Hollandia szigorítja a menekültügyi szabályokat

Hollandia szigorítja a menekültügyi szabályokat

A holland parlament drasztikusan szigorítja a menekültügyi jogokat: rövidül a tartózkodási idő, szigorúan korlátozzák a családegyesítéseket, és aki illegálisan tartózkodik az országban vagy migránsokat támogat, a jövőben büntetésre számíthat. Eközben az EU soros elnökségét átvevő Dánia programjában is kiemelten szerepel a migráció szigorítása.

POLITIKA 2025. JÚLIUS 4. 23:00

A holland parlament jóváhagyta a menekültügyi jogszabályok jelentős szigorítását. Ezzel jelentősen megnehezül a menekültstátusz megszerzése és a családtagok utólagos beutazása Hollandiába. A érvényes okmányok nélküli tartózkodás, valamint a papírok nélküli menekülteknek nyújtott segítség büntethetővé válik.

Jogászok, kormánytanácsadók, menekültügyi hatóságok és menekültügyi szervezetek arra figyelmeztettek a törvények elfogadása valamint végrehajtása előtt, hogy az intézkedések jogilag kétségesek és gyakorlatilag végrehajthatatlanok.

A szigorítás kezdeményezője Geert Wilders volt, aki először vett részt kormányzati munkában a Szabadság Pártja (PVV) színeiben, és „minden idők legszigorúbb menekültügyi törvényét” akarta bevezetni.

Júniusban azonban a koalíció felbomlott a menekültügyi törvények miatt. Új választásokat október végére terveznek.

Wilders pártja a parlament második kamarájának legerősebb frakciója és most korábbi kormányzati partnereivel együtt szavazott a törvénytervezetek mellett. A holland parlament első kamarájában a törvénycsomagot várhatóan ősszel tárgyalják ott.

Véget érhet a migráns-áradat

Hollandiában a jövőben kétféle menekült-státusz lesz: a háborús vagy katasztrófa sújtotta területekről érkező menekültek, valamint az egyéni okokból – például etnikai származásuk miatt – üldözött emberek.

A tartózkodási engedélyt öt évről három évre rövidítik, és a családok utánkövetését is drasztikusan korlátozzák.

Az évente Hollandiába érkező migránsok körülbelül 12 százaléka menekült. 2024-ben 32 000 menekült érkezett, valamint körülbelül 10 000 utánuk érkező hozzátartozó. 2025 első három hónapjában azonban a számok drasztikusan, 50 százalékkal csökkentek. Hasonló tendenciák figyelhetők meg más európai országokban is.

Dán elnökség az EU-ban: a program része a migráció visszaszorítása

Dánia, amely július 1-jétől hat hónapra átvette az EU-tanácsi elnökséget, prioritásként jelölte meg „az illegális migráció szabályozásának új és hatékony megközelítéseit”.

Csökkenteni kell az Európába érkező illegális migránsok számát, és biztosítani kell az EU külső határait. Az illegális migráció nem veszélyeztetheti az európai összetartást

– áll a dán programban, amelyben úgy fogalmaznak: „A dán elnökség új és innovatív megoldásokon fog dolgozni az illegális migráció ellenőrzése és az EU-ba érkezők számának csökkentése érdekében.”

Az EU sikere az Európába irányuló irreguláris migráció megakadályozásában nagyban függ a migrációs útvonalak mentén fekvő partnerországokkal folytatott konstruktív együttműködéstől

– fogalmaz a dán elnökségi program, amely elkötelezett amellett, hogy több országot soroljanak a biztonságos visszatérési országok közé, beleértve olyan, egyesek szerint vitatott országokat is, mint Szíria és Afganisztán.

A brüsszeli migrációs szakértők jelentős szigorításokkal számolnak. Jacob Funk Kirkegaard, a brüsszeli Bruegel gazdasági think tank vezető elemzője elmondta, hogy a „kevesebb migráció” témája a legtöbb EU-országban az egyik legfontosabb napirenden lévő ügy. Németország, Ausztria és Olaszország egyértelműen a szigorítás mellett van.

„Az egyetlen nagy ország, amely ellenzi ezt, Spanyolország”

– válaszolta a szakértő arra a kérdésre, hogy hol vannak a különbségek az EU-tagállamok között.

A spanyol miniszterelnök azonban hazájában jelentős politikai nyomás alatt áll, ezért valószínűleg nem fog sokat tenni ellene. Az EU-tagállamok kifejezetten olyan migrációs politikát akarnak, amely a bevándorlók foglalkoztatási lehetőségeire összpontosít, és egyúttal korlátozza a családok újraegyesítését.

POLITIKA

Címkék:

dánia, elnökség, hollandia, migráció, szigorítás