Európa nem járna jól Kamala Harris győzelmével
Az Egyesült Államokban zajló folyamatok tovább rontanák az európaiak helyzetét, ha az ország élén maradnak a demokraták.
Az európai közvélemény hevesen vitatkozik arról, hogy Donald Trump vagy Kamala Harris győzelmével járnának jobban. A vita hevessége fordított arányban áll a vita valós politikai jelentőségével. A lelkesedés mögött meghúzódó reményt, hogy a transzatlanti kapcsolat a régi hagyományok szerint folytatódik Harrisszel, nem támasztják alá a tények. A Financial Times arra figyelmezteti az európaiakat, hogy ne várják félelemmel és bizonytalansággal Trump győzelmét, és ne vágyakozzanak nosztalgikus romantikával és önelégültséggel Harris győzelmére.
A Focus című német lap szerint Amerika a jövőben már nem lesz képes garantálni Európa biztonságát. Még ha nem is kell attól tartani, hogy az Egyesült Államok egy Kamala Harris-kormány alatt kilép a NATO-ból, Európának jelentősen nagyobb saját hozzájárulásra lesz szüksége. Továbbra is meg akarja védeni Európát – de Európa rovására. Az év eleji müncheni biztonsági konferencián Kamala Harris megnyugtató üzenetet küldött:
„A NATO központi szerepet játszik a globális biztonságban. Biden elnök úr és számomra a NATO iránti elkötelezettségünk továbbra is szent és vasszigorú”.
Az amerikai alelnök ugyanakkor ravaszul hozzátette:
„A mi megközelítésünk nem a jótékonyság erényein alapul. Azért követjük a megközelítésünket, mert ez a mi stratégiai érdekünk.”
Európában most az a legfontosabb, hogy valamennyi állam teljesítse a védelmi kiadásokról szóló NATO-megállapodást. A 32 NATO-szövetséges közül 23-nak sikerült ezt elérnie idén, míg 2021-ben csak ötnek. Szakértők szerint az Egyesült Államok jelenleg 968 milliárd dollárral a NATO teljes védelmi kiadásainak mintegy 66 százalékát adja. Az európai függőség túl drága Amerikának és veszélyes Európára nézve – függetlenül attól, hogy ki nyeri a választásokat.
A gazdasági kérdésekben is górcső alá kell venni a novemberi választások tétjét és fontosságát – vélekednek a szakértők. Az Egyesült Államok véget vetett a szabadkereskedelemnek, ahogyan eddig ismertük. Az ország rendszerszintű rivalizálásba kezdett. Már a Trump-adminisztráció is magas vámokat vetett ki a külföldi termékekre. Ezt követte a Biden-kormányzat intézkedése a Kínából származó elektromos autókra kivetett százszázalékos adóval. A nemzetközi szakértők arra figyelmeztetnek, hogy minden partnerországnak tudomásul kell vennie, hogy az Egyesült Államok ma már még inkább a saját érdekei szerint cselekszik.
Joe Biden és kormánya hibát hibára halmozott az utóbbi években, a rossz döntéseknek pedig a gazdaság és az egyszerű adófizetők látták a kárát – jónéhány európai partnerrel együtt. Kamala Harris nem titkolt célja, hogy Joe Biden munkáját ugyanabban a szellemben folytassa, ezért azok, akik demokrata győzelemben bíznak, számolhatnak azzal, hogy a helyzet egyre rosszabb lesz – vélekedik Todd Tucker, a demokratákhoz közel álló Roosevelt Forward nevű kutatószervezet igazgatója. Szerinte az európaiaknak a jövőben sokkal inkább a saját érdekeikre kell építeniük a kereskedelmet, „a gyerek ugyanis elvesztette a gyámját”.
A szakértők ugyanakkor azt is kiemelik, hogy Donald Trump és a republikánusok győzelmével a romló folyamat megállítható – ha visszafordítani nehezebb is lesz. Nem utolsó sorban az orosz–ukrán háború és a közel-keleti krízis kérdésében is rosszabbul járna a világ egy demokrata győzelemmel. A két jelölt közül ugyanis Donald Trump az, aki azt sugallja, hogy konkrét tervei vannak a konfliktusok lezárására.
Címkék: