Rendelet írja elő az Európai Unióban a népességre és a lakásokra vonatkozó adatok felvételét

Rendelet írja elő az Európai Unióban a népességre és a lakásokra vonatkozó adatok felvételét

Az Európai Unió csaknem tizenöt éve döntött arról, hogy a tagországoknak mikor és milyen adatokat kell összegyűjtenie a lakosságról és az otthonaikról.

NAGYVILÁG 2022. OKTÓBER 5. 11:00

Az Európai Bizottság 2008-ban döntött arról, hogy kötelezővé teszi a nép- és lakásszámlálásokat a tagállamok számára. Ezek az adatszolgáltatások az európai statisztikai jogszabályokon alapulnak, amelyek meghatározzák a legfontosabb statisztikai területeket, valamint az uniós országok által készítendő adatokat.

Az uniós országoknak be kell nyújtaniuk a népességre vonatkozó adatokat, például azt, hogy milyen demográfiai, társadalmi és gazdasági jellemzői vannak az egyes háztartásoknak és személyeknek, erről a lehető legszélesebb körben kell megkérdezni az embereket.

A tagországok kötelesek arra is adatot gyűjteni, hogy az emberek milyen körülmények között élnek az otthonaikban, ezt országos, regionális és helyi szintekre is külön le kell vetíteni az Európai Bizottság számára.

„Ahhoz, hogy az EU képes legyen regionális, társadalmi és környezetvédelmi politikáinak fejlesztésére, összehasonlítható és megbízható adatokkal kell rendelkeznie a lakosság és az emberek főbb családi, társadalmi, gazdasági és lakóhelyi jellemzői tekintetében”

– olvasható az uniós rendelet összefoglalójában.

A nép-és lakásszámlálás során természetesen minden uniós országnak biztosítani kell az adatvédelmi követelmények teljesítését. Vannak olyan adatok, amelyek titoktartási kötelezettség alá esnek, ilyen esetben az erről szóló hatályos uniós jognak megfelelően kell eljárniuk.

A tagországok azt maguk dönthetik el, hogy milyen módszertan alapján bonyolítják le a nép-és lakásszámlálásokat, az Európai Bizottság azonban – szorosan együttműködve az adott ország hatóságaival – különböző ajánlásokat fogalmaz meg ennek kapcsán.

Az Európai Unióban több országban is tavaly tartották volna a népesség-és lakásszámlálást, a koronavírus-járvány miatt azonban sok tagállamban 2022-re halasztották a felmérést, így többek között Németországban, Magyarországon és Írországban is idén tartják – a magyarok éppen ezekben a hetekben válaszolhatnak a kérdésekre.

NAGYVILÁG

Címkék:

census, eu, people