Ukrajna drogpiaca nő, az ország drogkereskedői új területeken terjeszkedhetnek

Ukrajna drogpiaca nő, az ország drogkereskedői új területeken terjeszkedhetnek

Az ukrán katonák drogfogyasztása egyre növekszik és ez fellendítette az egyébként is jelentős drogkereskedelmet Ukrajnában. A drogfüggővé váló katonák a harctéren kívül sem hagyják el a kábítószereket, állapotuk, függőségük a civil időszakban is fennmarad, a drogpiac pedig várhatóan tovább terjeszkedik majd, hogy kiszolgálásukat biztosítsa. Ukrajna uniós csatlakozásával úgymond határtalanná válna a drogpiac, az ukrán drogkereskedők Európát is elárasztanák termékeikkel.

POLITIKA 2025. ÁPRILIS 3. 19:22

Az ukrán katonák kábítószer-használata több tényező összetett hatása okozza: a fizikai fájdalom, a pszichológiai trauma, a már meglévő függőség és a harc szélsőséges körülmények következményeként növekszik a szerhasználók száma. Míg a kannabisz és a legális fájdalomcsillapító és szorongásoldó gyógyszerek a leggyakrabban használt szerek közé tartoznak, az alkohol továbbra is a legelterjedtebb. Az amfetaminok és a szintetikus katinonok széles körű használata – írta friss elemzésében a Global Initiative,amely egy valós történetet is megosztott az elemezés felvezetéseként, illusztrálva az ukrajnai drogprobléma súlyosságát.

Egy Kijevben élő nő arról beszélt, hogy testvére, aki több mint egy éve harcolt a kelet-ukrajnai frontvonalon, kórházba került, de nem harctéri sérüléssel. Túladagolta a metadont. Az utolsó dolog, amire férfi emlékezett, hogy megpróbált megmenteni egy sebesült ukrán katonát, és érszorítóval elállította a vérzést. Akkor értette meg próbálkozásainak hiábavalóságát, amikor a katona a földre zuhant, és csak a katona kezét tartotta a kezében, amely teljesen leszakadt a testéről. Ezután nem sok mindenre emlékezett, csak arra, kábítószereket keresett, hogy túltegye magát a sokkhatáson. Pontosan tudta, hogy mit kell beszereznie, kivel kell felvennie a kapcsolatot, és mennyibe kerülnek a gyógyszerek.

Ukrajnában, különösen a fronton lényegében válogatás nélkül használják az ukránok az elérhető szereket.

Egyes katonák már kialakult függőségi szokásokkal érkeznek a hadseregbe, mások a frontvonalon válnak függővé, kábítószerek vagy fájdalomcsillapító szerek rabjaivá.

A harctéri fájdalomcsillapítók – különösen a nalbufin – használata már néhány nap után függőséghez vezethet, aminek elhagyása súlyos elvonási tüneteket és pszichés stresszt okoz a használóknak. Sokan fájdalomcsillapításra használják a drogokat, míg mások gyszerűen csak azért fordulnak a szerekhez, hogy úgymond kikapcsolódjanak a fronton. Bár köztudott az ukrán katonák kábítószer-használata, a szerhasználók mégis igyekeznek titokban tartani függőségüket. Sokan ugyanis attól félnek, hogy ha lebuknak, elvesztik fizetésüket vagy a harci státuszukat. A katonák attól is tartanak, hogy a kábítószer-használat befolyásolhatja a családjuknak haláluk esetén járó posztumusz kártérítést. Ezek a félelmek megakadályozzák a szerhasználókat abban, hogy segítséget kérjenek, növeli a kábítószer-fogyasztást és így hosszútávú piacbővítést jelent a drogkereskedőknek.

Több forrásból érkeznek a drogok

A katonák kábítószerrel való ellátása több csatornán keresztül történik: informális cserék, családtagok, önkéntesek és szervezett bűnözői hálózatok vesznek részt a drogellátásban. Egyes katonák Telegram útján rendelt és magánpostai szolgáltatók által kézbesített csomagokat kapnak.

Egyes parancsnokok szemet a droghasználat felett, sőt kenőpénzért cserébe még a kereskedelmet is elősegítik.

Noha a drogprobléma egyre inkább köztudottá válik és az ukrán kormányzat előtt is ismert, a frontról hazatérő katonák, a veteránok kábítószer-fogyasztásának kockázatával Ukrajna nem foglalkozik. Ez pedig súlyos következményekkel járhat a reintegrációra és a közbiztonságra nézve – írta a tanulmány.

A kábítószer-fogyasztás elterjedtsége a katonák körében

Az adatok azt mutatják, hogy a kábítószer-használatból eredő bűncselekmények elsősorban az alacsony rendfokozatúakat érintő probléma, mivel a szolgálati idő és a befolyás egyes tiszteket megvédhet a felderítés és a büntetőeljárás lefolytatása elől.

A GI-TOC-kal megosztott, felmérésen alapuló jelentés szerint leginkább a szintetikus kábítószerek használata elterjedt Ukrajnában. A válaszadók 38,4%-a használt például amfetamint, (por és kristályos formában) legalább havonta egyszer használ. A megkérdezettek 16,3%-a mondta azt, hogy legalább havonta egyszer használt „sókat” az elmúlt időszakban, 2,3% pedig minden nap.

Mindennapossá vált a droghasználat

A kannabisz a legnépszerűbb kábítószer, az emberek 12,5%-a használta minden nap, 67,4%-a pedig legalább havonta egyszer, míg a pregabalin, a szorongás és krónikus fájdalom kezelésére is használt görcsoldó gyógyszer a második helyen állt a napi használat tekintetében.

A pregabalin nem illegális Ukrajnában, és más gyógyszerekkel együtt alkalmazva függőség is kialakulhat a használóknál, leginkább opioidokkal kombinálva.

Mindez azonban szinte eltörpül elhalványulnak az alkoholfogyasztás mellett, amely szintén jelentős mértékű. A jelentés azt is megállapította, hogy a válaszadók 40,3%-a használt kábítószert, mielőtt belépett a hadseregbe. A kábítószerek könnyű hozzáférhetősége és azok alacsony ára is jelentős mértékben hozzájárult a szerhasználók függőségének kialakulásához.

A Magyar Nemzet is beszámolt róla, hogy Ukrajna régóta aktív kábítószer-kereskedelmi helyszín, már évekkel ezelőtt is a heroin viszonylag fontos tranzitországának számított. Az elmúlt években a szintetikus drogok piaca a világon a legnagyobb mértékben nőtt Ukrajna területén, de a marihuánafogyasztás is jelentősen emelkedett. A háború és az országban tapasztalható destabilitás következményeként az illegális kábítószer-kereskedelem törvényi számonkérése, büntetése elmarad, a hatóságok nem foglalkoznak a kábítószerpiac szereplőivel, ami a kereskedelem és a termelés növekedéséhez vezet. Ukrajna uniós csatlakozása esetén ez jelentős veszélyt jelenthet Európára.

POLITIKA

Címkék:

csatkakozás, drog, droghasználat, Európai Unió, Ukrajna, veszély, volodimir zelenszkij