Szabadon szólhat a müezzin éneke a német nagyvárosban
Az egymilliós város vezetőségének döntése a muszlimokat imára hívó ének engedélyezéséről jelzésértékű. Országszerte feltűnést keltett.
Ezentúl bármelyik kölni mecsetből müezzin-énekkel hívhatják imára a híveket. A város (és egyben az ország) legnagyobb, központi mecsetét működtető DITIB (Török Iszlamista Vallási Intézmények Közössége) üdvözli a lehetőséget, mert szerintük a kölni városvezetés ezzel kifejezi, hogy a muszlimok a német társadalom természetes része.
A helyi Kölner Stadt-Anzeigerben közzétett önkormányzati közlemény szerint az iszlám vallásban kiemelt jelentőségű a pénteki ima, és ahogy a keresztény templomokban a harang, úgy a mecsetekben a müezzin éneke hív imára. Leszögezték: az iszlám hosszú ideje „szerves része” a német társadalomnak. A müezzinek alkalmazásának lehetősége Kölnben még új, ám országszerte több kisebb-nagyobb településen jó ideje dolgoznak már.
A kölni kezdeményezés országos feltűnést keltett és vitákat generált. Sokan – köztük muszlimok is – bírálják az „újítást”, mely az önkormányzat szerint a muszlimok megbecsülésének és a vallásszabadság tiszteletének szóló gesztus.
Kommentar von Ahmad Mansour – Ich bin Muslim und will keine Muezzin-Rufe in Deutschland – weil ich weiß, wohin das führt https://t.co/a1FSadvflb
— Ela Bobrowski (@BobrowskiEla) October 15, 2021
Necla Kelek iszlám-szakértő, szociológus is bírálta a döntést. Azt nyilatkozta: a mecseteket fenntartó iszlám szervezetek nem tesznek semmit a nők egyenlőségéért és integrációjért.
Necla Kelek zum Muezzin-Ruf [Video]
DieSoziologin und Publizistin Necla Kelek hat den Muezzin-Ruf, der künftig von der DITIB-Großmoschee in Köln ertönen wird, kritisiert.
#Deutschland #Islam #Islamisierung #Muezzin #Appeasementhttps://t.co/wR3lXKwysV— haOlam (@haOlam_de) October 13, 2021
A Kölnben működő több mint harminc mecset közül eddig egyik sem kívánt élni a lehetőséggel, de van, amelyik jelezte: fontolóra veszik müezzin alkalmazását. Ami egyébiránt kérelemhez kötött: ha egy mecsetközösség élne a lehetőséggel, az önkormányzat szerződést köt velük, amelyben rögzítik, hogy az ének csak pénteken 12 és 15 óra között, legfeljebb 5 percig szólhat.
Als „Zeichen des Respekts“ bezeichnet die Kölner Oberbürgermeisterin Henriette Reker das Angebot an Moscheegemeinden, den #Muezzin rufen zu lassen. Daß mit dieser Entscheidung nicht alle Deutschen übereinstimmen, zeigt jetzt eine neue Umfrage. https://t.co/Hhie7HwhO8
— Junge Freiheit (@Junge_Freiheit) October 15, 2021