Tombolnak a tinédzserek Amerikában + videó
Harci klubokat rendeznek az iskolában, egy bevásárlóközpontból pedig már ki is tiltották a fiatalokat, miután több mint ezren verekedtek össze nemrég.
Verekedéseket szerveznek a folyosón, tanárokra támadnak rá, sőt „harci klubokat” alakítanak az Egyesült Államok legerőszakosabb középiskolájában a diákok, ahol a tanári kar egy része már a nemzeti gárdáért könyörög, hogy valahogy kezelni tudják a helyzetet – tudta meg a New York Post amerikai lap.
A Bostontól 25 mérföldre délre fekvő Brockton High School túlterhelt tanárai közben saját biztonságukat féltve inkább szemet hunynak az erőszak felett, miután több alkalmazottat brutálisan megvertek a diákok, miközben megpróbálták megállítani a dulakodást.
A gyerekek unaloműzésből verekedést rendeznek két diák között például a folyosón, és mindenki ezt nézi
– mondta Jamal Gooding, a Massachusetts állambeli Brockton egyik aktivistája, aki szülőkkel és diákokkal beszélgetve próbál segíteni a helyzet megoldásában. Gooding a The Postnak hozzátette, hogy ezek a verekedések még több erőszakot váltanak ki, és fennáll a veszélye, hogy halálos kimenetelűvé válnak.
Ha valaki veszít a verekedésben, akkor másnap a barátai el akarják kapni azt, aki megverte őt. De ők már nem egyszerűen „csak” ököllel verik egymást, hanem fegyverhez is nyúlhatnak
– emelte ki.
Cliff Canavan, a Brockton High School matematikatanára azt mondta, mindennaposak a verekedések a folyosón, tavaly eltört a karja, amikor egyszer közbeavatkozott. Akkor egy eszméletlen diákot rúgtak épp fejbe. Azóta az erőszak olyan mértékűvé vált, hogy tanártársaival már nem próbálnak közbeavatkozni.
„Ha a folyosón vagyok, és verekedés tör ki, nem avatkozom bele. Megfordulok és a másik irányba megyek. Mert nem akarom magam olyan helyzetbe hozni, hogy újra súlyosan megsérüljek” – mondta.
Canavan sérülése ráadásul csak egy a brocktoni tanárok által elszenvedett sérülések hosszú sorában.
– Néhány éve verekedés tört ki az egyik természettudomány-tanár barátom osztálya előtt. Őt leütötték, és olyan erősen verte be a fejét, hogy agysérülést szenvedett. Soha többé nem lesz képes tanárként dolgozni, többé nem vezethet autót. Nagyon sötét napszemüveget visel állandóan, mert a fénytől hasogató fejfájást kap. Ez borzalmas – mondta el Canavan.
Egy másik tanárnak megrepedt három porckorong a hátában, amikor egy verekedés közben ellökték, és egész évre kiesett a munkából, egy hét hónapos várandós teremfelügyelőt pedig a falnak lökött egy diák.
Egy februári rendkívüli iskolai bizottsági ülésen Canavan több tanártársával együtt beszámolt arról a káoszról, amellyel nap mint nap szembesülnek. Elmondták, hogy a diákok verekednek, drogokkal kereskednek és kábítószereznek, és az egyik tanár szerint „szexelnek” az üres osztálytermekben.
A közelmúltban bekövetkezett költségvetési hiányosságok és elbocsátások miatt az iskolában súlyos létszámhiány alakult ki. Azok, akik megmaradtak, tehetetlenek a rend fenntartásában.
Kétségbeesett intézkedésként a brocktoni iskolai bizottság négy tagja hivatalosan kérte Brockton polgármesterét és Maura Healey kormányzót, hogy küldjenek csapatokat a Nemzeti Gárdából a bajok megfékezésére.
Bár Healey elutasította a gárda kiküldését, és ehelyett a biztonsági ellenőrzésre különített el forrásokat, Canavan szerint már ez a lépés is „hihetetlenül hatásos” volt abból szempontból, hogy ráirányítsa az emberek figyelmét a problémára. Most önkéntesek bevonásával próbálhatnak majd meg javítani a helyzeten, ugyanis a Nemzeti Gárda bevetését valójában a legtöbben nem támogatják.
A Brockton High School diákjainak 61 százaléka fekete, 18 százaléka spanyolajkú és 13 százaléka fehér. „A közösségen belül nagy a bizalmatlanság bárkivel szemben, akinél fegyver van” – mondta Jamal Gooding aktivista, utalva mind a rendőrségre, mind a gárda tagjaira.
A Brockton Gimnáziumot övező borzalmas állapotok ellenére Canavan és Gooding is hangsúlyozta, hogy nem a diákok nagy többsége a probléma.
„A Brockton körül történt negatívumok nem árnyékolhatják be azt a hatalmas sikert, amit sok diákunkkal elértünk, és nagyszerű végzősöket produkálunk, akik főiskolára vagy szakiskolába mennek” – mondta Canavan, megjegyezve, hogy a diákok 95 százaléka „nagyszerű gyerek, akik rendszeresen helyesen cselekszenek”.
Próbáljuk azt tenni, ami jó nekik, mert megérdemlik
– emelte ki, de amíg a bajok megoldatlanok, addig ezek közül a jó gyerekek közül évről évre egyre többen hagyják el az iskolát.
Egy plázából is kitiltották a fiatalokat
Egy tavaly decemberben történt hatalmas verekedést követően új korhatárkorlátozás lépett életbe egy Los Angeles környéki bevásárlóközpontban: pénteken és szombaton 15 óra után nem léphetnek be a plázába 18 év alatti fiatalok felügyelet nélkül. A kísérő felnőttnek legalább 21 évesnek kell lennie, és 15 óra után végig a kiskorúval kell maradnia, ha ez nem lehetséges, a kiskorúónak el kell hagynia a területet.
Del Amo Fashion Center takes decisive action to curb violence and chaos by banning unaccompanied minors from the mall premises. Will this measure succeed in restoring safety and tranquility to the shopping center? #SafetyFirst #CommunitySecurity pic.twitter.com/DenaW3Trzt
— Emily Thompson (@thompson_emily) March 2, 2024
A Torrance-ben található Del Amo Fashion Center azután döntött így, hogy tavaly december végén
tömegverekedés tört ki, amiben több mint ezer fiatal volt érintett. Öt embert tartóztattak le, és hárman – köztük egy rendőr – sérültek meg.
Az incidens végül 30 üzletre terjedt ki a bevásárlóközponton belül, és csak azután sikerült eloszlatni, hogy bevetették a torrance-i rohamrendőrséget – számolt be róla a Fox News amerikai televíziós csatorna.
A letartóztatott fiatalok közül három fiú és két lány.
Nem tudni, hogy mi vezetett a tömegverekedéshez, de – ahogy az iskolai erőszak kapcsán is – egyre gyakrabban merül fel, hogy a fiatalok unatkoznak, és az ilyen extrém viselkedéssel a közösségi médiában szeretnének feltűnést kelteni.
Nyilvánvalóan ez volt az motivációja annak a két kaliforniai tinédzsernek is, akik egy épülő NBA arénába törtek be, majd ezzel dicsekedtek a TikTok közösségi oldalon.
A két fiatal az éjszaka közepén betört egy befejezetlen NBA-arénába, és még kosárra is dobtak, hogy a világ – és a felháborodott helyi hatóságok – láthassa őket a közösségi médiában.
A fiatalok a videó tanúsága szerint úgy hatoltak be a Clippers leendő otthonául szolgáló Intuit Dome-ba a kaliforniai Inglewoodban, hogy felmásztak egy munkalétrára az építkezés területén kívül. A pimasz duó felvette, ahogy az üres stadion folyosóin és lelátóin sétálgatnak, majd kosárlabdát dobálnak egy még be nem fejezett pályán.
A videón az is látszik, hogy egyikük, aki Los Angeles Lakers-es nadrágot viselt, munkásvödrökkel próbálkozott zsákolással, mielőtt poroltóval fújta le a gyűrűt.
A fiatalok arca is látszódott a videóban, sőt odáig mentek, hogy direkt azt írták a videóhoz: „Betörés a Clippers stadionjába”.
A tinédzsereket azóta a rendőrség azonosította, és azt is közölték, hogy nem volt különösebb nyoma vandalizmusnak. Ugyanakkor azt még nem lehet tudni, hogy vádat emelnek-e ellenük birtokháborítás miatt – ami Kaliforniában vétség.
A TikTok-on egyébként több videó is van arról, ahogy a fiatalok – akár fényes nappal – sportlétesítményekbe törnek be, láthatóan ez is egy újabb trend.
Egy 2023 júliusában közzétett videóban a Sofi Stadion pályájára jutottak be, egy másik, augusztusban közzétett videón pedig ugyanazok a tizenévesek belopóztak a Dodgers Stadionba, és lefilmezik magukat a pályán – ezúttal fényes nappal.
Címkék: