
Egyre feszültebb a helyzet a német-lengyel határon a migránsok miatt
A lengyel és német hatóságok hivatalos adatai szerint Németország havonta több száz migránst küld vissza Lengyelországba. A helyzet egyre feszültebb a két ország határánál, miközben Európa egyre több országában lázadnak fel a migránsok ellen.
2025-ben a migránsok visszatérítésének üteme alacsonyabb volt, azonban május óta, amikor Németország új szabályokat vezetett be, amelyek lehetővé teszik a menedékkérők elutasítását a határokon, a számok emelkedtek. A németek olyan rendeletet vezettek be, amely lehetővé teszi a menedékkérők határra utasítását anélkül, hogy kérelmüket elbírálnák.
A migránsok visszatérése komoly politikai kérdéssé vált Lengyelországban, a jobboldali ellenzék bírálta a kormányt, amiért engedélyezte a visszatéréseket, és önkéntesekből álló „polgárőrségek” alakultak a határon, hogy megakadályozták azokat.
A növekvő nyomás hatására a lengyel kormány bejelentette, hogy Lengyelország újra bevezeti a határellenőrzést Németországgal és Litvániával, amely az illegális migráció útvonala lett. Mindezt a „migránsok ellenőrizetlen beáramlásának” megakadályozásával indokolta a lengyel vezetés.
Germany plans to open a new „departure centre” on the border with Poland that will speed up the deportation of asylum seekers who have submitted claims in other EU member states but then come to Germany https://t.co/GCdNOoadcF
— Notes from Poland 🇵🇱 (@notesfrompoland) February 17, 2025
Németország háromféle módon utasítja vissza a migránsokat Lengyelországba, amelyek közül kettő már évek óta működik, a harmadik pedig viszonylag új és jelenleg sokkal nagyobb léptékben alkalmazzák, mint a másik kettőt együttvéve.
Az első az EU dublini rendelete, amely előírja, hogy ha egy menedékkérő nemzetközi védelmet kér egy EU-tagállamban, de a kérelem elbírálása előtt egy másik tagállamba költözik, akkor visszatéríthető az eredeti tagállamba. A második, az úgynevezett „visszavételi eljárás” két ország közötti kétoldalú megállapodáson alapul, amely lehetővé teszi más típusú migránsok visszatérítését, akik illegálisan költöztek az egyik országból a másikba.
A TVN televíziós csatorna által megszerzett határőrségi adatok szerint az afgán migránsok voltak a „listavezetők”, ők tértek vissza a legnagyobb számban Lengyelországba az elmúlt két évben a fenti két visszautasítási eljárás keretében.
A dublini és a „visszavételi” adatok azonban eltörpülnek egy új típusú visszatérés mellett, amely Németország 2023 októberében hozott döntésének eredményeként jött létre, amelynek célja az illegális migráció megakadályozása érdekében a lengyel és a cseh határ ellenőrzésének újrabevezetése.
Az intézkedések azóta is érvényben vannak (és 2024-ben kiterjesztették Németország összes határára). Ezek lehetővé teszik a német hatóságok számára, hogy azonnal visszafordítsák a határon átlépni kívánó, de erre jogosult migránsokat.
Niemcy zamiast obrażać, powinni podziękować obrońcom granic. Odkąd pojawiły się patrole obywatelskiej na Pomorzu Zachodnim – zakończył się także przemyt nielegalnych migrantów, przez tak zwanych „wozaków” z Białorusi przez Litwę – informują nieoficjalnie funkcjonariusze Straży… pic.twitter.com/3GGj9khn7f
— Tomasz Duklanowski (@TDuklanowski) July 3, 2025
A TVN által a német rendőrségtől kapott adatok szerint 2024-ben Németország 9369 embert fordított vissza a lengyel határon ezen az alapon.
Ezeknek alig több mint a fele ukrán (4704) volt, őket követték az afgánok (580), a szírek (470), a grúzok (377) és az indiaiak (224).
A német szövetségi belügyminisztérium július elején a Wirtualna Polska lengyel hírportálnak nyilatkozva közölte, hogy május 8. óta a német hatóságok körülbelül 1300 embert fordítottak vissza a lengyel határon, közülük körülbelül 130 menedékkérő volt.
Szomáliából, Marokkóból és Algériából érkezik a legtöbb migráns
2021 óta több tízezer migráns – főként Ázsiából és Afrikából – próbált átjutni Fehéroroszországból Lengyelországba, Litvániába és Lettországba a fehérorosz hatóságok ösztönzésével és segítségével. Azok, akiknek sikerül átjutniuk, általában nyugat felé, Németországba próbálnak továbbutazni.
Azonban a Rzeczpospolita napilap megjegyzi, hogy mivel Lengyelország nehezen átjárhatóvá tette a belorusz határt, a migránsok egyre inkább Lettországon és Litvánián keresztül próbálnak bejutni az EU-ba, mielőtt Lengyelországon keresztül Németországba utaznának.
Idén eddig 251 külföldit vettek őrizetbe Lengyelországban, miután Litvániából léptek be az országba, ami több, mint 2024 egészében, amikor 175 ilyen esetet regisztráltak – közölte a lapnak a határőrség szóvivője. A legtöbb migráns Szomáliából, Marokkóból és Algériából érkezik.
Címkék: