
Megkérdeztük a brüsszeli korrupciós veszélyekről az uniós bürokratákat
Megkérdeztük az uniós intézmények vezetőit, hogy mit gondolnak arról, hogy egyes országokban a politikusoknak el kell számolniuk a vagyonukkal, miközben a brüsszeli bürokratákra és néhány uniós tagállam politikusaira nem vonatkozik ilyen kötelezettség.
Ursula von der Leyen bizottsági elnököt, Vera Jurova és Frans Timmermans alelnököket, és az Európai Parlament elnökét, Roberta Metsolát is megkérdeztük, mit gondolnak arról, hogy míg egyes országokban a képviselőknek szigorú szabályok szerint be kell számolniuk a vagyonukról, addig Hollandiában és Cipruson nincs ilyen kötelezettségük a politikusoknak. De megkérdeztük azt is, hogy mi a véleményük arról, hogy az európai intézmények politikusainak sem kell olyan nyilatkozatot készíteniük, ami képet adna a vagyonukról és annak változásairól.
Ahogy arról a V4NA a napokban beszámolt, a brüsszeliták úgy követelik egyre nagyobb hanggal az átláthatóságot a tagállamoktól, hogy közben a saját vagyonukról nem kell beszámolniuk a nyilvánosság előtt. Azon túl, hogy brüsszeli buborékban így nem teljesül az egyik legtöbbször hangoztatott uniós alapelv, a szabályok lazasága miatt Brüsszel akár a korrupció melegágya is lehet. Az elit titokban tarthatja hogy honnan, mikor és mennyi ingatlant szereztek a megbízatásuk során, illetve hogy mekkora értékű ingóságokra tettek szert a képviselői mandátumuk alatt, de a különböző befektetéseikről, kötvényeikről és megtakarításaikról sem kell számot adniuk. Csupán azt kell feltüntetni a nyilatkozatban, hogy honnan kapnak még fizetést az uniós intézményeken kívül. Az átláthatóság legfőbb szószólói, például Guy Verhofstadt, a liberális ALDE képviselőcsoport vezetője, de Manfred Weber néppárti frakcióvezető sem számol el a vagyonával a nyilvánosság előtt.
Pedig vannak olyan tagállamok, ahol a politikusoknak kötelezően nyilatkozniuk kell minden vagyontárgyról, ami a tulajdonukban van. Sőt, vannak olyan országok az Európai Unióban, ahol évente frissíteni kell a vagyonnyilatkozatot. Hollandia, Ciprus, Finnország és Dánia azonban nem tartozik ebbe a körbe. Ezekben a tagállamokban ugyanis nincs érdemi törvény, ami arra kötelezné a parlament képviselőit és a legfőbb hivatali személyeket, hogy nyilvánossá tegyék a vagyoni és anyagi helyzetüket. Cipruson például a képviselőknek csak egy összeférhetetlenséget elkerülő nyilatkozatot kell beadniuk, amelyet egy bizottság vizsgál meg. Hollandiában pedig csak az egyéb betöltött pozíciókról kell számot adniuk a képviselőknek, valamint a külföldi útjaikról abban az esetben, ha a költségeket részben vagy egészben harmadik fél finanszírozta.
Címkék: