Bűnözők vannak a britekhez vándorló albánok között?
Egyre durvább az ellentét az albán bevándorlók és a brit vezetés között.
Bevándorlók inváziója alatt a britek
A helyzet azért kezd eldurvulni Londonban, mert kiderült, drasztikusan nőtt a britekhez érkező illegális albán migránsok száma. Az idei 40 000 bevándorlóból 12 000 albán. A migránsok között pedig egyes londoni források szerint bűnözői csoportok is lehetnek. Mint arról a V4NA is írt korábban, a brit belügyminiszter inváziónak nevezte a migránsok beözönlését az országba. Suella Braverman azután jelentette ezt ki, hogy kiderült, Nagy-Britanniában egy volt katonai létesítménybe 4000 illegális bevándorlót helyeztek el, pedig az objektum eredeti befogadóképessége mindössze 1 600 fő lett volna.
A kormányzó Konzervatív Párt arra törekszik, hogy gyorsan hazaküldhesse Albániába azokat, akik nem kapnak menedékjogot. Ezzel a törekvésükkel viszont a britek nemrégiben Edi Rama albán miniszterelnök haragját is kiváltották. Mint a balkáni politikus fogalmazott, a brit kormány elhibázta a migrációs politikáját, bűnbakot keres, és ezek a kijelentések idegengyűlöletet szíthatnak.
Albanian PM Edi Rama gives an exclusive interview to #Newsnight
He describes the UK government’s approach to Albanian migrants arriving as ‘scapegoating’ and ‘fuelling xenophobia’
Watch here for full interview 👇 pic.twitter.com/55XTMNiRvk
— BBC Newsnight (@BBCNewsnight) November 2, 2022
De nem csak a tiranai vezetés, hanem a már Londonban tartózkodó albánok is haragra gerjedtek. A napokban tiltakozást szerveztek a fővárosban. Arra szólították fel a brit kormányt, hogy tartsák tiszteletben az emberi jogaikat.
3500 #albanian protested at #Westminster asking STOP defamation and RACIST campaign on their community in #UK. Saying, Home secretary @SuellaBraverman , must apologise to the Albanian community in the UK and Albanians as a whole for usage of unacceptable terminology against them. pic.twitter.com/olqnUhVlW9
— Muhamed Veliu (@MuhamedVeliu) November 12, 2022
„Albán vagyok, nem bűzöző”
A tüntetés alkalmával nem csak vonultak az albánok, hanem nemzeti lobogójukat terítették a szobrokra és emlékművekre, így például Winston Churchill szobránál is így tettek.
Why are they wrapping our monument to our war leader, Sir Winston Churchill, in the Albanian flag? How disgustingly disrespectful. pic.twitter.com/G9k8DWeCY5
— Darren Grimes (@darrengrimes_) November 12, 2022
„Sértő és megdöbbentő, hogy ezek a tüntetők nagy háborús vezetőnk, Sir Winston Churchill szobrát vették célba” – mondta Sir John Hayes konzervatív képviselő.
„Nem tudom, hogyan gondolták azt, hogy ez valahogy megszeretettné őket ennek az országnak az embereivel. Hogyan gondolták azt, hogy hazájuk zászlajának kitűzése a nemzeti hős emlékművére más lehet, mint sértő, borzalmas és kontraproduktív?” – mondta egy másik konzervatív képviselő, Tom Hunt.
LIVE: Thousands of #Albanians are protesting in #London against the discriminatory and xenophobic statements of British Home Secretary @SuellaBraverman , who described Albanians living in UK as criminals.#Albania #UK #England #protests #discrimination #ToriesOut pic.twitter.com/MFJX75cUyW
— Xhildinho Z (@xhildinho) November 12, 2022
Huszonnégy órával ezt megelőzően is számos albán blokkolta az utakat Westminsterben.
“We are taxpayers not invaders” … Albanians living in Britain making clear what they think of our very right wing Home Secretary in protest at Parliament pic.twitter.com/GowHynjZNT
— ALASTAIR CAMPBELL (@campbellclaret) November 12, 2022
Francia-brit együttműködés a migráció visszaszorítására
Csak az idén tizenkétezer albán érkezett Nagy-Britanniába, ez a szám meghaladja az összes migráns negyedét. A többségükben fiatal férfiak főként a gazdasági kilátástalanság és a korrupció miatt hagyják el hazájukat. London azonban arra törekszik, hogy az illetéktelenül odaérkező migránsokat visszaküldje a származási országukba. Így például az elmúlt hónapban is kiutasított 350 személyt. Ezek közül pedig mintegy száz volt albán. Eközben pedig már a probléma gyökerénél akarják megtalálni a megoldást, a brit kormány Párizzsal együttműködve keresi a helyzet javításának lehetőségét.
Rishi Sunak kabinetje megállapodott Franciaországgal a menedékkérők és a La Manche-csatornán kis csónakokat használó migránsok elleni fokozott együttműködésről, a brit tisztek pedig csatlakoznak a francia tengerparti őrjáratokhoz.
A most aláírt megállapodás egyébként azt ígéri, hogy 40 százalékkal növelik a járőrök számát a Franciaország elhagyására készülő kishajók felderítésére, a járőrözésben pedig első alkalommal vesznek részt a britek is. Lesz egy munkacsoport is, amely külön foglalkozik a Nagy-Britanniába utazó albán állampolgárok számának növekedésével.
Az albánok közül kerül ki a legtöbb külföldi fogoly az Egyesült Királyságban
Sajtóhírek szerint Londont egyébként leginkább az aggasztja, hogy nő a szigetországban a bűncselekmények száma, és egyre többször lehet bűnbandák közti leszámolásról hallani, de a drogkereskedelem is jelentős. Egyesek attól tartanak, hogy a menedékkérők között bűnözők is megbújhatnak, sőt a maffia tagjai is ott lehetnek – írja a Blic napilap. Állítólag az albánok ellenőrzik már így is a kokainpiacot Londonban és Dél-Kelet Angliában.
An Albanian drug supplier who arranged cocaine deals within the UK worth almost £1.4 million has been jailed for 10 years.
Full story ➡️ https://t.co/L2dWsI26i0 pic.twitter.com/UKW6qvsOeu
— National Crime Agency (NCA) (@NCA_UK) February 15, 2022
Egyébként statisztikai adatok is bizonyítják, hogy az albánok adják a legtöbb külföldi foglyot a brit börtönökben, és tízszer nagyobb eséllyel kerülnek zárkába, mint az Egyesült Királyság átlagemberei.
Miért Nagy-Britannia?
1998 óta albánok ezrei vándoroltak Nagy-Britanniába, ők jól beilleszkedtek. Sokuknak ma már saját vállalkozásuk van, főleg az építőiparban – mondta a szerbiai Blicnek Muhamed Veliu, a Top Channel TV tudósítója. Ő is megerősítette azonban a tényt, hogy egyre több a migráns.
„Az az oka annak, hogy idén tizenkétezer albán érkezett csónakokkal Nagy-Britanniába, hogy a csempészek alacsony áron kínálják az utat. Az ár 4500 font. Dolgozni mennek. Tudják, hogy Nagy-Britanniának munkaerőre van szüksége. Albániában két font az órabér, Nagy-Britanniában pedig 12 fontot kereshetnek óránként” – mondja Veliu.