Újra Európát vehetik célba az Iszlám Állam terroristái

Az Iszlám Állam terrorszervezet több tucatnyi híve szabadulhat ki hamarosan a szíriai börtönökből – hívja fel a figyelmet Guido Steinberg terrorizmus-szakértő.

NAGYVILÁG 2024. DECEMBER 13. 12:12

A szíriai uralkodó, Bassár el-Aszad bukása után Németországot a jelenleg szíriai börtönökben fogva tartott Iszlám Állam-harcosok visszatérésének veszélye fenyegeti Guido Steinberg terrorizmus-szakértő szerint.

„Nagyon reális a veszély, hogy jövőre a helyzet bizonytalanabbá válik, és terroristák szabadulnak ki a börtönökből”

–mondta a berlini székhelyű Német Nemzetközi és Biztonsági Intézet (SWP) szakértője a Stern magazinnak. Joe Biden amerikai csapatok bevetését ígérte az Iszlám Állam dzsihadista milícia ellen, de Donald Trump már január végén kivonhatja az amerikai csapatokat.

„Az amerikai felügyelet alatt álló kurd börtönökben mintegy 9000 harcos van, akik közül körülbelül 2000 külföldi”

– mondta Steinberg. Ezek között a külföldi harcosok között mintegy 30 olyan van, aki Németországból érkezett, köztük mintegy 25 német állampolgár. „Ez elég sok” – folytatta Steinberg. Mint ismert, a Hajat Tahrir al-Sham (HTS) iszlamista csoport és a vele szövetséges milíciák vasárnap foglalták el a szíriai fővárost, Damaszkuszt, miután november 27-én kezdődött nagyszabású offenzívájukkal megdöntötték az évtizedek óta hatalmon lévő Aszad uralkodót.

Aggódnak az európaiak

Miközben Szíriában és a diaszpórában ünneplik Bassár el-Aszad szíriai uralkodó bukását , Európában egyre nagyobb az aggodalom a biztonságra gyakorolt lehetséges hatások miatt. Az iszlamista lázadók által kezdeményezett szíriai hatalomváltás felerősíti az európai fővárosokban az aggodalmakat, hogy a dzsihadisták újraszerveződhetnek, és növelhetik a támadások amúgy is magas kockázatát. Alex Younger, a brit titkosszolgálat korábbi vezetője arra figyelmeztetett, hogy jelentős és rendkívüli a szabadon engedett iszlamista harcosok által Európára jelentett fenyegetés. A politikusok attól is tartanak, hogy az európai állampolgársággal rendelkező iszlamisták visszatérhetnek.

Angela Eagle brit migrációs államtitkár kijelentette, hogy a brit iszlamisták visszatérése komoly aggodalomra ad okot. A szíriai polgárháború 2011-es kezdete óta több ezer európai csatlakozott a térségben a dzsihádhoz, többségük Franciaországból, Németországból és az Egyesült Királyságból.

A londoni, berlini és párizsi kormányok számára az iszlamista erőszak európai újjáéledésének potenciális veszélye meglehetősen rosszkor jön, hiszen Európában egyre nagyobb az ellenérzés a növekvő bevándorlás miatt. Sok polgár nem felejtette el a közelmúltban elkövetett támadásokat, amelyekben migrációs hátterű emberek vettek részt.

Ennek meg is van az eredménye: az Egyesült Királyságban a munkáspárti kormány a közvélemény-kutatásokban botladozik, a francia kormány nemrég megbukott, ahogy a német kormánykoalíció is felbomlott. Ilyen körülmények között a dzsihadistáknak is könnyebb dolguk lehet.

2017-es bukásáig az Iszlám Állam volt a legnagyobb iszlamista szereplő Szíriában és Irakban, mielőtt a nemzetközi koalíció és mindenekelőtt a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) kurd harcosai legyőzték. Az északkelet-szíriai börtönökben és internálótáborokban több tízezer dzsihadistát, köztük sok európait tartottak fogva.

Az is kiderült nemrég, hogy az európai iszlamisták is részt vettek az Aszad megbuktatása körüli közelmúltbeli eseményekben. Angela Eagle brit migrációért felelős államtitkár hangsúlyozta, hogy a hírszerző szolgálatok szorosan figyelemmel kísérik a helyzetet. Kemi Badenoch, a brit konzervatívok vezetője pedig felszólította a miniszterelnököt, hogy vonja vissza a brit állampolgárságot a dzsihadistáktól és Aszad támogatóitól.

Németországban és Franciaországban csak kettős állampolgárság esetén lehet visszavonni az állampolgárságot, mivel ellenkező esetben fennáll a veszélye annak, hogy az érintett hontalanná válik. Az Egyesült Királyságban viszont az egyszerű állampolgárság esetén is meg lehet hozni ezt a döntést. Az egyik legismertebb példa a 25 éves Shamima Begum esete, aki 2019-ben veszítette el brit állampolgárságát, miután csatlakozott az Iszlám Államhoz. A brit hatóságok azóta sem engedélyezték számára a visszatérést. Jelenleg egy északkelet-szíriai táborban tartózkodik.

Rettegnek a franciák és a németek

A francia kormány is szorosan figyelemmel kíséri a szíriai helyzetet: Emmanuel Macron francia elnök leszögezte, meg kell akadályozni a regionális instabilitás megteremtésére vagy támadási tervek előkészítésére alkalmas terrorista szervezetek újjáéledését. Ez a fenyegetés már most is jelen van. A múlt héten Franciaországban meghiúsítottak egy támadást, az elkövetők egyike korábban a Bassár el-Aszad rezsimje elleni harc mellett foglalt állást. Az iszlamista erőszak a héten ismét téma volt Németországban, miután a biztonsági hatóságok vasárnap letartóztattak három férfit, akik állítólag iszlamista támadást terveztek.

NAGYVILÁG

Címkék:

europe, islamic state, migration