Minden kiderült a fővárosi városházán működő titkos jutalékos rendszerről
A pénteken nyilvánosságra került – újabb – felvételen részletek hangzanak el a városházán működő jutalékos rendszerről. Eközben a maffiamódszerekkel dolgozó résztvevők kétségbeesetten próbálják eltüntetni a nyomokat.
Minden eddiginél megdöbbentőbb hangfelvétel jutott el a magyarországi Mediaworks Hírcentrumába péntek reggel; gyakorlatilag teljesen lerántja a leplet a budapesti városházi jutalékos rendszer működéséről. A felvételen a korábban már említésre került Gansperger Gyula mellett a baloldali üzletember bizalmasa, Bodnár Dezső, illetve a fővárosi ingatlanok – beleértve a Városházát is – iránt érdeklődő befektető hangja hallható. Amíg a magyar rendőrség hűtlen kezelés, vesztegetés, csalás és befolyással üzérkedés miatt nyomoz.
A hangfelvételen az egyeztetés résztvevői elmondják, hogy – a magyar fővárosban működő önkormányzatnál semmiféle pozícióval nem rendelkező – Berki Zsolt a nagy hatalmú kulcsszereplője az úgynevezett „jutalékos rendszernek”. Berkiről Gansperger és Bodnár is számos értékes információt oszt meg a a beszélgetés másik résztvevőjével, aki a befektetők részéről van jelen. A MW Hírcentruma a párbeszédet szó szerint idézi:
Gansperger: A faszi (vagyis Berki Zsolt) úgy mozgott az én pályázatom alatt, ott, a Fővárosi Vagyonkezelő Zrt.-ben, mintha ő lenne a vezérigazgató.
Befektető: Ez a Zsolt?
Gansperger: Igen. Tehát felhívta a pénzügyi vezető hölgyet, hogy adja ki az igazolást nekem, küldje el, mert a Gansperger úrnak szüksége van rá. És b…zdmeg, jött. (…) Van egy kis hölgy, (…) aki foglalkozik az ügyünkkel. Figyi, az naponta hívott, mi van. (…) Minden, amit akartam, mindenben segített.
Befektető: Ekkora ember ez a Berki Zsolt?
Gansperger: Hát most mit csináljak?
Befektető: Semmit.
Bodnár: Kapott egy ekkora felhatalmazást. Kapott egy ilyen mandátumot. Ennyi.
Gansperger: És mielőtt kiírták a pályázatot, én elolvastam a pályázati szöveget, és mondta a Zsolt: Jó lesz nekem? Mondtam: Jó. (…) Nem volt egy bonyolult dolog. (…) De akkor is. Lehetett volna beleírni, hogy csak cukrászdát építhetek rá, most mondtam valami hülyeséget. De nem volt semmi ilyen, érted.
Befektető: De ő a Zsolttal jó kapcsolatot ápol?
Bodnár: Olyannyira jó kapcsolatot ápol, hogy amikor vártunk a találkozásra, akkor a Barts Balázs maga jött ki a Zsolt elé.
Befektető: És kezet fogott vele…
Bodnár: Nem csak hogy kezet fogott vele, majdnem földig hajolt. Magyarul a Zsolt tenyeréből eszik. Én ezt láttam, mert én még hamarabb érkeztem oda.
Befektető: Valószínűleg többet adnak neki, mint a fizetése.
Gansperger: Amikor alá kellett írnom az adásvételi szerződést, akkor a Zsolttal kellett megbeszélnem, hogy mikor írjuk alá a szerződést. Nem a Barts-csal.
Befektető: Úristen.
Az elmondottakból kiderül: a hivatali pozíciók nélküli Berki Zsolt hatalma nagyobb, mint a budapesti vagyonkezelő elnök-vezérigazgatójáé.
A budapesti ingatlanbotránnyal kapcsolatban eddig nyilvánosságra került felvételekből, illetve a sajtóban már korábban megjelent hírekből Berki Zsoltról tudható: annak testvére, Berki József az egykori Kiss Péter szocialista miniszter közvetlen környezetében ténykedett. Éppen akkor, amikor Kiss Ambrus jelenlegi főpolgármester-helyettes a miniszter titkárságát vezette. Innen tehát a baloldali beágyazottság. Így került a Berki-család – Gansperger szavait idézve – a buliba. Az kiderült, hogy Berki Zsolt már évek óta tevőlegesen is részt vesz a magyar főváros értékes ingatlanjainak adásvételében. Tény az is, hogy Berki Zsolt cége, a Northern Rock Kft. megbízási szerződést kötött a Városháza eladására a Beák és Társa Ingatlanközvetítő Kft-vel. A cég értékesítette egykor a Magyar Szocialista Párt egykori Köztársaság téri pártszékházát.
Az egyeztetés résztvevői igen fontos információkat osztottak meg egymással arról is, hogy Budapesten valójában milyen körülmények között zajlanak a pályázati kiírások.
Gansperger: Majd beleszólhatunk, hogy milyen legyen így a pályázat. Hogyha a Zsolttal megállapodunk, akkor beleszólunk a pályázat kiírásába.
Befektető: De hogy?
Bodnár: Tehát az a lényeg, hogy (…) rátok lesz kiírva a pályázat, testreszabottan.
Befektető: Ez benne van az árban?
Bodnár: Ez benne van az árban. Ezt a Zsolttól tudom, ez nagyon-nagyon erőteljes és nagyon brutális, így fogalmazott, nagyon brutálisan arra lesz kiírva, akit ők akarnak.
Befektető: Komolyan? Ez jól hangzik.
Bodnár: Komolyan. Ez van benne. Ez is benne van.
A befektetőket képviselő férfi megemlít egy vélhetően szintén eladás előtt álló budapesti, Rimaszombat úti ingatlant. A beszélgetésből kiderül, mekkora is az egyeztetéseken csak jutalékként emlegetett pénz mértéke.
Befektető: De a Rimaszombat 2-ről nem beszéltünk, hogy most mennyi lenne az ára?!
Bodnár: Jelen pillanatban 5,2 milliárd forint. Így, ahogy van. De le tud menni 5 milliárdig.
Befektető: Igen?
Bodnár: És ki tudják írni úgy a pályázatot, hogy te tudd megvenni.
Befektető: Ugyanezzel a konstrukcióval?
Bodnár: Ugyanezzel a konstrukcióval.
Befektető: És az ár az mi? Nem tudod?
Bodnár: Hát jelen pillanatban 5,2.
Befektető: De úgy?!
Bodnár: Durván 8-10 százaléka a dolognak.
Befektető: Tehát minél nagyobb az izé, gondolom annál kisebb a százalék.
Bodnár: Tíz százalék az, amit szeretnének, megbeszélés kérdése, mert már túl nagy az összeg.
Gansperger Gyula és Berki Zsolt visszatérő szereplői a budapesti Városháza tervezett eladásáról szóló üzleti egyeztetéseknek, amelyeknek egyes részleteit az álarcos alak jóvoltából a magyar közvélemény az elmúlt hetekben már megismerhette. Gansperger Gyula baloldali üzletembert Bajnai Gordon volt miniszterelnök egy nemrég nyilvánosságra került felvételen úgy jellemezte: kettőjük kapcsolata sokszor több mint a barátság, hiszen a volt harcostárssal együtt küzdöttek a barikádokon. Gansperger egy másik felvételen éppen azt fejtegette, hogy Berki Zsoltot azt követően ismerte meg, hogy a Bajnai Gordon által támogatott Karácsony Gergelyt Budapest főpolgármesterévé választották. Gansperger azt is elárulta, hogy egy XXII. kerületi telket korábban Berki közreműködésével szerzett meg a fővárostól, amiért több millió forintos „jutalékot” fizetett meg.
Bár Karácsonyék tagadták, hangfelvételek bizonyítják, hogy volt szándék a több tízmilliárd forintot érő Városháza eladására, amellyel összefüggésben előrehaladott tárgyalások zajlottak. Ez év májusában volt olyan egyeztetés, amelyen a fővárosi vagyonkezelő vezetője is részt vett és részletesen beszámolt arról, miképpen szeretnék értékesíteni a 4,7 hektáros terület nagy részét. A tárgyalásokon elhangzott az is, hogy Berki Zsolt és Kiss Ambrus részesül a jutalékokból, ám Tordai Csaba „nem pénzezik”, ellenben Karácsony Gergely jogi főtanácsadója „láttamoz” minden szerződést. Tordai és Kiss együttes feladata továbbá, hogy meghiúsítsák azokat a kísérleteket, amelyek megakasztanák az ingatlanügyeket. Tordairól egyébként azt is érdemes tudni, Bajnai Gordon államtitkára volt.
A nyilvánosságra került hangfelvételek nyomán a rendőrségre több feljelentés is érkezett, amelyek alapján befolyással üzérkedés, csalás, vesztegetés, vesztegetés elfogadása, hivatali visszaélés és hűtlen kezelés elkövetésének gyanúja miatt nyomozást rendeltek el ismeretlen tettes ellen. A Mediworks Hírcentruma eközben úgy értesült, hogy a „jutalékos” rendszer működtetői komoly takarításba kezdtek, vagyis lázasan próbálják meg eltüntetni azokat a dokumentumokat, amelyek a visszaéléseket bizonyíthatnák.
A főváros vezetése egyébként szerdán – a kormányzó Fidesz követelésére – vizsgálóbizottság felállításáról döntött, amely Karácsony szerint olyan ügyet vizsgál, amely meg sem történt.