Migránsellenes hangulat uralkodik Spanyolországban, a bevándorláspárti kormányból is elegük van a spanyoloknak

Migránsellenes hangulat uralkodik Spanyolországban, a bevándorláspárti kormányból is elegük van a spanyoloknak

Két marokkói fiatal brutálisan megvert egy idős férfit, Torre-Pacheco városában. Spanyolország délkeleti részén nem csitult a felháborodás, tüntetések és zavargások kezdődtek. Spanyolország régóta közkedvelt hely a migránsok számára, olyannyira, hogy az időszakosan máshol letelepedő migránsok vissza is térnek ide. Mindehhez persze nagyban hozzájárul a spanyol kormány menekültpolitikája, amely egyre nagyobb arányban hagyja jóvá a menekültügyi kérelmeket és a segélyek mellett munkavállalási engedélyt is biztosít a bevándorlóknak.

POLITIKA 2025. JÚLIUS 14. 20:17

Torre-Pachecoban a migránsok teszik ki a lakosság körülbelül 30 százalékát. Ez kétszerese még a spanyol átlagnak is. A város környékén nagy számban élnek migránsok, akik napszámosként dolgoznak a mezőgazdaságban, amely a Murcia régió egyik gazdasági pillére. A mintegy 40 000 lakosú településen már a sokadik tüntetést szervezték meg a helyiek, hogy a városban élő migránsok ellen lépjenek fel, miután az a migránsok egy idős helyi lakosra támadtak.

Az egyik spanyol televíziós csatornának adott interjú a 68 éves Domingo Tomás Martínez, reggeli sétája közben támadták meg és verték meg a migránsok.

„Mint minden reggel, elindultam a szokásos sétámra. Láttam egy marokkói férfit egy mobiltelefonnal, és egy másikat, aki hevesen gesztikulált és hangosan kiabált. Egy szót sem értettem abból, amit mondott. Továbbmentem nyolc-tíz métert. Aztán valaki futva jött felém, nem láttam jól. Felém rohant és megütött, én pedig a földre estem.”

– emlékezett vissza a támadásra. A támadó két marokkói férfi, egy 21 és egy 22 éves, mindketten illegális bevándorlók.

A támadás után tiltakozások kezdődtek: körülbelül 2000 ember vett részt a spanyol menekültpolitikát ellenző tüntetéseken, amelyek zavargásokba torkollottak. A dühös spanyolok üldözték az észak-afrikaiakat az utcákon, majd a marokkói migránsok visszavágtak, ami utcai harcokhoz vezetett. Öt ember megsérült, egy személyt letartóztattak.

A tüntetők többek között „Együttélés igen, bűnözés nem”, „Nem az erőszakra” feliratú transzparensekkel vonultak végig az utcákon.

Válaszul a migránsok a spanyolok ellen fordultak, és támadni kezdték a helyieket, miközben a település polgármestere is a migránsokat védte.

„Kérem a migráns közösséget, hogy ne hagyják el otthonaikat és ne szálljanak szembe a zavargókkal, mert a konfrontáció nem vezet sehova, és végül mindannyiunkat megfélemlít”

– mondta Pedro Angel Roca polgármester a TVE állami televíziónak.

A spanyol hatóságok nyolc embert tartóztattak le a három éjszakán át tartó összecsapások után. Két külföldit, akiket a támadásban való részvétellel gyanúsítanak. Másik hat személyt – öt spanyolt és egy észak-afrikai származásút – testi sértés, rendzavarás, gyűlölet-bűncselekmény vagy rongálás miatt tartóztatták le. A rendőrség gumilövedékekkel szétoszlatta a zavargásokat. Évtizedek óta visszatérő probléma a migránsokkal való együttélés Spanyolországban, ami időről-időre zavargásokhoz vezet. 2000-ben az almeriai El Ejido városában robbantak ki bevándorlás-ellenes tüntetések, miután három spanyol állampolgárt marokkói bevándorlók öltek meg.

A SPANYOL KORMÁNY TÁMOGATJA A MIGRÁNSOKAT

Spanyolországban egyre nő a migránsok száma, miután a spanyol kormány bevándorláspárti politikát folytat. 2023-ban a benyújtott kérelmek 12 százaléka került elfogadásra, majd ez az arány 2024-ben 18,5 százalékra nőtt. Bizonyos országokból, például Maliból, Szudánból és Szomáliából érkező migránsok esetében a menekültkérelmek jóváhagyási aránya meghaladja a 90 százalékot. Ez is egyértelműn azt mutatja, hogy a spanyol kormány nyitott a migrációra és annak gazdasági előnyeire, még akkor is, amikor egyértelmű tiltakozásokkal néz szembe.

„Spanyolország nem olyan ország, amely üldözi a bevándorlókat, és ha az utcára kell vonulnunk, akkor azt azért tesszük, hogy megvédjük azoknak a több ezer embernek a jogait, akik teljesen csapdába estek és szenvednek a bevándorlók üldözése miatt”

– nyilatkozta Elma Saiz migrációs ügyekkel foglalkozó miniszter az El Pais napilapnak.

A miniszter közösségi oldalán arról is büszkén számolt be, hogy a Spanyolországban regisztrált külföldiek száma 25 184 fővel nőtt június hónapban. Elma Saiz posztjához azt írta:

Ez a hónapban létrehozott munkahelyek egyharmadát teszi ki. Minden hetedik társadalombiztosítási tag külföldi származású.

Elma Saiz egy másik posztjában még egyértelműbbé tette álláspontját:

A migránsok minden közösség gazdaságát fellendítik. Murciában például az alkalmazottak száma több mint 7,5%-kal nő egy év alatt. Az elmúlt napok eseményeit tekintve érdemes megemlékezni a hozzájárulásukról, de bárcsak ne lenne erre szükség. Ők jogokkal rendelkező emberek.

A miniszter idézte Leonor hercegnőt is, a spanyol király lányát, aki egy friss beszédében befogadás fontosságát hangsúlyozta.

„Ezekben a viharos időkben több olyan beszédre van szükségünk, mint Asztúria hercegnőjéé, amelyek felidézik migráns múltunkat, és megerősítik azt a befogadó országot, amely ma is vagyunk.”

– írta Elma Saiz X-oldalán.

Borítókép: Összecsaptak a migránsok és a migránsellenes tüntetők Spanyolországban Forrás: képernyőkép/Rtve

POLITIKA

Címkék:

kormány, migráció, migráns, összecsapás, spanyolország, tüntetők