Pesszimista fogyasztók: az adók, az infláció, a munkanélküliség emelkedésére számítanak

Pesszimista fogyasztók: az adók, az infláció, a munkanélküliség emelkedésére számítanak

Rendkívül pesszimisták a fogyasztók, amikor 2023-ról kérdezik őket. Egy felmérés szerint nagyon sokan számítanak arra, hogy fokozódik az infláció, magasabbak lesznek az adók és a munkanélküliség is egyre csak emelkedik majd jövőre.

GAZDASÁG 2022. DECEMBER 8. 10:07

A fogyasztók világszerte pesszimisták mind az országuk, mind a saját kilátásaikat illetően a következő naptári évre vonatkozóan, és a többségük arra számít, hogy személyes pénzügyi körülményeik romlani fognak – derül ki az Ipsos 36 országban végzett felméréséből.

A Világgazdasági Fórum megbízásából készült felmérésből kiderült, hogy az országok fogyasztóinak több mint fele arra számít, hogy az infláció, a kamatlábak és a munkanélküliség tovább emelkedik, míg saját életszínvonaluk és rendelkezésre álló jövedelmük 2023-ban csökkenni fog.

A felmérésben résztvevő európai nemzetek fogyasztói között többek között Magyarország, Lengyelország, Románia, Németország, Hollandia, Írország, Belgium, Spanyolország, Franciaország, Franciaország, Svédország, az Egyesült Királyság és Dánia fogyasztói szerepelnek.

Tízből több mint hét válaszadó (71 százalék) arra számít, hogy az új évben tovább emelkedik az infláció mértéke az országában, míg 67 százalék és 64 százalék a kamatlábak, illetve a munkanélküliség további emelkedésére számít. Még mindig a válaszadók több mint fele (58 százalék) úgy véli, hogy a világgazdaság teljesítményének hullámzása miatt országában adóemelésre kerül sor, és mindössze 29 százalékuk számít arra, hogy saját életszínvonaluk emelkedni fog, 28 százalékuk pedig azt állítja, hogy a rendelkezésre álló jövedelmük növekszik majd.

Románia, Franciaország és Spanyolország vezeti azon európai országok listáját, ahol a fogyasztók úgy vélik, hogy adófizetési kötelezettségük jövőre emelkedni fog: a románok megdöbbentő 85 százaléka, míg Franciaországban és Spanyolországban 66, illetve 63 százalékuk.

A megélhetési válság miatt aggódók többsége arra számít, hogy a közüzemi szolgáltatások, az élelmiszerek és más háztartási cikkek ára emelkedni fog, míg a jelzáloghitelek, a lakbér és a társas kapcsolatok költségei kevésbé aggasztják őket.

A fogyasztók csaknem háromnegyede (74 százalék) a világgazdaság helyzetét okolja pesszimista kilátásaiért, míg 70 százalékuk az ukrajnai orosz inváziónak és annak következményeinek tulajdonítja az áremelkedést. Közel kétharmaduk (62 százalék) azzal vádolja a vállalkozásokat, hogy túlzott profitot termelnek a fogyasztók kárára, 61 százalékuk a koronavírus-járványt okolja, míg fele úgy véli, hogy az országukba irányuló bevándorlás ad okot aggodalomra.

 

GAZDASÁG

Címkék:

economy, inflation, taxes