Spanyolország korrupciós botrányai nemcsak a spanyol kormányt, de az egész országot meggyengítették

Spanyolország korrupciós botrányai nemcsak a spanyol kormányt, de az egész országot meggyengítették

A spanyol kormányt övező korrupciós botrány elemzők szerint az eddigi legkárosabb Pedro Sánchez miniszterelnök és egész Spanyolország számára. A potenciális politikai áldozatokon túl a botrány rávilágít a lobbizás és a szerződéskötés körüli strukturális problémákra is.

POLITIKA 2025. JÚLIUS 24. 22:25

Júniusban a spanyol miniszterelnök, Pedro Sánchez szocialista pártjának egyik magas rangú tisztviselője ellen nyomozás indult és a korrupciós ügy csak egy azon botrányok közül, amelyek Sánchez köréhez kapcsolódnak. Sánchez 2018-ban került hatalomra, miután a spanyol parlamentben sikeres bizalmatlansági szavazást tartottak elődje, Mariano Rajoy ellen. A két vezető a politikai spektrum ellentétes oldaláról származik, de a korábban Rajoyt fenyegető veszély most Sánchezt is elérte, amely hatással van Spanyolország gazdaságára is.

A nemzetközi piacra orientált spanyol vállalatok általánosságban nagy lépéseket tettek a korrupciós gyakorlatok felszámolására. A változást a spanyol büntető törvénykönyv 2010-es reformja ösztönözte, amely bevezette a vállalati büntetőjogi felelősséget bizonyos bűncselekményekért amelyeket alkalmazottak vagy jogi képviselők követnek el, függetlenül attól, hogy azok a köz- vagy a magánszférában történnek.

Sánchez kormányát megrengette a botrány

A kormányt jelenleg sújtó botrányokból levonható fontos tanulság a közvetítők és lobbizási szolgáltatások használatának homályossága Spanyolországban. A visszatérő incidensek mögött elsősorban strukturális okok állnak, többek között a szigorú szabályozás és a független felügyelet hiánya.

2024-ben az európai korrupcióellenes felügyeleti szerv, a GRECO jelentése szerint Spanyolország alig tett előrelépést a 2019-es ajánlásai teljesítésében, többek között a lobbizási jogszabályok terén.

Sánchez nemrégiben 15 korrupcióellenes intézkedést hozott, válaszul a legfrissebb botrányokra. Eközben a parlament egy új, a nemzeti lobbizási nyilvántartásról szóló törvényt vizsgál.

Spanyolország törékeny koalíciós kormánya összeomlott a Guardia Civil közzétett bombasztikus jelentése miatt, amely fényt derített egy állítólagos korrupciós ügyre, amely összeköti Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök Szocialista Munkáspártját (PSOE) egy „maffia-szerű” művelettel, amelyben közeli szövetségesek és volt kabinet tagok is részt vettek.

Santos Cerdán, Sánchez közeli szövetségese és a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) harmadik számú vezetője lemondott, miután közpénzek sikkasztásával vádolták meg. A botrány most a miniszterelnökre is negatív fényt vet, mivel a korrupcióellenes nyomozás egyre közelebb kerül a miniszterelnök belső köréhez.

A spanyol parlament felbolydult a szocialista párt korrupciós ügye miatt

Az egyik parlamenti ülésen hatalmas verekedés tört ki a spanyol parlamentben, miután a spanyol miniszterelnök, Pedro Sánchez pártja, koalíciós partnerei és a fő ellenzéki pártok közötti kölcsönös vádaskodások és támadások indultak, majd a vita elfajult.

Sánchez megismételte, hogy „már meghozták” az azonnali és szigorú intézkedéseket azok ellen a közeli szövetségesei ellen, akiket közpénzek sikkasztásával vádolnak, ugyanakkor egy képviselői felszólalásra dühösen reagálva közölte: az ő politikai táborában nincs korrupció.

A jobboldali Néppárt képviselői az asztalokat verték és „lemondás, lemondás!” kiáltásokkal követelték Sánchez távozását, míg a szélsőjobboldali Vox vezetője, Santiago Abascal elhagyta a termet, megtagadva Sánchez beszédének meghallgatását.

„A spanyolokat meg kell menteni tőled, és valójában a lemondóleveledet várják”

– mondta Alberto Nuñez Feijóo, a Néppárt vezetője.

Sánchez megerősítette pártja zéró toleranciáját a korrupcióval szemben, és ismételten kijelentette, hogy „már meghozták” az azonnali és szigorú intézkedéseket azok ellen a közeli szövetségesei ellen, akiket közpénzek sikkasztásával vádolnak.

Miközben az ellenzék egyre élesebb hangot ütött meg a szocialista vezetővel szemben, a kisebb koalíciós partnerek is csatlakoztak a Néppárt támadásához, és magyarázatot követeltek a szocialista kormányt sújtó számos korrupciós botrányra.

A Sánchez-kormányt támogató katalán szeparatista pártok közül az ERC szóvivője, Gabriel Rufián kijelentette, hogy nem akar „egy PSOE-összeesküvést, mint a Gürtel-botrány”, utalva a Néppárt pénzügyeivel foglalkozó személyt, Luis Bárcenast érintő korrupciós ügyre, amely Mariano Rajoy előző kormányának idején rázta meg a spanyol politikát.

POLITIKA

Címkék:

korrupció, pedro sanchez, spanyolország