Újabb országban hasalhat el a baloldali kormány, kormányra kerülhet a Brexit atyja
Minden harmadik brit úgy véli, hogy Sir Keir Starmer miniszterelnököt még az év vége előtt kirúgják hivatalából, mivel egyre nagyobb az elégedetlenség a baloldali Munkáspárti kormány programjával szemben.
Újabb európai országban hasalhat el a baloldali kormány, legalábbis erre utal az a felmérés, amely szerint a választók közel egyharmada nem számít arra, hogy Keir Starmer miniszterelnök kitart az év végéig, 68 százalékuk pedig úgy véli, hogy a baloldali vezető „rosszul” teljesít, miután alig fél évvel ezelőtt került hatalomra.
Hasonlóképpen, 69 százalékuk szerint az ország rossz irányba halad, és az olyan kérdések, mint a megélhetési költségek és a nemzet szocializált egészségügyi rendszerének növekvő válsága a legfőbb aggodalmak közé tartoznak.
Emellett a tömeges migráció miatt is egyre nagyobb a düh: tízből több mint hat szavazó szerint csökkenteni kellene az országba beengedett külföldiek számát, és 68 százalék szerint a kormánynak éves felső határt kellene bevezetnie a legális migrációra – ezt az intézkedést mind az előző, konzervatív kormányok, mind a Starmer vezette munkáspártiak elutasították. Bár a felmérés szerint a Munkáspárt továbbra is 30 százalékkal vezet a szavazási szándék tekintetében, szemben a konzervatívok 23 százalékával és a Nigel Farage vezette Reform UK 22 százalékával, a két establishment párt számára aggasztó jelek mutatkoznak: minden ötödik szavazó úgy véli, hogy a Farage lesz az ország következő miniszterelnöke.
„Ha ez a felmérés nem kongatja meg a vészharangokat a vezetésben, akkor tényleg halálra vagyunk ítélve. Sajnos ez megerősíti azt, amit én és más munkáspárti kollégáim is tapasztalnak a küszöbön. Keirnek sosem volt nagy támogatottsága. De a baklövések sorozata után – a téli tüzelőanyag-kifizetések eltörlésétől az adóemelésekig – a miniszterelnök támogatottsága teljesen összeomlott”
– mondta egy munkáspárti politikus a sajtónak, aki névtelenséget kért. Az elmarasztaló felmérés a parlamentben a héten kerül megvitatásra, miután közel hárommillió aláírás érkezett a petícióhoz, amely új parlamenti választások kiírását követeli.
Annak ellenére, hogy a júliusi általános választásokon a Munkáspárt nagy többséggel, 411 mandátumot szerzett a 650 fős alsóházban, a szavazatok alig több mint egyharmadát szerezte meg. Tekintettel a történelmileg alacsony részvételi arányra, a kormány tulajdonképpen csak minden ötödik választásra jogosult szavazó támogatásával került hatalomra. Mivel a Munkáspárt számos mandátumot szoros versenyben nyert meg, a baloldalon egyre többen követelik a választási szabályok megváltoztatását, hogy a párt biztosítsa a hatalom megtartását. A napokban a Munkáspárttal szövetséges Institute for Public Policy Research (IPPR) azzal érvelt, hogy a kormánynak el kellene törölnie vagy enyhítenie kellene a 2022-ben bevezetett választási szabályokat a választói azonosítással kapcsolatban. A baloldali agytröszt azt állította, hogy ez csökkentené az egyenlőtlenséget a brit parlamenti választásokon.
Az IPPR azt javasolta, hogy Starmer kormánya tegye lehetővé, hogy mintegy ötmillió tartózkodási engedéllyel rendelkező külföldi állampolgár szavazhasson a nemzeti választásokon, ami valószínűleg jelentősen növelné a Munkáspárt támogatottságát.
A Munkáspárt próbálkozása óriási port kavart az Egyesült Királyságban. A Konzervatív Párt társelnöke, Nigel Huddleston a Daily Mailnek nyilatkozva elmondta: „Ez nem más, mint a Munkáspárt szégyentelen kísérlete arra, hogy a maga javára manipulálja a választásokat, és szemet hunyjon a választási csalás felett.
„Nem meglepő, hogy a Munkáspárt piszkos trükkökhöz folyamodott, hogy növelje választási esélyeit, és megpróbálja elterelni a figyelmet a kudarcairól”
– mondta.
Címkék: