3 százalékos áremelkedés, majd márciusban 5,6 százalék volt a fogyasztói áremelkedés, ám az élelmiszerek esetében továbbra is emelkedő tendencia mutatkozik.
Az egyre növekvő mértékű élelmiszer infláció arra készteti a lakosságot, hogy változtasson étkezési szokásain, a BFMTV hívta fel rá a figyelmet, hogy a franciák több mint fele, 51 százalék lemondott az aperitifek mellett elengedhetetlennek számító sós és édes rágcsálni valókról, mivel rettentően felment az áruk.
Inflation: 51% des Français n’achètent plus de biscuits apéritifs pic.twitter.com/giO1wTuubc
— BFMTV (@BFMTV) April 4, 2023
Az élvezeti cikkek nagy vesztesei Franciaországban az inflációnak, a negyedik helyen állnak azon a listán, mely a lakosság által került ételeket és italokat sorolja fel, az élen az alkoholos italok és a friss hal áll. A BFMTV értesülései szerint 2020-ban átlagosan 66 eurót költött chipsre és egyéb nassolni valóra egy francia háztartás.
Az élelmiszer infláció azonban nem csak az élvezeti cikkek fogyasztásának visszaesésében mutatkozik meg, a 20 minutes hírportál számolt be róla, hogy az étkezési zavarokkal küzdőket is próbára teszi.
L’inflation, un risque pour les personnes ayant des troubles alimentaires ?
➡️ https://t.co/tVU5pj5Gek pic.twitter.com/mUGXsxXv9q— 20 Minutes (@20Minutes) April 5, 2023
A portálnak nyilatkozó táplálkozástudományi szakember, Clément Vansteene felhívja rá a figyelmet, hogy az élelmiszerek drágulása miatt sokan attól tartanak, hogy nem lesz majd elég étel a boltokban, ami egyes betegeknél akár visszaesést is eredményezhet, az inflációnak tehát ilyen módon közvetve az egészségre káros hatása is lehet. További egészségromlást okozhat az anorexiás betegeknek az a tendencia, hogy a megnövekedett élelmiszerárakat használják fel ürügyként a nem evésre, ami szintén kockázatos lehet egyes betegek esetében.
Az egyik legnépszerűbb ellenzéki politikus, Marine Le Pen is nyilatkozott a témával kapcsolatban, elmondása alapján ő már több mint egy éve figyelmeztetett a közelgő élelmiszer inflációra. Le Pen szerint számos intézkedést kellett volna tenni a lakosság védelme érdekében, de a kormány, mivel nem tudott előre látni, nem tett semmit, és továbbra sem cselekszik.
Il y a plus d’un an, j’annonçais l’inflation alimentaire á venir. De nombreuses mesures auraient dû être prises pour protéger les Français, mais le gouvernement, incapable d’anticiper, n’a rien fait et ne fait toujours rien. pic.twitter.com/nSsIei0e2P
— Marine Le Pen (@MLP_officiel) April 4, 2023
A jobboldali politikus véleménye szerint a helyzet kicsúszott az irányítás alól és kifogásolja, hogy a kormány semmit nem javasol ezzel a témával kapcsolatban.
Marine Le Pen azt írta a Twitteren, hogy tekintettel a helyzet sürgősségére, felszólítja a kormányt, hogy tegyen konkrét intézkedéseket a francia lakosság vásárlóerejének védelme érdekében, csökkentse villamos energia adójának mértékét és mindenekelőtt törölje el az áfát száz alapvető szükségleti cikk esetében.
Face á l’urgence de la situation, j’appelle le gouvernement á prendre des mesures concrètes pour protéger le pouvoir d’achat des Français : la baisse de la TVA sur l’énergie, et surtout, la suppression de la TVA sur un panier de cent produits de première nécessité.
— Marine Le Pen (@MLP_officiel) April 4, 2023