
Komoly pénzeket szán a védelmi fejlesztésre Lengyelország
Lengyelország idén a GDP-je 4 százalékát fordítaná a védelemre, ezzel kiemelkedne a NATO-tagok között. Eközben a lengyel gazdaság is jobban teljesített 2022-ben, mint amire korábban számítottak a szakemberek.
Lengyelország idén a GDP-jének 4 százalékát költi majd védelmi célokra – erről Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök beszélt a napokban Siedlcében, ahol katonákkal találkozott.
Hangsúlyozta, hogy nincs erős állam erős hadsereg nélkül, és megjegyezte hogy az ukrajnai háború arra késztette kormányát, hogy növelje védelmi kapacitását.
Hozzátette azt is, hogy kormányának most „a legmagasabb, abszolút prioritása” az ország fegyveres erőinek megerősítése és a NATO jelenlétének növelése a lengyel területen.
PM @MorawieckiM: The war in #Ukraine makes us arm ourselves even faster. This year we will make an unprecedented effort – we will allocate 4% of GDP to the Polish army. Perhaps the most among all @NATO countries. pic.twitter.com/OOr5Cj38OI
— Chancellery of the Prime Minister of Poland (@PremierRP_en) January 30, 2023
Lengyelország már tavaly márciusban bejelentette, hogy 2023-ra a GDP 3 százalékára emeli védelmi kiadásait, azonban Mateusz Morawiecki szerint az ország délkeleti szomszédjában zajló konfliktus szükségessé teszi, hogy még gyorsabban felfegyverkezzen az ország. A 4 százalékkal egyébként Lengyelország lenne az a NATO-tagállam, amelynek a gazdaságához viszonyítva a legnagyobb a kötelezettségvállalása, megelőzve Görögország 2021-ben rögzített 3,87 százalékát.
Mariusz Błaszczak védelmi miniszter tavaly júliusban hozta nyilvánosságra az ország azon szándékát, hogy „Európa legerősebb szárazföldi haderejével” rendelkezzen, és megállapodott Dél-Koreával a rendkívül fejlett K2 Black Panther harckocsikról, valamint arról, hogy ezeket a harckocsikat a jövőben Lengyelországban fogják gyártani. A lengyel kormány emellett Patriot és Himars rendszereket, F-35 vadászrepülőgépeket és Abrams harckocsikat szerzett be az Egyesült Államoktól. Utóbbi esetében a teljes megrendelésnek 2026-ra kell elkészülnie. Lengyelország várhatóan logisztikai támogatást, képzést és szimulátorokat kap a teljes csomag részeként.
Czołgi Abrams, na których będą szkolić się żołnierze Wojska Polskiego są już w 🇵🇱. Będziemy gotowi, kiedy pojawią się pierwsze z 250 najnowocześniejszych czołgów, które zamówiliśmy. Polska będzie dysponowała nowoczesną, potężną siłą, aby w sytuacji zagrożenia odstraszyć agresora. pic.twitter.com/bWOFOKvE3m
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) July 18, 2022
Tavaly márciusban Lengyelország megállapodást írt alá az Egyesült Királysággal is a Sky Sabre védelmi rendszerről, amely 100 fős legénységgel együtt Lengyelország légvédelmének támogatására szolgál.
The UK will deploy a Sky Sabre Air Defence System to Poland and 100 personnel to operate it.
This comes at the Polish Government’s request.
Sky Sabre has unprecedented speed, accuracy, performance and target acquisition, which will significantly enhance Poland’s air defences. pic.twitter.com/7W0TR10O2t
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) March 17, 2022
Eközben a lengyel gazdaság is jobban teljesített 2022-ben, mint amire korábban számítottak a szakemberek, ahogy az a lengyel statisztikai hivatal (GUS) adataiból is kiderült. A 2021-ben tapasztalt koronavírus-járvány utáni gazdasági fellendülés folytatását némileg hátráltatta a 2022-ben kirobbant ukrán-orosz háború, bár az éves növekedés így is meghaladta a közgazdászok 4,5 százalékos becslését.
According to the preliminary estimate, the increase of real gross domestic product (#GDP) in 2022 was 4,9% compared with 2021, against to an increase of 6.8% in 2021 (constant prices of the previous year).
https://t.co/a0i07Wj2LL#StatisticsPoland #statistics #NationalAccounts pic.twitter.com/nD2DuRpF2D— Statistics Poland (@StatPoland) January 30, 2023
Címkék: