Túlköltekezés után eladósodás fenyegeti az Európai Uniót
Képtelen leállni a pénzszórással az Európai Bizottság vezetése. A brüsszeliták most még több pénzt követelnek a tagállamoktól, hogy tovább önthessék a pénzt Ukrajnába, ahol a háború mellett a korrupció is jelen van. A tagállamok azonban egyre inkább zúgolódnak.
Az Európai Bizottság azt javasolja, hogy az uniós tagállamok a következő négy évben összesen ötvenmilliárd euró, vagyis mintegy tizenkilencezermilliárd forintnyi segélyt nyújtsanak Ukrajnának. Ursula von der Leyen, a bizottság elnöke ezt azután jelentette be, hogy felülvizsgálták a 2027-ig tervezett költségvetést. Brüsszel lényegében azt várja most a tagállamoktól, hogy lényegesen több pénzt fizessenek be a közös kasszába, hogy tovább az EU tovább finanszírozhassa Ukrajnát és az egyik pénzszóró tevékenységeit.
We have exhausted all flexibility in our EU budget to deal with crisis after crisis.
Now we come with a targeted proposal to better act on the most pressing issues:
→ Ukraine
→ Migration and external challenges
→ Strengthening our competitiveness https://t.co/4f1C5sQiNa— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) June 20, 2023
A költségvetés módosításához azonban szükség van valamennyi tagország támogatására. Az EU nettó befizetőinek számító országok pedig már most világossá tették, hogy eltekintenének a nagyvonalúságtól, és helyette inkább takarékoskodásra kérnék az Európai Bizottságot. Németország például egyenesen kijelentette, hogy
nincs több pénz az Európai Uniónak.
Christian Lindner német pénzügyminiszter múlt pénteken úgy fogalmazott: nem tudnak további hozzájárulásokat nyújtani a brüsszeli költségvetésnek, akkor sem, ha az EU 2027-ig tartó büdzséjét nagyrészt kimerítették az Ukrajnának nyújtott bőséges segélycsomagok. A német költségvetés helyzete szűkös – mondta az FDP politikusa a Deutsche Presse-Agenturnak és a brüsszeli European Newsroom munkatársainak adott interjúban.
„Tekintettel a nemzeti költségvetésünkben szükséges megszorításokra, jelenleg nem tudunk további hozzájárulásokat jegyezni az Európai Unió költségvetésébe”
– fogalmazott Lindner. De más tagállamok is hasonló helyzetben vannak. Korábban már az IMF is figyelmeztette az Európai Bizottságot, hogy inkább takarékoskodnia kellene a pénzzel, mintsem újabb forrásokat felszabadítani.
Megkérdeztük az Európai Bizottságtól, hogy pontosan mennyi pénzt fordított eddig Ukrajna megsegítésére a háborúban, mostanáig azonban nem válaszoltak Brüsszelből.
Címkék: