Orbán Viktor: A magyar a legversenyképesebb nemzetek egyike

Orbán Viktor: A magyar a legversenyképesebb nemzetek egyike

Orbán Viktor magyar miniszterelnök már az olimpiai játékok előtt arról beszélt, hogy fölkel majd nézni a versenyeket éjszaka, és ismert erős kötődése a sporthoz. Miután a Magyar Olimpiai Bizottság és az egyes sportágak vezetőinek többsége már beszélt a magyar olimpiai szereplésről, a Nemzeti Sport című magyar lap a kormányfőtől is azt kérdezte, miként értékeli a tokiói olimpiát, a magyarok eredményeit, mit kapott ahhoz képest, amit várt.

SPORT 2021. AUGUSZTUS 13. 11:24

„A miniszterelnök ne értékeljen”, mondta a Nemzeti Sportnak Orbán Viktor magyar miniszterelnök. Hozzátette, az értékelés a sportági szakszövetségek és az olimpiai bizottság feladata.

„De a miniszterelnök is magyar ember, és minden magyar értékel. A taxisofőr, a fodrász, az atomtudós, a miniszterelnök is. Egy magyar ember sosem úszhatja meg, hogy véleménye legyen az olimpiai szereplésről. Nekem is van. Kicsi gyerekkoromban még nagyapám ölében ülve hol a rádió, hol a tévé előtt követtem az olimpiát. Nagyapám úgy nevelt, hogy a nemzeti mezben pályára lépő sportolóknál fontosabb nem képzelhető el.

Azt nézni kell, ismerni kell őket, mert ők mi vagyunk.

Így kölyökkorom óta követem a nemzetközi sport világát, abban is a magyart. Megfigyeltem, hogy az olimpián meglepetésarany kevés van. Az olimpiát általában azok nyerik meg, akik már a bajnoki magaslatnak a legfelső fokán állnak. És minden olimpia előtt becslést készítek, hány olyan esély van, ahol nem egyszerűen nyerhetünk, hanem mi vagyunk azok, akiknek nyerniük kell. Ezt most tizenhárom-tizennégyre tettem. És azt is megfigyeltem, hogy általában a fele jön be: amit nekünk kellene megnyerni, annak meg is nyerjük a felét.”

A magyar miniszterelnök elmondta, ő három aranyra gondolt a vívóktól, hogy a kardcsapatot, a kard egyénit és a párbajtőrt „be fogjuk húzni”. Hozzátette, „úszásban kettőt mondtam, az egyiket Milák Kristófnak és egyet Hosszú Katinkának, aki nem tudta ezt a sok hónapos kiesést az edzésmunkája sajátosságai miatt pótolni.”

Hosszú Katinka háromszoros olimpiai bajnok úszó idén a hetedik helyen végzett a 200 méter vegyes döntőjében. Akkor közösségi oldalán mondott köszönetet mindazoknak, akik támogatták. Bejegyzése alatt Orbán Viktor is kiállt mellette. Mint írta, „egyszer bajnok, mindig bajnok. Akinek a tiszteletére egy olimpián egyszer is fölvonták a nemzeti lobogót, mindig a mi hősünk marad.”

Ezzel kapcsolatban a magyar miniszterelnök a Nemzeti Sportnak megerősítette, „aki egyszer bajnok, mindig bajnok. Tegye fel a kezét, akinek a tiszteletére eljátszották már a magyar himnuszt egy világversenyen, felhúzták a magyar zászlót! Nem sokan vannak, és ők minden tiszteletet megérdemelnek.”

Orbán Viktor beszélt az olimpia jelentőségéről is. Mint mondta, „mikor nincs háború, a nemzetek akkor is össze akarják mérni tehetségüket, erejüket, ez a kísértés nem vész ki az emberiségből soha. Ennek a nagyszerű, békés, ám hasonlóan könyörtelen formája az olimpia.” Mint mondta, „a tudomány, a sport és a kultúra az a közeg, ahol békeidőben a nemzetek versenyző ösztönei megnyilvánulnak.”

A olimpia azért különösen érdekes a magyar kormányfő szerint, „mert az egyetlen olyan verseny, amihez a világ sportolói, bajnokai az életük és a pályafutásuk ciklusait igazítják. Itt fejtik ki a legnagyobb energiát, erre vetül a legnagyobb figyelem, itt akar mindenki a legjobb lenni.

Ezért a nemzetek közötti békés versengésnek az olimpia kitüntetett terepe.”

Mint mondta, „van olyan ország, amelyik ezt bevallja, van, amelyik kevésbé. Magyarország esetében az olimpia megkérdőjelezhetetlen tradíció. Hiszen mit tud hozzátenni egy tízmilliós ország az emberiséghez? A gazdaságban a lehetőségeink korlátozottak, tehetségben azonban a határ a csillagos ég, nem a számosság, hanem a minőség számít, meg a versenyképesség, az eltökéltség, a bátorság.

A magyar a világ egyik legversenyképesebb nemzete, emelte ki Orbán Viktor.

Megjegyezte, ez így van a gazdaságban és a tudományban is, de leglátványosabban a sportban mutatkozik meg, azon belül is leginkább az olimpián. Elmondta, „a magyar versenyképesség meg az olimpia a magyar emberek fejében közel van egymáshoz Nem mondom, hogy tökéletesen pontos mérce, de az olimpiai szereplésünk valamit mindig elárul arról, hogy éppen milyen állapotban van a hazánk.”

„A magyarok, akik most nyertek, nagy szolgálatot tettek a hazának, és az ő segítségükkel talán visszahozhatjuk a férfieszményt is a magyar életbe”, mondta Orbán Viktor azzal kapcsolatban, hogy a magyar aranyérmeket egy kivételével férfiak nyerték Tokióban.

„Annyi kihívás éri a modern korban a férfiak világát, a férfias erények nincsenek megbecsülve, a fizikum, a családért való felelősség, a gondoskodáshoz szükséges lelki és fizikai erő tisztelete szinte eltűnt a világból. A férfiembert meg ez hajtja, a sportteljesítménye is ebből fakad. De ha megnézi valaki a Tokióban aranyérmes magyar férfiakat, ők nemcsak, hogy bajnokok, hanem férfi idolok”, fejtette ki Orbán Viktor. Kiemelte, a magyar aranyérmesek „sportolók, akikre mutatva azt mondhatjuk az unokáinknak, hogy látod, így néz ki egy férfi. Így néz ki a fizikuma, ilyen a lelkiereje, így harcol, így szereti a családját, és így tesz fel az életéből, ha kell, tíz évet egy célra”.

A miniszterelnök ugyanakkor kiemelte, a „női eszmény mindig is erős volt, a magyar nagyasszonyokra, ha baj van, mindig lehet számítani, az egri nőktől az olimpiai bajnokainkig, ott sosem volt hiba.”

Azzal kapcsolatban, hogy az érmesek közül többen is katonatisztek, a miniszterelnök kijelentette, hogy biztos benne, hogy „a hadsereg újjáépítése, a mindennapos iskolai testnevelés bevezetése és az, hogy a férfi sportolóink újra felkapaszkodtak a dobogó tetejére, és hogy ismét vannak futballista példaképeink, ez így együtt jót fog tenni Magyarországnak. Mindez óriási segítség a gyerekek nevelésében.”

A magyar sportsikerekről szólva Orbán Viktor elmondta, azokhoz sok minden kell, például szerencse, de előzmények nélkül nem lehet olimpiai bajnoki címet szerezni.

A magyar sikerekben nem csak az elmúlt néhány év vagy évtized, az adott sportoló felkészülése, előélete és az ország pillanatnyi állapota van benne, de kétségtelenül az elmúlt száz év is.

„Mi a bajnokainkat, az aranyérmeseket mindig külön kategóriában tartjuk”, mondta hozzátéve, hogy a bajnok egy külön kategória, a bajnok a legjobban között is a legjobb, ezért van aranyéremnek mitológiája Magyarországon.

A sportfejlesztésről szólva a kormányfő arról is beszélt, hogyan történik ez Magyarországon.

„Az első szint az iskolai testnevelés, az amatőr sport, a mindennapos testmozgás. Ide tartozik, hogy az ország legyen teljesen bejárható, hozzuk rendbe a túraútvonalainkat, tavainkat, építsünk bicikliutakat, és minden járásban létesítsünk mindenki számára elérhető sportcsarnokot, uszodát – nemcsak a versenysportnak, hanem mindenkinek”, részletezte a miniszterelnök. Elmondta, ez az első lépés, ami a mozgáshoz szükséges, „hiszen a magyar nehezen mozdul. A magyarok rengeteget dolgoznak, ezért a munka után sokuknál nem a sportolás következik, hanem a pihenés.”

„A hazai sportfejlesztés második szintje az utánpótlás-nevelés. Itt már felcsillan a profi sport lehetősége a fiatalok előtt, ezért ezt a területet már a sportági szakszövetségekkel kötött hosszú távú szerződések révén fejlesztjük”, mondta el a kormányfő. Hozzátette, „a sportági szakszövetségek jó partnerek, de itt őszintén kell szembenézni a helyzettel, eltelt nyolc, kilenc év, nagyon sok lehetőséget és sok pénzt kaptak, most mindenkinek szakmai és pénzügyi elszámolást kell készítenie, hogyan sáfárkodott ezzel a lehetőséggel. Beszámolás, elszámolás és utána az új hosszú távú megállapodás, ez következik most minden sportágban.”

Azzal kapcsolatban, hogy vajon megmarad-e a sport hagyományos szerepe és ereje a következő évtizedekben is, Orbán Viktor kijelentette,

a sport még mindig a régi, sok ezer éves, bevált dolgok védelmének az eszméje.

„Olyan világban élünk, amikor a hagyomány, a bevált dolgok tisztelete gyengül. Ezt mutatja az internet világa, a globalizmus, amely folyamatosan próbálja háttérbe szorítani a nemzeteket, s aminek a sportban is látjuk a jeleit”, mondta a magyar miniszterelnök, és kifejette: „Itt van az egész LMBTQ-őrület, a biológiai nemek kérdése, az uniszex világ, és így tovább. Mindent kérdésessé tesznek, ami elhozta a világot kétezer éven át idáig. Folyamatos a kísértés, hogy valami olyan szép új világ jön, amelyik radikálisan különbözik attól, mint amiben eddig éltünk. És ez a gyerekeinket is eléri.”

A sport pedig még mindig a bevált dolgok védelmének az eszméje, tette hozzá kiemelve, hogy „az olimpián mégiscsak össze kell mérni az erőnket, becsületesen kell küzdeni, valaki bajnok lesz. A versengés nem rossz, hanem jó dolog, van férfi- és női szám, a siker a közösségnek is a sikere, amelyet a bajnok képvisel, nem csak egyéni diadal, és mindig nemzeti lobogót húznak fel, globális lobogó nincs.”

Azzal kapcsolatban, hogy tavaly el kellett halasztani az olimpiát Orbán Viktor elmondta, „abban mindenki egyetért, hogy vészterhes idők jönnek az emberiség számára, mert itt vannak a járványok, a migrációs hullámok, sújt bennünket az éghajlatváltozás, és azzal, hogy a hidegháborút megnyerő Nyugat vezetői és világszervező pozíciója is megkérdőjeleződött, rengeteg bizonytalanság keletkezett a világban. Veszélyes idők jönnek, észnél kell lenni.”

 

SPORT

Címkék:

Hungary, interview, olimpic games, prime minister, viktor orban