Kíméletlen össztűz a kancellárra és az alkancellárra a költségvetési vitákon – videó

Kíméletlen össztűz a kancellárra és az alkancellárra a költségvetési vitákon – videó

Parázs viták, éles kritikák és a indulatokkal fűtött szócsaták jellemezték az elmúlt napokban a német költségvetés parlamenti vitáit. Az elhangzottak pedig jól mutatják, hogy Németországnak kemény hónapokra kell készülnie.

POLITIKA 2022. SZEPTEMBER 12. 06:00

A pénzügyi válság, a menekültválság és a világjárvány után most egy olyan nagy válságra kell felkészülni, amely valószínűleg még a társadalom korábbi stressztesztjeinél is jobban megrázza majd az országot. A „költségvetési hét” – így szokás nevezni azokat a napokat, amikor a kormány által készített költségvetési tervezetről vitáznak a pártok a német parlamentben – pedig egyértelműbbé tette a helyzetet.

Óriási nyomás nehezedik a szociáldemokratákból, a zöldekből és a liberálisokból álló kormánykoalícióra, a legnagyobb teher pedig minden bizonnyal Olaf Scholz kancellár vállát nyomja. Az általános vitát megnyitó beszéde – amelyben lényegében elmondta, hogy a gazdaság magabiztosan áll a lábán – indulatos szócsatákat szült. Friedrich Merz, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) pártszövetség parlamenti frakciójának vezetője kétségbe vonta a kormány alkalmasságát arra, hogy Németországot biztonságosan átvezesse a válságon.

Az ukrán politikához hasonlóan a kormánynak a gazdaságpolitikában is hiányzik „minden iránytű, minden képesség a politikai és stratégiai gondolkodásra”

– mondta Merz a 2023-as költségvetés általános vitájában, majd hozzátette, hogy a kormány csak segélyprogramokról hadovál, ahelyett hogy a problémák gyökeréig nyúlnának.

A kormány energiahiányra és az emelkedő árakra adott válasza „a legkisebb közös nevezőn lévő kompromisszumok összevisszasága – ezek a válaszok messze nem elegendők a hatalmas kihívásokra, amelyekkel szembe kell néznie az országnak”

– jelentette ki Merz. A CDU/CSU frakcióvezetője arra a 65 milliárd eurós intézkedéscsomagra utalt, amelyet a kormánykoalíció a Bundestag költségvetési hetének elején terjesztett elő. Mint mondta, természetesen segíteni kell, tekintettel a horrorisztikus áramárak miatt szenvedő magánháztartásokra és vállalatokra. A klasszikus kínálati sokkra azonban a meglévő kínálat bővítésével kellene reagálni, például a biomasszából történő energiatermelés felső korlátainak feloldásával vagy akár azzal, hogy a három, még működő atomerőművet továbbra is a hálózaton tartja – jegyezte meg, majd kiemelte, hogy

„ha azt akarjuk, hogy az árak csökkenjenek, akkor mindent meg kell tennünk az ellátási oldalon, hogy elegendő villamos energia, elegendő energia álljon rendelkezésre ebben az országban”.

Merz szerint Robert Habeck gazdasági miniszter döntése, miszerint a három atomerőműből csak kettőt tartanak tartalékban áprilisig, elérte „az irracionalitás olyan szintjét, amelyet már nem lehet leírni”. Ezek az atomerőművek a legmodernebbek és legbiztonságosabbak a világon, és tízmillió háztartást tudnának ellátni árammal – hangsúlyozta a frakcióvezető.


De az Alternatíva Németországért (AfD) jobboldali pártból is éles kritika zúdult Robert Habeck miniszterre. Tino Chrupalla, az AfD frakcióvezetője egyszerűen kijelentette, hogy Habeck „annyit tud a gazdaságról, mint egy vak a színekről”, majd hozzátette, hogy

a kormány céljai megbuktak az energiafordulat kapcsán mert miközben az energiabiztonság nem garantált, és az áramárak robbanásszerűen emelkednek, addig a magas adóterhek és az energetikai átállási politika számos iparág halálát okozhatják rövid időn belül.

Chrupalla ezután azt is kijelentette, hogy az Olaf Scholz kancellár vezette kormány katasztrofális és megalomán külpolitikája is hozzájárul a nyomorhoz.

„Az Oroszország elleni messzemenő gazdasági szankciórendszerrel darabról darabra elszigeteljük magunkat!”- figyelmeztetett, majd kiemelte hogy „a gazdasági háború, amelyet a Zöldek gazdasági minisztere, Robert Habeck szít a szankciók alapján, Németországnak és polgárainknak árt, de Oroszországnak nem. A polgárok megkönnyebbülése tehát csak az AfD politikájával lehetséges – és ez mindenekelőtt azt jelenti: az Oroszország elleni gazdasági háború befejezése, az energetikai átállás befejezése!

– mondta Tino Chrupalla.

POLITIKA

Címkék:

budget debate, germany, parliament