Azt sem tudják, kit visznek be önként a saját országukba
Az afgán migránsokat szállító járatok komoly kockázataira figyelmeztetnek Németországban.
A Bild német lap új jelentése szerint a német biztonsági hatóságok csak minden nyolcadik afgán állampolgárt ellenőriztek teljeskörűen azok közül, akik beléptek Németországba a különleges védelmi programokon keresztül. A jelentés szerint több mint 31 000 afgán – köztük családtagok – érkezett teljes körű biztonsági ellenőrzés nélkül, ami súlyos biztonsági hiányosságokra hívja fel a figyelmet az afgán befogadási programmal kapcsolatban. A szövetségi kormány a tálibok hatalomra való visszatérése óta a pakisztáni fővárosban, Iszlámábádban található befogadóközpontjából utaztatja Németországba az afgán migránsokat arra hivatkozva, hogy a befogadottak a német hadsereg egykori kollaboránsai az új rendszer ellen.
A valóságban azonban a migránsjáratok csak töredéke felelt meg ezeknek a kritériumoknak, mint a Bundeswehr egykori alkalmazottai vagy azok családtagjai.
A Remix News hírportál nemrég beszámolt egy charterjáratról, amely 157 afgán állampolgárt szállított, akik közül mindössze két személy volt egykori kollaboráns, 13 hozzátartozójukkal együtt. A következő járaton Berlinbe érkező 157 afgán közül mindössze 2 fő dolgozott a német hadsereggel a tálibok ellen
A fennmaradó 142 személyt szélesebb körű humanitárius programok keretében választották ki, például a Szövetségi Befogadási Program (BAP) keretében, amely a „demokratikus értékek iránti elkötelezettségük” miatt veszélyeztetettként azonosított afgánokat részesíti előnyben.
A német szövetségi rendőrségi szakszervezet (DPolG) már régóta követeli a Pakisztánból érkező afgán menekülteket szállító járatok felfüggesztését, a biztonsági kockázatokra és a fedélzeten tartózkodók személyazonosságának ellenőrzésével kapcsolatos problémákra hivatkozva. A múlt hónapban a szakszervezet levelet írt Olaf Scholz leköszönő kancellárnak, amelyben az azonnali leállítást sürgette. „A jelenlegi eljárás, amelynek során bár a személyazonosságot nem lehet kétséget kizáróan megállapítani, utazási igazolványokat állítanak ki a külföldiek számára, rendkívül kockázatos és felelőtlen” – mondta Heiko Teggatz, a DPolG szövetségi elnöke.
„Az iszlamista terrorizmussal kapcsolatos, jelenleg rendkívül feszült biztonsági helyzet hátterében elfogadhatatlannak tartom az ilyen eljárást”
– tette hozzá.
Im Interview spricht der Polizeigewerkschafter @M_Ostermann (@DPolGBPOLG) über die Ideologiegetriebenheit des Auswärtigen Amtes und die Frustration seiner Kollegen über das Aufnahmeprogramm Afghanistan. https://t.co/Er1H6vHD03
— Cicero Online (@cicero_online) April 24, 2025
A laza biztonsági intézkedések felháborodást váltottak ki a rendőrségi tisztviselők és politikusok körében is, akik most egy különleges menekültügyi munkacsoport („Soko Asyl”) felállítását követelik, amely minden esetet újra megvizsgálna, és szükség esetén kitoloncolná azokat a személyeket, akik nem mennek át az újbóli biztonsági ellenőrzésen. „Minden afgánt, aki nem esett át teljes körű biztonsági ellenőrzésen, vagy vissza kell szállítani Iszlámábádba, vagy ki kell toloncolni Afganisztánba, kivéve, ha a helyszínen hivatalos dokumentumokkal véglegesen igazolni tudják személyazonosságukat és átesnek a biztonsági ellenőrzésen” – mondta Manuel Ostermann, a szövetségi rendőrszakszervezet alelnöke a német bulvárlapnak. „Az esetek teljes körű újbóli kivizsgálása elengedhetetlen” – tette hozzá.
Több CDU/CSU-s politikus is intézkedést követelt. „Ami most napvilágra kerül, az elképzelhetetlen. Amikor Németországot a migrációs nyomás és az egyes menedékkérők által elkövetett erőszakos bűncselekmények számának növekedése terheli, Annalena Baerbock külügyminiszter nem foglalkozott Németország biztonságával” – jegyezte meg Manfred Pentz hesseni nemzetközi ügyekért felelős miniszter.
„Hozzáállása dilettáns, ideologikus és a nemzetbiztonságot veszélyeztető volt”
– tette hozzá.