Hivatalos: Angliában és Walesben már kisebbségben van a kereszténység
A keresztények száma csökken, a magukat vallástalannak tartók száma ugrásszerűen nő, a muszlimok aránya ugyancsak emelkedik. Ez derül ki a 2021-es népszámlálási adatokból Anglia és Wales kapcsán. A statisztikákból az is látszik, hogy néhány városban immár az "etnikai kisebbség" van többségben.
Anglia és Wales ma már kisebbségi keresztény ország – legalábbis ezt mutatják a legutóbbi, 2021-es népszámlálási adatok, amelynek fontosabb megállapításairól többek között a The Guardian is beszámolt. A briteknél 10 évente tartanak népszámlálást. Legutóbb tavaly, azt megelőzően pedig 2011-ben. A 2021-es adatgyűjtés eredményeit most közli a brit statisztikai hivatal (ONS).
We’ve updated our Census maps tool with brand new data 🆕🗺
Discover more about your neighbourhood, including:
🔍 ethnic groups
🔍 national identity
🔍 main languages
🔍 English language proficiency
🔍 religious diversityUse our interactive tool ➡️ https://t.co/aXiEAHniwr pic.twitter.com/TSwfpr2cdJ
— Office for National Statistics (ONS) (@ONS) November 29, 2022
A friss adatok szerint az angliai és walesi lakosság kevesebb mint fele (46,2%, 27,5 millió ember) vallotta magát „kereszténynek”, ami 13,1 százalékpontos csökkenést jelent a 2011-es 59,3%-hoz (33,3 millió ember) képest. Azaz egy évtized alatt több, mint 5,5 millióval, mintegy 17%-kal csökkent a magukat kereszténynek vallók száma. Az eredmény történelmi, hiszen Anglia és Wales népszámlálása során először fordult elő, hogy a lakosság kevesebb mint fele vallotta magát kereszténynek.
Eközben a magukat iszlámnak vallók száma 1,2 millióval, körülbelül 43%-kal nőtt, 3,9 millió főre. Arányuk a lakosságon belül 6.5%-ra emelkedett a tíz évvel korábbi 4.9%-ról. Ugyancsak nőtt a hinduk száma (818 ezerről 1 millióra) és lakosságon belüli aránya (1.5%-ról 1.7%-ra).
A felmérésből látszik, hogy rendkívül megnőtt a „nem vallásosok” száma. Az emberek 37,2%-a – nagyjából 22,2 millió fő – sorolta magát ebbe a kategóriába, ami a második leggyakoribb válasz volt a „keresztény” után. Ez tíz évvel korábban még tizenkét százalékponttal alacsonyabb volt (25.2%, mintegy 14.1 millió fő), ugyanakkor a kontraszt még durvább, ha a húsz évvel ezelőtti adatokkal vetjük össze a legfrissebbeket. Eszerint két évtized alatt a magukat vallástalannak tartók aránya 14,8%-ról ugrásszerűen nőtt meg, több mint 22 százalékponttal.
A másik érdekessége a most közölt adatoknak az, hogy néhány városban két évtized alatt megfordultak az etnikai arányok. A The Guardian az ONS adatai alapján azt írja, hogy például Leicester lakosságának 59,1%-a tartozik etnikai kisebbségi csoportokhoz, ami nagy változás 1991-hez képest, amikor a fekete és kisebbségi etnikai csoportok a város lakosainak alig több mint negyedét tették ki. A portál azt írja, hogy a kisebbségi etnikumhoz tartozók a lakosság több mint felét teszik ki még Lutonban (54,8%) illetve Birminghamben (51,4%), az Egyesült Királyság második legnagyobb városában is. Utóbbiban 20 évvel ezelőtt még nagyjából 30 százalékos volt ez az arány.
2021-ben összességében az angliai és walesi lakosok 81,7%-a (48,7 millió fő) a „fehér” etnikai kategóriába sorolta magát, ami csökkenést jelent a 2011-es népszámlálás 86%-ához (48,2 millió fő) képest.
Címkék: