
Visszafelé sülhet el a Munkáspárt terve
A brit baloldali munkáspárti kormány bejelentette, hogy a következő brit általános választásokra csökkenteni fogja a választójogi korhatárt, lehetővé téve a 16 és 17 évesek számára a szavazást. A Munkáspárt szerint ez a „demokrácia modernizálását” célzó átfogó választási reform. És bár a fiatalok legnagyobb része a Munkáspártot támogatja a közvélemény-kutatások szerint, mégis visszafelé sülhet el terv.
A kormány szerint a lépés célja a közbizalom helyreállítása, többen azonban azzal vádolják a kabinetet, hogy a választási feltételeket saját javára próbálja befolyásolni. A legutóbbi közvélemény-kutatások szerint ugyanis a Munkáspárt csupán a szavazatok harmadát szerezné meg.
A választási korhatár csökkentése egy szélesebb körű választási törvényjavaslat része. Angela Rayner miniszterelnök-helyettes szerint a terv „lebontja a részvétel akadályait” és teljesíti a Munkáspárt választási programjában szereplő ígéretét, hogy kiterjeszti a szavazati jogot azokra a fiatalokra, akik már „dolgoznak, adót fizetnek és katonai szolgálatot teljesítenek”. Rushanara Ali demokráciaminiszter „generációs előrelépésnek” nevezte a tervet.
A Votes at 16 kampánycsoport, amelyet ifjúsági szervezetek és parlamenti képviselők is támogatnak azt mondják, hogy a korai életkortól kezdődő szavazás ösztönzi az egész életen át tartó polgári részvételt, ami kezeli az Egyesült Királyságban a csökkenő választási részvételt, amely a 2019-es általános választásokon 59,7 százalékra esett vissza. Azzal is érvelnek, hogy a fiatalok, akiket olyan kérdések fogalalkoztatnak, mint az éghajlatváltozás, az oktatás finanszírozása és a Brexit utáni lehetőségek, megérdemlik, hogy beleszólhassanak jövőjük alakításába.
Kevin Hollinrake, a közösségi ügyek árnyékminisztere a Daily Mailnek ugyanakkor azt mondta, hogy a lépés alááshatja a demokráciát. Mint mondta: „Még a 16 és 17 évesek sem tartják magukat késznek a szavazásra. Mivel csak 18 százalékuk mondta, hogy biztosan részt venne a választásokon, egyértelmű, hogy ez inkább politikai kérdés, mint elvi.” Ezt megerősíti a Merlin Strategy közvélemény-kutatása szerint pedig még a tizenévesek sem feltétlenül értenek egyet a korhatár csökkentésével. Az 500 megkérdezett 16 és 17 éves közül 49 százalék nem tartja helyesnek, hogy szavazati jogot kapjanak, míg 51 százalék támogatja a kezdeményezést.
Arra a kérdésre, hogy kire szavaznának, 33 százalék a Munkáspártot támogatta, de a Reform U.K. 20 százalékkal a második helyen végzett. Nigel Farage, a Reform U.K. vezetője nem támogatja a javaslatot. Úgy fogalmazott:
„Nem támogatom, de nagyon biztatónak tartom, hogy ennyi fiatal fordul hozzánk. Ez egy kísérlet a politikai rendszer manipulálására, de mi kellemetlen meglepetést szándékozunk okozni nekik.”
Farage doesn’t support lowering the voting age to 16, despite 20% telling ITV News they’d vote Reform
As the government confirms it’ll let 16 year olds vote in the next general election, @Nigel_Farage said: ‘I’m not in favour of it, but I’m really encouraged by the number of… pic.twitter.com/kXDwHJQtzu
— ITV News (@itvnews) July 17, 2025
A legtöbb közvélemény-kutatás ugyanakkor azt mutatja, hogy ha szavazhatnának, akkor a fiatalok a Munkáspártra adnák le voksukat. A Focaldata friss felmérése szerint a 1617 évesek 35 százaléka a Munkáspártot támogatja.
Among 16 and 17 year olds, Labour and the Greens are set to take a majority of the vote. pic.twitter.com/L6SFZS5j7M
— Focaldata (@focaldataHQ) July 18, 2025
Mégis fordítva sülhet el a Munkáspárt terve?
A lépés mégis visszaüthet a munkáspárti kormányra. A fiatalok mindössze 43 százaléka támogatja a két hagyományos brit pártot, a Munkáspártot és a Konzervatív Pártot, és az adatok szerint szimpatizálnak a bal- és jobboldali ügyekkel.
Mivel a szélsőbaloldali képviselők, Zara Sultana és a volt munkáspárti vezető, Jeremy Corbyn egy lehetséges munkáspárti szakadár párt létrehozásáról tárgyalnak, és a Reform UK vitathatatlan sikert aratott a legutóbbi általános választásokon a fiatalokat célzó közösségi média használatával, Keir Starmer pártja mindkét oldalról szorításba kerülhet.
Hasonlóan fordítva sült el a brit baloldal terve a bevándorlókkal kapcsolatban. Bár a baloldali Munkáspárt számos alkalommal próbált hízelegni a főleg muszlim bevándorlóknak, könnyítéseket ígért a regsiztráció terén, és egyéb ígéretekkel próbálták magukhoz csábítani őket, az idei helyhatósági választásokon több helyen éppen függetlenként induló muszlim jelöltek, ütötték ki a munkáspárti bástyákból a jelölteket.
A helyi választásokon ugyanis tovább folytatódott az a tavalyi parlamenti választásokon kezdődött trend, amely szerint a Gáza-barát, sokszor egyetlen ügyet képviselő független jelöltek elszívják a hagyományosan baloldalra szavazó bevándorlókat a Munkáspárttól. Az idei voksolás különösen fájdalmas volt a Munkáspárt számára, hiszen nemcsak a Nigel Farage vezette Reform UK, hanem a Zöldek és a Liberális Demokraták is teret nyertek, miközben a független muszlim jelöltek is gyengítették a baloldal pozícióit.
Címkék: