Elege van a lakosoknak a turizmus káros hatásaiból

A növekvő bérleti díjak, a lakáshiány, a környezetpusztulás és a túlzsúfolt tömegközlekedés miatt Dél-Európa lakosai tüntetéseket szerveznek, hogy felhívják a figyelmet a tömegturizmus káros hatásaira. Június 15-én több országban és több városban is összehangolt megmozdulások lesznek.

NAGYVILÁG 2025. MÁJUS 2. 22:45

Az elmúlt években a Földközi-tenger térségének népszerű turistacélpontjainak lakosai körében egyre nőtt az elégedetlenség. Június 15-én ezért Dél-Európa-szerte tüntetéseket terveznek, válaszul arra, amit sokan szabályozatlannak és károsnak tartanak a tömegturizmusban. Az akciókat a SET – European Network Against Touristification (európai hálózat a turizmus ellen) szervezi, amely Spanyolország, Olaszország, Franciaország és Portugália 17 városának és régiójának aktivista csoportjait tömöríti.

A közelgő tiltakozások különböző formákat öltenek majd: a felvonulásoktól és a turistabuszok blokádjától a történelmi nevezetességeknél tartott szimbolikus tiltakozásokig. Egyes csoportok még azt is fontolóra vették, hogy közvetlenül a repülőtereket célozzák meg, bár nincs központi stratégia, minden terület maga dönt a saját módszereiről

– írja a Samnytt svéd hírportál.

Barcelonában, ahol az aktivistacsoportok legutóbbi találkozójára került sor, az összejövetel a Sagrada Família előtti szimbolikus akcióval zárult. A tüntetők egy csoportja vízipisztolyokkal – ez a tüntetések visszatérő szimbóluma – körülvett egy turistabuszt, és felhúzott egy transzparenst, amely a június 15-i tiltakozó napot hirdette.

„Nem akarunk senkit sem bántani, csak elgondolkodtatni az embereket arról, hogy jelenlétük hogyan hat ezekre a helyekre és az itt élő emberekre” – mondta Elena Boschi, egy genovai aktivista és angoltanár.

Sok helyen a tömegturizmus miatt a bérleti díjak és a lakásárak meredeken emelkedtek. Spanyolországban az átlagos bérleti díjak az elmúlt évtizedben megduplázódtak, és a 2020-as világjárvány óta a felére csökkent a hosszú távon kiadó ingatlanok száma. Ugyanakkor a rövid távú bérbeadás – gyakran az Airbnb-hez hasonló platformokon keresztül – robbanásszerűen megnőtt mind a nagyvárosokban, mind a tengerparti településeken.

Ez egyre növekvő lakhatási válságot eredményezett, ahol az egyszerű lakosok már nem engedhetik meg maguknak, hogy lakást béreljenek, és saját szülővárosukban éljenek. Az olyan városokban, mint a mallorcai Palma, az elmúlt nyáron tízezrek vonultak az utcára tiltakozásul olyan üzenetekkel, mint pl: „Mallorca nem eladó” és „Nincsenek házak emberek nélkül, nincsenek emberek házak nélkül”, és más, hasonló akciókat is szerveztek.

Hasonló jelenetek játszódtak le Madridban is, ahol nemrégiben 150 000 ember vett részt a bérlői szervezetek által szervezett tüntetésen.

„Ibizán a lakhatási helyzet olyan szörnyűvé vált, hogy az emberek sátrakban és autókban élnek. A vízhiány már télen is problémát jelent, nyáron pedig megháromszorozódik a lakosság száma”

– mondja Maria Cardona, a sziget egyik aktivistája.

A növekvő frusztráció ellenére a SET-hálózatban sokak üzenete egyértelmű:

nem a turisták gyűlöletéről van szó.

„Nem az utazó emberek ellen vagyunk, hanem egy olyan turisztikai rendszer ellen, amely lakhatatlanná teszi az otthonainkat. Az embereknek el kell gondolkodniuk: hogyan éreznéd magad, ha ez a te szülővárosodban történne?” – emelik ki a szervezők.

Tavaly 747 millió nemzetközi látogatóval Európa a világ leglátogatottabb turisztikai régiója volt. Csak Spanyolország 94 millió turistát fogadott, ami több mint kétszerese a lakosságának.

A megmozdulásokra válaszul már számos önkormányzat hozott intézkedéseket. Barcelona például azt tervezi, hogy 2028-tól betiltja, hogy új lakásokat alakítsanak ki rövidtávú bérbeadásra.

NAGYVILÁG

Címkék:

demonstration, europe, tourism