A hidegháború óta nem volt ilyen népszerűtlen a baloldal a világon
Több oka is van a globális baloldal hanyatlásának.
A baloldali politikai pártok világszerte népszerűtlenebbek, mint bármikor a hidegháború óta – derül ki egy, a legutóbbi választásokat elemző kutatásból. A Telegraph 73 demokratikus választást vizsgáló elemzése szerint a baloldal rekordalacsony, átlagosan mindössze 45 százalékos szavazatarányt ért el a tavalyi évben a világszerte tartott több tucatnyi választáson.
Az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában a progresszívek még ennél is népszerűtlenebbek voltak – a baloldali pártok a szavazatok mindössze 42 százalékát szerezték meg. A jobboldal eközben a szavazatok 57 százalékát szerezte meg átlagosan – ez a legnagyobb különbség 1990 óta
– állapította meg az elemzés.
A politikai baloldal globális hanyatlása Donald Trump megválasztott amerikai elnök földcsuszamlásszerű választási győzelmének fényében még érdekesebb. Trump, akit hétfőn iktatnak be, 77 millió szavazattal szerezte meg győzelmét, szemben a 75 millióval, amelyet demokrata riválisa, Kamala Harris alelnök szerzett.
A baloldal népszerűsége pedig tovább fog csökkeni, mondják a szakértők – írja a New York Post amerikai lap. Harris veresége nyomán már Kanadában, Ausztráliában és Németországban is hasonló veszteségeket jósolnak a baloldali pártoknak a következő választásokon. „A tendencia felfelé mutat. Nincs igazán okunk arra számítani, hogy ez egyhamar megáll” – mondta az Outlet hírportálnak Matthijs Rooduijn, az Amszterdami Egyetem politológus professzora.
Kanadában a közvélemény-kutatások már azt mutatják, hogy a konzervatív Pierre Poilievre a favorit Justin Trudeau miniszterelnök leváltására, miután a liberális politikus nemrég lemondott. Ausztráliában a közvélemény-kutatások szerint a konzervatív párt szintén megelőzte a kormányzó progresszív kormánypártot az év végére tervezett választások előtt.
Szakértők a jobboldal növekvő népszerűségét részben az Egyesült Államok és Európa egyes részeinek keményvonalas bevándorlási politikájának tulajdonítják.
Jeremy Cliffe, az Európai Külkapcsolati Tanács agytrösztjének munkatársa szerint három oka is van a jobboldal fellendülésének:
- A globalizáció során megszervezett munkásság hanyatlása,
- az identitáspolitika térnyerése, amelyet a jobboldal sikeresebben használ fel, mint a baloldal,
- a baloldali erőknél általánoson tapasztalható tendencia, hogy inkább széttöredeznek, mint összefognak.
Címkék: