Pattanásig feszült a helyzet: vérontással járhat az útakadályok lebontása Koszovóban

Pattanásig feszült a helyzet: vérontással járhat az útakadályok lebontása Koszovóban

A koszovói miniszterelnök szerint áldozatai is lehetnek a szerbek által emelt barikádok lebontásának. A belgrádi kormányfő azonnal reagált Albin Kurti kijelentésére. Mint fogalmazott, Kurti végre megmutatta a valódi arcát, halállal és erőszakkal fenyeget.

NAGYVILÁG POLITIKA 2022. DECEMBER 21. 16:19

Brnabic: Kurti igazi arcát mutatja a világnak

A Koszovó északi részén élő szerbek továbbra is kitartanak a barikádok mellett, azt kérik, hogy engedjék szabadon az őrizetbe vett nemzettársaikat. Szerda délelőtt viszonylagos nyugalom volt a helyszínen a sajtójelentések szerint, de előző éjszaka erős robbanások hallatszottak Kosovska Mitrovica és Zvecan környékéről.

A pristinai hatóságoknak azonban úgy tűnik, hogy elegük lett az útakadályokból. Albin Kurti szerint a barikádok nem szolgálnak mást, mint, hogy a szerbek kísérletet tegyenek az ország felosztására.

“Aggódunk amiatt, hogy az útakadályok eltávolítása emberáldozatokkal is járhatnak. Éppen ezért a lehető legóvatosabbak akarunk lenni annak érdekében, hogy ne legyen destabilizáció, és viszonylagos béke és biztonság legyen. A törvényesség és az alkotmányosság e megsértését azonban nem engedhetjük meg örökké. Szóval igen, ennek véget kell vetni, minél előbb, annál jobb” – nyilatkozta a The Guardian lapnak Albin Kurti.

A belgrádi kormányfő azonnal reagált az albán politikus kijelentésére. Mint fogalmazott, Kurti végre megmutatta a valódi arcát. Ana Brnabic a Twitteren azt írta, a pristinai miniszterelnök, ahelyett hogy racionális megoldást választana, s egyszerűen végrehajtaná a brüsszeli megállapodást, illetve tiszteletben tartaná a jogállamiságot, és abbahagyná az ártatlan emberek önkényes letartóztatását, inkább halállal és erőszakkal fenyeget.

Az Azerbajdzsánban tárgyaló szerb államfő is reagált a koszovói miniszterelnök kijelentéseire. Aleksandar Vucic leszögezte: jobb ezer éven át tárgyalni, mint 1 napig is háborúzni.

„Addig fogunk beszélgetni, amíg meg nem támadnak minket, ha ez bekövetkezik, akkor ne is kérdezzen tovább, tudja a választ” – hangsúlyozta az elnök a Pink TV-nek adott interjújában.

Belgrád nélkül nem távolíthatók el az útakadályok

A konfliktushelyzet hónapok óta tart már a szerbek és a koszovói albánok között, de elemzők szerint ennyire nagy még soha nem volt a fegyveres összetűzések esélye, mint most. Szakértők úgy vélik, hogy a Belgrád és Pristina közötti viszony már olyan feszülté vált, amelyben a legkisebb incidens is beláthatatlan következményekkel járhat. Dusanj Janjic, a Blic napilapnak elmondta Albin Kurti mostani nyilatkozata nem járul hozzá a helyzet megnyugtatásához.

„A retorika az enyhülés helyett inkább feszültté válik. Kurti úgy próbálja beállítani a helyzetet, mintha a KFOR, a NATO rendfenntartó ereje Koszovó oldalára állt volna. A KFOR azonban az ENSZ 1244-es határozata értelmében van ott, nem pedig a pristinai kormány miatt. Kurti ugyanakkor azt jósolja, hogy a barikádok még sokáig megmaradhatnak Észak-Koszovóban. Az útakadályok eltávolítása és az ott lévő emberek lefegyverzése azonban nem valósítható meg Belgrád beleegyezése nélkül. Minden más megoldás a nyílt harcok kockázatát rejti magában” – magyarázta az elemző.

kép: KFOR

Janjic szerint az útakadályok lebontásához egyértelműen politikai megegyezés szükséges, erre azonban a közeljövőben nem kerül sor – tette hozzá.

„A koszovói kormány kizárja annak a lehetőségét, hogy a szerbek visszatérjenek a pristinai intézményrendszerbe. Őrizetbe veszik a koszovói rendőrség korábbi tagjait, s új embereket alkalmaznak a helyükre. Kérdés továbbá az is, hogy mi lesz azokkal az emberekkel, akik jelenleg a barikádokon vannak? Ők csakis akkor hagyják ott az útakadályokat, ha garanciákat kapnak, hogy Pristina részéről nem érkezik majd megtorlás” – fűzte hozzá.

A KFOR jelenleg is vizsgálja a szerb csapatok visszatérésének lehetőségét Koszovóba

Szerbia korábban a helyi szerbek biztonsága érdekében kérvénnyel fordult a KFOR-hoz, hogy egy meghatározott számú, legfeljebb ezer fős szerb rendfenntartó kontingens visszatérhessen Koszovó területére. A NATO nemzetközi békefenntartó egysége ezzel kapcsolatban azt közölte: jelenleg vizsgálják a szerb csapatok visszatérésének lehetőségét.

kép: KFOR

Mint a KFOR közleményében olvasható: az elmúlt időszakban megerősítették a jelenlétüket Jarinje térségében, mindezt pedig megelőző szándékkal tették.

„Elengedhetetlen volt a jelenlét megerősítése, különösen akkor, ha figyelembe vesszük a jelentéseket, hogy a tüntetők között bűnözői csoportok is helyet kaphattak” – olvasható a dokumentumban.

Hozzátették: A NATO vezette KFOR-misszió az elmúlt napokban számos gyakorlatsorozatot hajtott végre Észak-Koszovóban, hogy tesztelje képességeit, hogy továbbra is biztosítsa a biztonságos és biztonságos környezetet és mozgásszabadságot minden Koszovóban élő közösség számára.

NAGYVILÁG POLITIKA

Címkék:

brnabic, kfor, kosovo, kurti, serbia