
Már a betegek sem lehetnek biztosak abban, hogy a női orvos valóban nő
A brit Általános Orvosi Tanács (GMC) szerint az orvosok önkéntes alapon rögzíthetnék nemükre vagy nemi identitásukra vonatkozó adatokat. Ez a transznemű orvosoknak lehetővé tenné, hogy biológiai nemüket elrejtsék, de a brit Legfelsőbb Bíróság döntése miatt, miszerint a transznemű nők jogilag nem nők, a terv felfüggesztésre került. Egyes vélemények szerint a betegeknek nincs törvényes joguk arra, hogy maguk válasszák meg, milyen nemű orvos kezelje őket.
A General Medical Council (GMC) javaslata lehetővé tette volna a transznemű orvosoknak, hogy biológiai nemüket elrejtsék a nyilvános orvosi nyilvántartásokból. A Telegraph értesülései szerint a testület a döntés meghozatala előtt önkéntes alapon kívánta bevezetni, hogy az orvosok rögzítsék nemi identitásukat vagy nemüket.
Nyilvántartás, amelyben nem egyértelmű, ki a nő és ki a férfi
A brit orvosi tanács nyilvántartást vezet az összes nagy-britanniai regisztrált orvos neméről. Ezt korábban úgy értelmezték, hogy a nyilvántartásban a születéskor rögzített nem szerepel, de az utóbbi években egyre inkább a nemi identitás alapján történt a regisztrálás.
Ez megnehezíthette volna a női betegek számára, hogy ugyanolyan nemű orvostól kapjanak ellátást, ami ugyan nem törvényes jog, de kérhető.
A brit orvosi kamara kezdeményezte, hogy eltörölje a nyilvántartásba vételkor az orvos nemének vagy nemi identitásának rögzítésére vonatkozó eddigi szabályozást, amellyel kibúvót biztosítottak volna a transznemű orvosoknak arra, hogy választott nemük és születéskori nemük közötti különbség kiderüljön.
Charlie Massey, a brit orvosi tanács (GMC) vezetője úgy fogalmazott:
„Továbbra is önkéntes alapon fogjuk gyűjteni ezeket az adatokat a szokásos sokszínűségi monitoring adatgyűjtésünk részeként. A fent említett munkánk során, amelynek célja az egyenlőség. Pontosan meg fogjuk vizsgálni, hogy milyen adatokat kell gyűjtenünk.”
Massey szerint a betegeknek nincs törvényes joguk arra, hogy egy bizonyos nemű orvos kezelje őket.
Törvény nincs rá, de a betegek kérhetik, hogy velük azonos nemű orvos kezelje őket
A törvény nem biztosít kifejezett jogot a betegeknek arra, hogy azonos nemű orvos kezelje őket. A betegek azonban kérhetik ezt. Az előző brit kormány azt javasolta, hogy az azonos nemű orvoshoz való jogot törvényben is rögzítsék, de a módosítást nem hajtották végre a parlamenti választások előtt. Az orvosi nyilvántartás célja, hogy átláthatóvá tegye az orvosok képesítését, viselkedését és magatartását. Februárban azonban a The Telegraph nyilvánosságra hozta, hogy a szabályozó szerv új regisztrációs számokat adott azoknak az orvosoknak, akik nemet változtattak, és törölte a nyilvántartásból minden korábbi adatot.
„Az orvosok nyilvántartását megfelelően kell vezetni”
Lady Hayter, munkáspárti politikus szerint az azonos neműek számára fenntartott kórtermek biológiailag azonos neműek számára fenntartott kórtermeket jelentenek. Hasonlóképpen, a női betegek, ha női orvost kérnek, biztosan joguk van tudni, hogy az orvos biológiailag nő, mert ez áll a kérésük mögött.
„Ezt figyelembe kell vennie, és megfelelően kell vezetnie az orvosok nyilvántartását, hogy minden beteg tudhassa az orvosa nemét.
– mondta a The Telegraphnak. A lépés azt követően történt, hogy egy ápolónőt felfüggesztettek, mert kifogásolta egy transznemű orvos viselkedését, aki azt állította, hogy biológiailag nő, és a női öltözőt használta.
Egy ápolónő zaklatás miatt tett bejelentést amikor együtt kellett öltöznie a biológiai férfi, identitás szerint női orvossal
Dr. Beth Upton fiúként született. Nemváltoztatása után új regisztrációs számot és nyilvántartást kapott és női orvosként került bejegyzésre. Sandie Peggie, az ugyanazt az öltözőt használó ápolónő, diszkrimináció és zaklatás miatt bíróság elé vitte az NHS Fife-ot a felfüggesztése miatt. Az ügyet júliusra elnapolták.
Nem „a betegek legjobb érdekeit szolgálja”
A helyzetről készült, úgynevezett Sullivan-jelentés arra hívja fel a figyelmet, hogy a és a nemi identitás körüli zavar negatív következményekkel jár. Többek között a rendőrségi nyilvántartásokban szereplő női bűnelkövetők arányának mesterséges emelkedésével és a transzneműek nem megfelelő orvosi ellátásával.
A jelentés név szerint említette a brit orvosi kamarát, amiért az orvosi nyilvántartásokban elsősorban a nemi identitást rögzíti a biológiai nem helyett. Ugyanakkor elismerte, hogy a törvény a „nem” helyett a „nem identitás” kifejezést használja, ami az elmúlt években zavart okozott a „nem identitás nem helyébe lépésével”.