Veszélyben a németországi villamosenergia-ellátás

Veszélyben a németországi villamosenergia-ellátás

Az európai villamosenergia-hálózat zavarai az elmúlt időszakban megsokasodtak.

NAGYVILÁG 2021. NOVEMBER 5. 16:32

Akadozik a németországi villamosenergia-ellátás, az elmúlt időszakban két alkalommal is kis híján országos áramszünet következett be. A bonni Szövetségi Polgári Védelmi Hivatal a legvalószínűbb katasztrófaként tartja számon – ahogy a német sajtó fogalmaz – a totális áramszünetet, a Blackoutot. Mindez több országra kiterjedő, beláthatatlan következményekkel járó áramszünet-láncreakciót indíthat be – írják a lapok.

A Focus.de cikkében felidéz egy év eleji esetet, amikor egy romániai erőmű leállása kiesést okozott Ausztriában, ami viszont pontról pontra haladva, veszélybe sodorta több európai ország áramellátását.

Ha több országban megszűnne néhány napra az áramellátás, a helyzet három nap eltelte után katasztrofálissá válna. Áram nélkül nincs világítás, fűtés, telefon, vonat és villamos, nincs szupermarket-pénztár, lift – satöbbi. Hamar összeomlana az ivóvízellátás és a vészhelyzeti generátorokhoz szükséges gázolajkészlet is elfogyna – nyilatkozta Wolfram Geier, a német Szövetségi Polgári Védelmi és Katasztrófavédelmi Hivatal osztályvezetője.

Úgy tűnik, a hivatal a jelenséget valóban komolyan veszi, közzétettek ugyanis egy tájékoztató videót a lakosság számára arról, hogy mi a teendő totális áramimaradás, azaz „Blackout” esetén.

Az oktatófilmben gyakorlati tudnivalókat mutatnak be arra az esetre, ha az áramszünet miatt – például – leállna a fűtés. Nem ez az apokaliptikus hangulatú kisfilm az egyetlen ilyen jellegű tájékoztatás, az év eleje óta több cikk is foglalkozott a témával, tippeket adva arra, hogy lehet a lakásokban világítani és fűteni áram nélkül.

Az európai villamosenergia-hálózat zavarai az elmúlt időszakban megsokasodtak – igaz, eddig nem vezettek a lakosság észrevehető áramkimaradásokhoz. A német sajtó arról ír: Németország is felelős az elektromos hálózat labilis állapotáért. A németországi erőművek fokozatos leállítása – amely a leendő kormánypártok közötti jelenlegi koalíciós tárgyalásokon is alapvető kérdés – jelentősen megnövelte az áramkimaradások kockázatát.

A polgári védelmi szakértők az áramkimaradás-okozta katasztrófa bekövetkezését nagyobb kockázatnak tartják, mint amit például a világjárvány vagy az olyan esőzések okoznak, amilyenek Nyugat-Németországot sújtották a nyár derekán.

A Bundestag Technológiai Értékelési Hivatala már korábban figyelmeztetett az áramkimaradásokkal járó veszélyekre: „A hatásvizsgálatok kimutatták, hogy az érintett területen (áram nélkül – a szerk.) már néhány nap elteltével sem biztosítható a lakosság alapvető élelmiszer- és szolgáltatásbeli ellátása. Ilyen esetben a közbiztonság is veszélybe kerül és az állam már nem tud eleget tenni alkotmányban rögzített kötelességének, annak, hogy megvédje polgárai életét és testi épségét.”

Szakemberek régóta tartanak attól, hogy az európai villamosenergia-ellátás a „zöldenergia” terjedésével elveszítheti stabilitását, mivel az, jellegéből adódóan ingadozó teljesítményű, és egyre nagyobb hatással van az elektromos hálózatra. Egyre többen hívják fel a figyelmet a jóval kiszámíthatóbb szén- és az atomerőművek előnyeire.