No deal Brexit a járvány második hulláma alatt

Katonai segítséggel tarthatják majd fent a rendet az Egyesült Királyságban, ahogy a koronavírus járvány második hulláma várhatólag egybeesik majd a december 31-i, eddig megegyezés nélkülinek látszó kilépéssel az Európai Unióból. A brit fél a haditengerészetre is támaszkodik majd és a blokád kérdése is terítéken volt, hogy elkerüljék a konfliktusokat a brit és uniós halászok között.

POLITIKA 2020. AUGUSZTUS 24. 12:03

Kezdődik a koronavírus-járvány második hulláma az Egyesült Királyságban, de a brit kormánynak most nem csak emiatt fájhat a feje. Múlt héten zajlott a Brexit tárgyalások hetedik fordulója, melyek továbbra sem hoztak áttörő sikert, ezért egyre valószínűbbé válik, hogy a britek megegyezés nélkül fognak kiszakadni az unióból december 31-én. A Sun értesülései szerint a vészhelyzeti forgatókönyv, melyet a kormány kidolgozott, egyszerre igyekszik választ adni mindkét problémára és mindkét esetben igénybe veszi a hadsereg segítségét.

Az első kérdés a közrend fenntartása. A kormány a rendőrség segítségére tervezi bocsátani a hadsereget, hogy eredményesebben legyen képes rendet tartani az utcákon és kezelni az esetleges zavargásokat. Problémák pedig valóban várhatóak, ahogy arról a kormány EU átmenetért felelős akciócsoportja tájékoztatta is a minisztereket. A határ- és vámügyi kérdések mellett a télen komoly problémát jelenthet a Covid-19 miatt túlterhelt kórházak kezelése, melyet csak tovább súlyosbíthatnak a kilépés miatti élelmiszer-ellátásban és gyógyszer-ellátásban felmerülő hiányosságok. Az előrejelzések szerint továbbá mintegy 8 500 kamion ragadhat be a doveri partoknál és áramszünetek is jelentkezhetnek országszerte. A „legrosszabb eshetőség” azt is körvonalazza, hogy több kerület teljesen csődbe mehet, amit csak tovább rontja majd a helyi egészségügy helyzetét.

Ahogy a tárgyalások továbbra sem hoztak sikert és Michel Barnier az EU főtárgyalója pénteken ismét lesöpörte az asztalról a brit fél ajánlatát a kereskedelmi, halászati és biztonsági kérdésekről szóló megállapodás kapcsán, kezdenek körvonalazódni a konfliktusok a tengeri kereskedelem kapcsán is. A brit fél már jelezte is, hogy blokádban gondolkodik és kész felhasználni a haditengerészetet arra, hogy megakadályozza a brit és uniós halászhajók közötti konfliktusok kibontakozását.

POLITIKA

Címkék:

Brexit, corona, eu, negotiations, pandemic, uk, virus