A zöldpárti városvezetés kiiktatta a húst a menzákról
A koronavírus elleni hatékonyabb védekezéssel indokolták, hogy húsmentes menüre állt át mintegy kétszáz iskola menzája, ám az ellenzék hevesen tiltakozik ellene. A belügyminiszter szerint ez elfogadhatatlan kirekesztés bizonyos társadalmi rétegekkel szemben, ráadásul a kormányrendeletnek sem felel meg.
Lyon zöld-párti városvezetésének javaslatára teljes mértékben kiiktatják az iskolai menzáról a húst. A városvezetés elmondása alapján ezzel a rendelkezéssel a koronavírus elleni védekezés hatékonyságát segítenék elő.
A történtekről beszámoló BFMTV értesülései szerint hétfőtől kizárólag húsmentes ételeket szolgálnak fel a város több mint kétszáz iskolájában. A döntést azzal indokolta Stéphanie Léger polgármester-helyettes, hogy ha csak egyféle étel szerepel a kínálatban, akkor sokkal kevesebb ideig állnak sorban az ételosztásnál a tanulók, így az előírt két méteres távolság is sokkal könnyebben betartható. Tehát jobban megfelelnek az egészségügyi előírásoknak.
Stéphanie Léger elmondása alapján azért döntöttek a húsmentes menü mellett, mert ez felel meg a legszélesebb réteg igényeinek, beleértve azokat a tanulókat, akik nem esznek sertéshúst. Azt azonban kihangsúlyozta, hogy nem vegetáriánus étrendről van szó, mivel a hal és a tojás továbbra is szerepel az étlapon. A döntés értelmében tehát hétfőtől egészen a húsvéti szünetig a francia nagyváros több mint kétszáz iskolájában nem kapnak húst a diákok, amit az ellenzék nagy felháborodással fogadott.
Béatrice de Montille republikánus képviselő úgy véli, hogy a gasztronómia városának is nevezett Lyonban a zöldpárti városvezetés arra használja az egészségügyi válságot, hogy ideológiai intézkedéseket hozzon mindenféle konzultáció nélkül.
Les élèves lyonnais seront privés de viande dans les cantines dès lundi.
Aucune consultation ni des parents d élèves, ni de leurs représentants, ni du conseil municipal. Nous dénonçons fermement ces mesures idéologiques mises en place de manière autoritaire. https://t.co/uIniVNg6hn— Béatrice de Montille (@bdemontille) February 19, 2021
A történtekre felfigyelt Gérald Darmanin belügyminiszter is, aki szerint az intézkedés azon túl, hogy elfogadhatatlan sértés a francia gazdák és hentesek ellen, súlyos kirekesztés bizonyos társadalmi rétegekkel szemben, mivel sok, a munkásosztályból származó gyermek tányérjára csak az iskolai menzán kerül hús.
En plus de l insulte inacceptable aux agriculteurs et aux bouchers français, on voit bien que la politique moraliste et élitiste des « Verts » exclut les classes populaires. De nombreux enfants n ont souvent que la cantine pour manger de la viande… Idéologie scandaleuse. https://t.co/gFGf0JWZKn
— Gérald DARMANIN (@GDarmanin) February 20, 2021
Nem hagyta szó nélkül a lyoni városvezetés döntését a francia agrárminiszter, Julien Denormandie sem, aki szerint az ideológiának nincs helye a gyermekek tányérján. A fiataloknak meg kell adniuk, amire szükségük van és a hús is ezek közé tartozik. Hozzátette, hogy a történtekkel kapcsolatban egyeztet a megyei prefektussal.
Arrêtons de mettre de l idéologie dans l assiette de nos enfants !
Donnons-leur simplement ce dont ils ont besoin pour bien grandir. La viande en fait partie.
J ai saisi le Préfet du Rhőne. https://t.co/Kiw0v5ZaNC
— Julien Denormandie (@J_Denormandie) February 21, 2021
A belügyminiszter bejegyzésére reagált Lyon polgármestere, Grégory Doucet is, aki leszögezte, hogy az egyféle menüt egészségügyi okokból vezették be az iskolákban. Hozzátette, hogy az előző polgármester, Gérard Collomb tavasszal, a koronavírus első hullámának idején hasonló intézkedést vezetett be, amit akkor nem kifogásolt a kormány.
Cette mesure de menu unique est prise pour des raisons sanitaires.
On ne vous a d ailleurs pas entendu tenir ces propos à Gérard Collomb, membre de votre famille politique et qui avait pris exactement la même mesure lors de la première vague.
— Grégory Doucet (@Gregorydoucet) February 21, 2021
Ám hiába hivatkozik a polgármester a koronavírus elleni védekezésre és az egészségügyi okokra, a l Opinion nevű lap értesülései szerint az önkormányzat döntése ellentétes a hatályos jogszabállyal. Az iskolák étrendjét ugyanis az országos táplálkozás-egészségügyi program (Programme National Nutrition Santé, PNNS) határozza meg. Ez szigorúan szabályozza, hogy milyen gyakran kell húst felszolgálni. A kormányrendelet egyértelműen kimondja, hogy egy húsz napos periódus alatt legalább négy alkalommal kell a diákoknak fehérjét tartalmazó ételt felszolgálni, ami lehet marha, borjú, bárány vagy belsőség és ugyanannyi alkalommal kell halat biztosítani.