Továbbra is rengetegen kelnek át a La Manche-csatornán

Az előzetes belügyminisztériumi adatok szerint több mint 25 000 migránst kelt át a La Manche-csatornán, amióta Keir Starmer miniszterelnök lett. Múlt hétvégén majdnem rekordszámú migráns érkezett az Egyesült Királyságba.

POLITIKA 2025. FEBRUÁR 19. 04:04

Szombaton négy csónakban összesen 240-en tették meg az utat, ami azt jelenti, hogy 2025-ben már 1893-an érkeztek a brit partokra – írta meg az Independent brit lap.

Ezzel a brit belügyminisztérium adatai szerint Keir Starmer miniszterelnöki kinevezése óta a La Manche-csatornán átkelő migránsok összlétszáma 25 135-re emelkedett.

A szombati szám a második legmagasabb volt 2025-ben, január 13-án 260 migránst észleltek a La Manche-csatornán átkelve. A csatornán 2024-ben összesen 36 816-an keltek át, ami 25 százalékos növekedés a 2023-ban érkezett 29 437 főhöz képest.

A belügyminisztérium szóvivője úgy nyilatkozott:

„Mindannyian véget akarunk vetni a veszélyes, csónakos átkeléseknek, amelyek életeket veszélyeztetnek és aláássák a határbiztonságunkat. Az embercsempész bandákat nem érdekli, hogy az általuk kizsákmányolt kiszolgáltatott emberek élnek-e vagy halnak, amíg fizetnek. Semmitől sem riadunk vissza, hogy felszámoljuk üzleti modelljüket és bíróság elé állítsuk őket.”

Nagy-Britannia januárban azt közölte, hogy szankciókat fog bevezetni az embercsempész bandák tagjaival szemben, hogy megállítsák az átkeléseket.

Keir Starmer miniszterelnök szerint az utazási tilalmak és a vagyonbefagyasztás „az embercsempészeknek a kiszolgáltatott emberek kereskedelmét lehetővé tevő illegális pénzügyi köröket” célozza meg.

A kormány szerint a szankciók egy éven belül léphetnek hatályba.

Starmer júliusban megválasztott munkáspárti kormánya ígéretet tett arra, hogy megállítja a bűnbandákat, amelyek évente több ezer migránst küldenek veszélyes útra a világ egyik legforgalmasabb hajózási útvonalán. Starmer szerint a bűnbandák fenyegetést jelentenek a globális biztonságra, és a terrorhálózatokhoz hasonlóan kell kezelni őket.

Kérdéses ugyanakkor, hogy az intézkedések mennyire lesznek hatékonyak, mivel a brit hatóságok csak az Egyesült Királyságban lévő vagyontárgyakat fagyaszthatják be, az embercsempészek többsége pedig máshol tevékenykedik.

POLITIKA

Címkék:

la manche, migration, uk