Franciaország célkeresztbe kerülhetett Irán titkos európai háborújában

Franciaország célkeresztbe kerülhetett Irán titkos európai háborújában

Franciaország hírszerző szolgálatai az elmúlt hónapokban fokozott figyelmet fordítanak az iráni rezsim által külföldön végrehajtott erőszakos akciókra és befolyásolási kísérletekre. A feszültség kiéleződésének hátterében az Egyesült Államok és Izrael június végi légicsapásai állnak, amelyek Irán nukleáris és tudományos létesítményeit célozták. Ez a katonai nyomás jelentősen megingatta Teherán pozícióját, és fokozta a rezsim hadviselési stratégiáit, köztük a kiberhadviselést és az információs befolyásolási műveleteket.

POLITIKA 2025. JÚLIUS 19. 23:36

A francia hatóságok szerint a fenyegetés nem merül ki a klasszikus terrorizmusban. Irán digitális fronton is aktív, ahol célzott kampányokkal igyekszik destabilizálni a francia közvéleményt, növelni a társadalmi feszültségeket és elősegíteni saját narratíváinak terjesztését. Ezek a tevékenységek a francia jog szerint akár idegen befolyásolási műveletnek is minősülhetnek, amely súlyos nemzetbiztonsági kockázatot jelent – írta a Le Monde.

Az egyik legnagyobb visszhangot kiváltó ügy egy 39 éves iráni nő, Mahdieh Esfandiari letartóztatása volt, akit a francia hatóságok március elején vettek őrizetbe. Esfandiari 2018 óta hivatalosan tanulmányokat folytatott, majd fordítóként dolgozott a lyoni régióban. Elfogására akkor került sor, amikor haza akart utazni Iránba.

A vádak szerint Esfandiari – két francia állampolgárral együtt – éveken át működtetett egy szervezett sejtet, amely propagandaanyagokat terjesztett a közösségi médiában. Ezek egy része a francia igazságszolgáltatás szerint kimeríti az „apológia” (erőszakos cselekmények igazolása) és az „online terrorizmusra való felbujtás” törvényi tényállását.

Az Ellenállás Tengelye”

A nyomozás középpontjában egy Telegram-csatorna áll, amely az „Az Ellenállás Tengelye” nevet viselte. Ez a kifejezés nem véletlen: Irán a Közel-Keleten így nevezi saját befolyási övezetét, amelyben kulcsszerepet játszik a Hezbollah Libanonban, a Hamász Gázában, valamint a jemeni húszik. A csatornán megjelent tartalmak a palesztin ügy védelmének álcája alatt radikális üzeneteket és nyílt propagandát közvetítettek, amelyek gyakran antiszemita és Izrael-ellenes retorikát hordoztak.

A francia hatóságok 2023 októberében kezdtek vizsgálódni, nem sokkal a Hamász 2023. október 7-i támadása után, amely új dimenzióba helyezte az iráni befolyás és a nyugat-európai radikalizáció veszélyét. A nyomozás feltárta, hogy a csatorna iráni finanszírozással működhetett.

A gyanúsítottak között található Maurizio B., egy 42 éves férfi, akit a hatóságok antiszemita és szélsőjobboldali körökhöz közel álló személyként írnak le. Őt 2024 novemberében tartóztatták le, és a nyomozók otthonában iráni propagandakiadványokat, egy riasztófegyvert és Hitler Mein Kampf című művét találták. Maurizio B. nemcsak Esfandiari élettársa, hanem kapcsolatban állhatott Alain Sorallal, az Egalité & Réconciliation (E&R) mozgalom vezetőjével, aki régóta ismert iráni kapcsolatairól.

Az E&R honlapja 2020 és 2024 között mintegy tizenöt olyan műsort sugárzott, amely szintén az „Az Ellenállás Tengelye” címet viselte, és amelyekben a gyanú szerint Maurizio B. aktív szerepet vállalt. Az ügyben kihallgatták Soralt és az esszéista Youssef Hindit is, bár utóbbi ellen nem emeltek vádat.

Az érintettek tagadják a vádakat, és állítják, hogy tevékenységük a szólásszabadság körébe tartozik.

Ugyanakkor az ügy rámutat egy súlyos dilemmára: hol húzódik a határ a véleménynyilvánítás és az idegen befolyásolási műveletek között?

A Le Monde összegzése szerint a bírósági eljárás hosszadalmas lesz, és az sem kizárt, hogy a gyanúsítottakat feltételesen szabadlábra helyezik. Addig azonban a francia titkosszolgálatok figyelme egyre inkább azokra a hibrid fenyegetésekre irányul, amelyek a fizikai erőszak és a digitális propaganda határmezsgyéjén mozognak.

Francia túszok Iránban

Irán és Franciaország helyzetét nehezíti az a diplomáciai konfliktus, amely az Irán által fogva tartott francia túszok miatt vált egyre feszültebbé. Mintegy húsz külföldi van jelenleg Irán fogságában, különböző indokokkal, közülük négy francia. Irán a Nyugattal folytatott konfliktus egyik legkényesebb frontját az emberi életeken keresztül vívja. A június 13. és 25. között zajló izraeli-iráni háború – a „tizenkét napos háború” – súlyosan megrendítette a teheráni rezsimet, amely a katonai vereségek után még keményebb politikát kezdett alkalmazni a külföldiekkel szemben. Franciaország különösen érintett: több állampolgára van fogságban, köztük Cécile Kohler és Jacques Paris, akik már három éve raboskodnak Iránban.

A júniusi háború alatt az iráni parlament új jogszabályt fogadott el, amely széles körűen kriminalizálja az olyan tevékenységeket, mint fotók küldése külföldi médiának. Ezt mostantól „ellenséges országok” számára folytatott kémkedésnek tekintik.

A törvény visszamenőleges hatállyal is alkalmazható, így bármelyik korábban letartóztatott külföldi ellen felhasználható. Az elmúlt hetekben a Forradalmi Gárda több európai állampolgár elfogását jelentette be, anélkül, hogy részleteket közölt volna.

POLITIKA

Címkék:

franciaország, hadviselés, iran, kiber, túszok