Megbukott az eddigi bevándorlás-politika az Egyesült Királyságban, már a kormány is szigorítana

Az Egyesült Királyság kormánya várhatóan szigorítja az angol nyelvtudási követelményeket és meghosszabbítja az állandó tartózkodási engedély megszerzésének várakozási idejét a bevándorlók számára.

POLITIKA 2025. MÁJUS 10. 23:34

A változásokra a Keir Starmer miniszterelnökre nehezedő politikai nyomás miatt kerül sor, miután a Munkáspárt helyi választásokon vereséget szenvedett a bevándorlás-ellenes Reform UK párttól.

Az új „bevándorlási fehér könyv” az előzetes információk szerint várhatóan több szigorító intézkedést tartalmaz majd a bevándorlásra vonatkozóan. A bevándorlásellenes Reform UK párt egyik fő javaslata, hogy az Egyesült Királyságban munkavállalási vízumot kérő migránsok angol nyelvtudásának szintjét emeljék – írta a The Times.

A követelményeket a jelenlegi alap szintről az A-szintű idegen nyelvvizsga szintjére emelhetik. Emellett a kormány meghosszabbíthatja azt az időtartamot, amelyet a bevándorlóknak várniuk kell, mielőtt határozatlan idejű tartózkodási engedélyt kérhetnek.

Jelenleg a legtöbb határozott idejű munkavízummal rendelkező migráns öt év után kaphat tartózkodási engedélyt, de az új tervek szerint ez bizonyos esetekben tíz évre meghosszabbodhat, különösen, ha a kérelmező hosszabb ideig tartózkodott az Egyesült Királyságon kívül, vagy ha aggályok merülnek fel pénzügyi stabilitását illetően.

A javaslatok hasonlítanak a konzervatívok legutóbbi kezdeményezéseihez, köztük a bevándorlás ellenőrzésének szigorítását célzó „kiutasítási törvénytervezethez”.

Úgy tűnik, hogy mindkét nagy párt újragondolja bevándorlás-politikáját a Nigel Farage vezette Reform UK növekvő népszerűségére reagálva. A bevándorlás kérdésében kemény álláspontot képviselő Reform UK jelentős választási eredményeket ért el a május 1-jén tartott helyi választásokon, számos helyi tanácsi mandátumot nyert és két körzetben győzött a munkáspárttal szemben.

A kormány közelgő fehér könyve várhatóan fontos szerepet fog játszani az Egyesült Királyság jövőbeli bevándorláspolitikájának alakításában, mivel mind a Munkáspárt, mind a Konzervatív Párt megpróbálja visszaszerezni azokat a választókat, akik a választásokon a bevándorlás kérdése miatt ingadoznak.

A migrációs adatok szerint 2024 júniusáig 728 000 fő volt a bevándorlók száma az Egyesült Királyságban, elsősorban a munkavállalás és a tanulás céljából érkezőknek köszönhetően.

Idén eddig több mint 10 000 menedékkérő is átkelte a Csatornát kis csónakokban, ami körülbelül 40 százalékos növekedést jelent a 2023 azonos időszakához képest.

A korábbi konzervatív kormány alatt a menedékjog iránti kérelmek feldolgozásának késedelme hatalmas lemaradásokat okozott a rendszerben, és ezáltal még több menedékkérőt kellett hosszabb ideig szállásolni szállodákban és más költséges szálláshelyeken. A 2024 júliusában megválasztott új munkáspárti kormány ígéretet tett arra, hogy megoldja ezt a kérdést. Az elmúlt néhány hónapban azonban bevallották, hogy az Egyesült Királyság menekültügyi rendszere „megbukott”.

POLITIKA

Címkék:

bevándorlás, Egyesült Királyság, kormány, migráció, Reform UK, uk